Wymioty u dziecka – jak postępować, jak leczyć i jak przeciwdziałać?

Dzieci wymiotują z różnych powodów, a nudności i roztrój żołądka to objawy, które jednoznacznie kojarzą się z dzieciństwem. Wymiotowanie jest, mimo nieprzyjemnego charakteru, korzystnym sygnałem, że organizm się broni i próbuje pozbyć się bakterii, wirusów (Rotawirus, Salmonella, E.coli) czy nieświeżego pożywienia. Wymioty u dziecka zazwyczaj nie wróżą poważniejszych problemów.

Z jakich powodów wymiotują dzieci? Co robić, gdy się to zdarzy? Jak temu zapobiegać? O tym przeczytasz niżej.

Dziecko wymiotuje – przyczynywymioty u dzieckaDzieci mogą wymiotować z różnych przyczyn. Jedne są poważne i wymagają konsultacji lekarskiej, inne przechodzą same i oprócz leczenia objawowego nie wymagają żadnych dodatkowych działań.

Wymioty u dziecka. Zapalenie żołądka i jelit u dziecka

Czyli sławetna grypa żołądkowa, która jednak z grypą niewiele ma wspólnego. Może być wywoływana przez bakterie, wirusy i grzyby. Jest bardzo zaraźliwa i często z jej powodu chorują całe rodziny, pojawiają się ogniskowe epidemie.

Podstawowe objawy to wymioty, biegunka, uczucie zmęczenia, osłabienia, bóle brzucha oraz nagły początek zachorowania, który dosłownie „powala”.

Wymioty u dziecka. Alergie pokarmowe i podrażnienia

Wymioty u dziecka mogą być spowodowane przez alergie pokarmowe. Najczęściej reakcje takie są spowodowane zjedzeniem jaj, mleka, orzeszków ziemnych, soi, skorupiaków, pszenicy, ryb.

Nudności, wymioty i ból brzucha mogą wystąpić po kilku minutach, ale również godzinach po spożyciu uczulającego pokarmu.

Wymioty u dziecka. Zbyt obfity posiłek

Dzieci mogą wymiotować, gdy są przejedzone. Wtedy to, co zjadły ponad normę, może zostać wydalone z organizmu w ten właśnie sposób.

Wymioty u dziecka. Stres

Wymioty u dziecka mogą mieć podłoże psychologiczne. Zmiany w życiu dziecka, napięcie, presja mogą powodować nieoczekiwane reakcje ze strony wrażliwego na czynniki zewnętrzne układu pokarmowego (zazwyczaj u starszych dzieci).

Wymioty u dziecka. Grypa żołądkowa

Niestety bakterie żołądkowo-jelitowe można napotkać wszędzie, a ich atak jest zazwyczaj bardzo nieprzyjemny i dotkliwy. Kończy się około tygodniową niedyspozycyjnością.

Grypa żołądkowa pojawia się zazwyczaj nagle, wraz z wymiotami towarzyszy jej gorączka, ból brzucha. Biegunka zazwyczaj zaczyna się w pierwszym lub drugim dniu infekcji.

Wymioty u dziecka. Zatrucie pokarmowe

Wymioty to również sygnał obronny w przypadku zatrucia pokarmowego wywoływanego głównie przez bakterie obecne w zepsutym pożywieniu. Często przyczyną jest niedogotowane mięso, źle przechowywane produkty mleczne, żywność spożyta po terminie zdatności do spożycia.

Oprócz wymiotów, choremu towarzyszą bóle, skurcze brzucha oraz biegunka. Pierwsze objawy pojawiają się na 2-12 godziny po spożyciu posiłku. Wymioty zazwyczaj nie trwają dłużej niż 12 godzin, rzadko towarzyszy im gorączka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. moni moni

  a podajecie dzieciom rozgazowaną colę?
  też słyszałam o takim sposobie

 2. Agata Agata

  Przy wymiotach postępowanie jest troche podobne jak przy biegunce- głównie będzie chodziło o zapobiegnięciu odwodnieniu. Tutaj jednak płyny należy podawać w znacznie mniejszej jednorazowej dawce a częściej. Trzeba poić małymi porcjami żeby nie wywołać odruchu wymiotnego. Najlepiej użyć do tego celu specjalnego płynu nawadnijącego z elektrolitami. Najbardziej sprawdzi sie płyn o neutralnym smaku- nie słodki i nie słony np orsalit nutris który zawiera elektrolity a nie odczuwa sie słonego smaku

 3. grazyna grazyna

  witam bardzo przydatny artykul :)ale dalej jest slaby maluszek i apatyczny wymiotowal skorka z pomidora jest bez goraczki.