Ciąża to niesamowity okres wielu zmian. Typowa staje się baczna obserwacja ciała, pojawiają się wątpliwości, czy obserwowane objawy są prawidłowe, a może wskazują na zmiany patologiczne. Częstym tematem wątpliwości jest śluz w ciąży. Jak wygląda wydzielina fizjologiczna? A kiedy warto powiedzieć o niej lekarzowi?
Śluz w ciąży jest normalny
W trakcie ciąży możesz mieć wrażenie ciągłej wilgotności. Konieczne staje się używanie wkładek higienicznych na co dzień. Niektóre kobiety, obserwując nadmiar wydzieliny, martwią się, że maja upławy w ciąży. Całkiem niesłusznie.
Potrzeba szczególnej ochrony kobiety przed infekcjami oraz jej rozwijającego się dziecka sprawia, że ilość śluzu w ciąży zwiększa się. Wydzieliny jest więcej niż w dniach płodnych przed zapłodnieniem. Intymna wydzielina w tym szczególnym czasie ma ważne funkcje do spełnienia – nawilża drogi intymne, chroni przed otarciami, zabezpiecza drogi rodne przed przenikaniem bakterii i wirusów.
Zwiększona ilość śluzu w ciąży ma związek ze zmienioną gospodarką hormonalną, a szczególnie ze zwiększoną produkcją estrogenów oraz wzrostem ukrwienia, wynikającym ze wzmożonego przepływu krwi w okolice intymne.
Po czym poznać, że wszystko jest w porządku?
Jeśli wydzielina z pochwy jest biała, przezroczysta, mlecznobiała lub lekko żółta, niezbyt gęsta i nie ma zapachu, można przyjąć, że jest prawidłowa.
Kiedy śluz w ciąży wskazuje na problemy?
Śluz w ciąży informuje o infekcji, jeśli wydzielina jest szarawa, brunatna, brązowa, zielonkawa, towarzyszy jej przykry zapach, pojawiło się pieczenie, swędzenie. Niepokój powinna wzbudzić również wydzielina grudkowata czy zabarwiona krwią.
Każdy niepokojący objaw powinien zmotywować do szybkiej wizyty u ginekologa. Infekcja intymna w ciąży może być groźna dla rozwijającego się dziecka, dlatego tak istotne jest, by wyleczyć wszelkie stany zapalne – wywołane przez grzyby czy bakterie.
Jak dbać o higienę intymną w ciąży?
- noś wygodną bieliznę uszytą z przyjemnych, oddychających materiałów,
- stosuj dobrej jakości wkładki higieniczne, według potrzeb, pamiętaj o wystarczająco częstym ich zmienianiu,
- stosuj naturalny płyn do higieny intymnej – zwróć uwagę na skład,
- unikaj długich gorących kąpieli w wannie,
- stosuj zróżnicowaną dietę, nadmiar cukru może sprzyjać infekcjom intymnym.
Komentarze