Jak wyciągnąć kleszcza? Najlepsze metody

Obawa przed kleszczami, a właściwie skutkami ich ukąszenia, jest ogromna. Nic dziwnego, rośnie świadomość dotycząca chorób przenoszonych przez te pajęczaki – boreliozą i zapaleniem opon mózgowych. Lekarze apelują, by wyrobić w sobie nawyk dokładnego oglądania dziecka, każdego dnia. Gdy zauważymy kleszcza, należy go w odpowiedni sposób usunąć. Nie czekamy na interwencję lekarza, bo ta zazwyczaj wydłuża czas przebywania kleszcza na skórze i jednocześnie zwiększa ryzyko powstania powikłań. Jak wyciągnąć kleszcza? Oto najlepsza metoda.

Gdzie czają się kleszcze?

Powszechnie sądzi się, że kleszcze bytują tylko w lasach, a to nieprawda. Można spotkać również na łąkach, na niskich krzakach, gdzie bytują na swoją ofiarę, której nie widzą, ale wyczuwają jej zapach i ruch. Ukąszenie kleszcza jest właściwie niewyczuwalne. Osoba, która tego doświadcza rzadko ma świadomość, że na jej skórze bytuje mały pasożyt. Kleszcz błyskawicznie zaczyna wypijać krew.

Kleszcze nie spadają z drzew. Wspinają się na wysokość maksymalnie 120 cm. Kiedy znajdują ofiarę, chodzą po skórze, w końcu znajdują odpowiednie miejsce, przebijają skórę i wpuszczają substancję znieczulającą, a wraz z nią zarazki. Im dłużej przebywają na skórze, tym przedostaje się ich więcej.

Jak wyciągnąć kleszcza? Możliwie szybko

Kleszcz powinien być usunięty możliwie szybko, najlepiej w ciągu pierwszych kilku godzin od ukąszenia, gdy jeszcze nie zdąży napić się zbyt wiele krwi (kleszcz może zwiększyć swój rozmiar nawet 200 razy). Gdy jest mały, może być jednak mało widoczny, dlatego tak istotne jest, by dbać o systematyczne oglądanie ciała. Lekarze uspokajają, że zazwyczaj wystarczy wyciągnięcie pajęczaka przez dobę od ukąszenia, w tym czasie kleszcz zazwyczaj nie jest w stanie mocno się wbić w strukturę skóry i wypuścić dużej ilości wydziel odpowiedzialnych za przenoszenie chorób.

jak wyciągnąć kleszcza

Nie wszystkie kleszcze przenoszą choroby. Według ekspertów nosicielami groźnych wirusów i bakterii jest około 15% z nich – zwłaszcza w województwach podlaskich, warmińsko-mazurskich i niektórych częściach mazowieckiego, opolskiego, dolnośląskiego. Jeśli po kilku dniach po usunięciu kleszcza pojawi się rozszerzające się zaczerwienienie, najpewniej doszło do zakażenia boreliozą, konieczne jest podanie antybiotyku. Wszelkie zmiany w miejscu ukąszenia powinny być skonsultowane z lekarzem.

Jak wyciągnąć kleszcza? To wcale nie jest takie proste

  • kleszcza należy usunąć możliwie szybko,
  • gdyby interwencja lekarska miała wydłużyć czas przebywania kleszcza na skórze, należy wyciągnąć go samodzielnie,
  • kleszcza niczym nie smarujemy, ani nie podpalamy,
  • kleszcza usuwamy za pomocą pęsety lub specjalnego urządzenia do kupienia w aptece (nie palcami)
  • kleszcza łapiemy za głowę, nie za tułów,
  • kleszcza usuwamy sprawnym ruchem obrotowym (bez ciągłego okręcania),
  • po usunięciu kleszcza, należy dokładnie go obejrzeć, czy pajączek został usunięty w całości, można go wrzucić do czystego słoiczka i pokazać lekarzowi,
  • jeśli pod skórą pozostała część kleszcza, należy ją usunąć jak drzazgę za pomocą sterylnej igły,
  • po wyciągnięciu kleszcza dezynfekujemy ranę środkiem dezynfekującym lub myjemy mydłem i wodą,
  • miejsce ukąszenia obserwujemy w razie zaczerwienienia, pilnie udajemy się do lekarza.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.