Wydzielina z pochwy – naturalny objaw czy upławy świadczące o chorobie?

Wydzielina z pochwy to naturalna fizjologiczna substancja, którą produkują kobiece narządy rozrodcze. U zdrowej kobiety jest ona zwykle bezbarwna i bezwonna oraz świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jej ilość oraz właściwości zmieniają się w trakcie cyklu miesięcznego i regulowane są przez kobiece hormony. Wszelkie odstępstwa od normy, a więc wydzielina z pochwy o ciemniejszym zabarwieniu i przykrym zapachu, to upławy. Ich wystąpienie w większości przypadków jest sygnałem zmian chorobowych układu rozrodczego kobiety.

Naturalna wydzielina z pochwy i jej zmiany w cyklu miesiączkowym kobiety

Tu po zakończeniu miesiączki wydzieliny jest niewiele. Zazwyczaj ma ona jasny kolor i praktycznie nie posiada zapachu. Wiele kobiet w tym czasie narzeka także na uczucie suchości w pochwie, które wynika właśnie z małych ilości fizjologicznej wydzieliny. Po kilku dniach od miesiączki wydzielina stopniowo zmienia się w przezroczysty śluz, którego ilość z dnia na dzień się zwiększa. W środku cyklu, kiedy do głosu dochodzą kobiece hormony estrogeny, śluzu przybywa, a swoim wyglądem zaczyna on przypominać białko surowego jajka. W kluczowym momencie, kiedy śluzu jest najwięcej, w organizmie kobiety dochodzi do owulacji. Zadaniem dużej ilości wydzieliny jest ułatwienie zapłodnienia oraz zapewnienie plemnikom dłuższego życia. Po owulacji ilość wydzieliny zmniejsza się i przybiera ona postać gęstszej, szarobiałej wydzieliny. Taką wydzielinę z pochwy obserwujemy aż do dnia wystąpienia kolejnej miesiączki, kiedy cały cykl rozpoczyna się od początku.

wydzielina z pochwy

Naturalna wydzielina z pochwy, a upławy

Wiele kobiet skarży się na zbyt duże ilości wydzieliny z pochwy i często mylnie bierze je za upławy. Jeśli jednak wydzielina na prawidłowy kolor i konsystencję oraz nie towarzyszą jej żadne negatywne objawy ze strony narządów płciowych, nie należy się nią przejmować. Organizm niektórych kobiet, szczególnie tych z wysokim poziomem estrogenów, produkuje bowiem większe ilości wydzieliny i jest to całkowicie naturalne. Powody to niepokoju pojawiają się natomiast, kiedy zauważymy, że wydzielina z pochwy przybiera inny kolor, ma przykry zapach lub niepokojącą konsystencję. Jeśli dodatkowo towarzyszą jej przykre objawy, to mogą być właśnie upławy.

Upławy mogą informować nas o stanie zapalnym pochwy, który najczęściej wywołują bakterie, grzyby lub wirusy. Jeśli występuje przy tym zaczerwienienie okolic intymnych, obrzęk, pieczenie i ból podczas oddawania moczu lub stosunku, warto udać się do ginekologa gdyż upławy to ważny sygnał o zmianach chorobowym w układzie rozrodczym. Nie należy w żadnym wypadku podejmować prób leczenia upławów na własną rękę lub ich ignorować. Takie postępowanie może bowiem nieść ze sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet płodności.

Upławy i ich rodzaje

Upławy mogą mieć różną postać i kolor. Dlatego podczas wizyty u ginekologa należy jak najdokładniej opisać ich wygląd, aby lekarz mógł prawidłowo rozpoznać ich przyczynę. Wygląd może nam bowiem powiedzieć, z jakim rodzajem infekcji intymnej mamy do czynienia.

  • Upławy mlecznobiałe, wodniste o rybim zapachu – bakteryjne zapalenie pochwy
  • Upławy żółte, zielone lub białe o wodnistej konsystencji z widocznymi grudkami – zapalenie pochwy wywołane przez drożdżaki
  • Upławy zielono-brązowe, o śluzowej, pienistej konsystencji i przykrym zapachu – rzęsistkowica

Kilka podstawowych zasad, które pomogą uniknąć upławów

Najważniejszą zasadą jest przestrzeganie prawidłowej higieny okolic intymnych. Należy codziennie podmywać się z użyciem delikatnego płynu przeznaczonego do higieny intymnej. Unikajmy natomiast zwykłego mydła, które może podrażniać delikatne okolice intymne. Perfumowany papier toaletowy warto jest wymienić na zwykły, gdyż zawarte w nim substancje zapachowe mogą podrażniać i uczulać. Codziennie należy zmieniać bieliznę, a podczas miesiączki jak najczęściej wymieniać wkładki, podpaski i tampony. Szczególnie te ostatnie należy stosować z rozwagą i najlepiej zastąpić je w nocy zwykłymi podpaskami. Warto także zażywać probiotyki. Stanowią one bowiem doskonałą profilaktykę przed rozwojem intymnych infekcji mogących prowadzić do wystąpienia upławów. Ich stosowanie jest szczególnie zalecane tym z kobiet, które narzekają na nawracające infekcje intymne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.