Wychowanie bliźniaków – wyzwania, typowe błędy

Przyjście na świat bliźniaków to dla rodziców podwójna radość. Początkowy entuzjazm zostaje jednak szybko zastąpiony zwiększoną ilością obowiązków i zbyt wieloma wyzwaniami, jakie czekają na rodziny z podwójnym potomstwem. Bliźnięta zazwyczaj czują pomiędzy sobą ogromną więź psychiczną, która czasami na skutek nieprawidłowej ingerencji rodziców zostaje na zawsze zaburzona. Często opiekunowie takiego rodzeństwa mają też problem z wyraźnym zaznaczeniem indywidualności każdej z pociech. Jakie
typowe błędy wychowawcze popełniają rodzice bliźniaków? Jak wygląda wychowanie bliźniaków?

Wychowanie bliźniaków

Traktowanie rodzeństwa tak samo

Większość rodziców bliźniąt traktuje swoje pociechy dokładnie w taki sam sposób. Przekonani są bowiem, że jeśli dzieci urodziły się w tym samym czasie to będą miały podobne charaktery, zainteresowania i potrzeby, jakby były jedną duszą w dwóch ciałach. Nic bardziej mylnego! Każda pociecha jest odrębną jednostką z indywidualną osobowością.

Nakłanianie bliźniaków, żeby tak samo się ubierały, miały podobne zabawki i chodziły na identyczne zajęcia dodatkowe, może w przyszłości zrobić im dużą krzywdę i zaburzyć poczucie własnej wartości. Typowym błędem popełnianym przez rodziców bliźniaków jest zakładanie z góry, że dzieci chcą dokładnie tego samego. Aby uniknąć takich dylematów konieczna okaże się wnikliwa obserwacja obojga pociech. Jedno z maleństw może bez umiaru zajadać się marchewką, a drugie nie móc na nią nawet patrzeć. To samo dotyczy się innych preferencji, w tym własnego wyboru zabawek, ulubionego hobby czy stylu ubierania. Żeby dobrze wychować bliźniaki trzeba przede wszystkim uwzględniać ich indywidualne predyspozycje czy talenty. Poświęcać każdemu z
nich tyle samo czasu i okazywać dużo miłości, jednocześnie pamiętając przy tym o ich odrębności.

Niepotrzebne porównywanie bliźniąt

Każde z bliźniąt jako osobna jednostka będzie rozwijało się we własnym tempie. Może się więc zdarzyć, że jedna z pociech zacznie już mówić pełnymi zdaniami, a druga dopiero będzie uczyła się składać sylaby. Jedna okaże się mistrzem w matematyce, a druga ledwo przejdzie z klasy do klasy.

Niektórzy rodzice bliźniąt mają tendencję do ciągłego porównywania swoich dzieci. Nadmierne utożsamianie jednej
pociechy z drugą przynosi jednak same szkody. Nie tylko wzmacnia rywalizację między rodzeństwem, ale też podważa ich prawo do bycia sobą, a nawet potęguje wzajemną niechęć. Takie zachowanie bliskich osób sprawia, że bliźnięta odczytują je jako ukryte żądanie, że koniecznie muszą być identyczne.

Wychowując bliźniaki, powinno się kłaść duży nacisk na podkreślenie mocnych stron każdego dziecka, ich zalet i upodobań. Oczywiście trzeba również pamiętać, aby żadnej z pociech zbytnio nie wyróżniać. Nie należy więc wychwalać jednego malca, a w tym samym momencie drugiego tylko krytykować.

Wychowanie bliźniaków – jakie wyzwania czekają na rodziców?

Wychowywanie dwójki dzieci jednocześnie, zwłaszcza w tym samym wieku samo w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla rodziców. Oprócz konieczności dzielenia swojego czasu i uwagi na dwoje malców, należy też zawsze dobrze przemyśleć kwestię organizacji opieki nad nimi. Efektywne zaspokojenie podstawowych potrzeb bliźniaków dla większości rodziców okaże się niezwykle męczące, czasami nawet ponad siły. Trzeba również zdawać sobie sprawę z wzmożonego stresu oraz nerwów, jakie mogą
towarzyszyć wychowywaniu dwójki dzieci naraz.

Pierwsze lata życia malców staną się dla rodziców okresem pełnym chaosu, wiecznego niewyspania i utrudzenia. Nie wolno także zapominać o zwiększonych wydatkach w budżecie domowym. Dwoje dzieci to konieczność kupienia dwóch wyprawek,
podwójnych artykułów higienicznych i większej ilości pożywienia. Podstawę w wychowaniu bliźniąt stanowi więc odpowiednia organizacja, która pomoże wszystkim dobrze funkcjonować w powiększonej rodzinie.

Na początku wychowywanie bliźniąt może wydawać się trudnym zadaniem. Z pewnością takie rodzicielstwo pochłania wiele czasu, ale nie jest niczym niemożliwym do wykonania. Przede wszystkim należy pamiętać, że każde z dzieci jest osobną jednostką z zupełnie różnym charakterem i potrzebami. Takie podejście pozwoli uniknąć wielu typowych błędów wychowawczych, co jednocześnie wzmocni więź emocjonalną całej rodziny.

Bibliografia:Grymowicz M., Kłosińska I., Kuran J., Bliźnięta i więcej czyli o wieloraczkach podczas ciąży i po porodzie, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.Tkacz J., Bliźnięta. Poradnik dla rodziców, Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls 2010.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.