Wybroczyny u dziecka to nic innego jak czerwone plamki, które nie ulegają zblaknięciu pod wpływem ucisku. Mogą mieć różne przyczyny. Zaczynając od najmniej poważnych – popularnych infekcji toczących się w organizmie, poprzez zły stan krwi (np. niski poziom żelaza, czy małopłytkowość), a kończąc na poważnych – sepsie czy białaczce. Dlatego jeśli na skórze dziecka pojawią się czerwone plamki, każdorazowo warto pokazać je lekarzowi.
Jak wyglądają wybroczyny y dziecka?
Wybroczyny na skórze lub błonach śluzowych u dziecka (inaczej petocje) mogą mieć kolor czerwony, fioletowy lub ciemnoczerwony. Mają zazwyczaj 3-4 milimetry. Może być ich kilka, zdarza się również, że pokrywają większy obszar ciała.
Istnieje prosty sposób, który pozwala odróżnić wybroczyny od wysypki. Wystarczy nacisnąć powierzchnię skóry, jeśli zmiany nie blakną, są to wybroczyny.
Każdorazowo, gdy na skórze dziecka zauważymy wybroczyny, należy udać się do lekarza, by zdiagnozować, jaka jest ich przyczyna. Nie wolno bagatelizować problemu.
Skąd się biorą wybroczyny u dziecka?
Wybroczyny u dziecka są wynikiem zwiększonego ciśnienia w naczyniach włosowatych i w konsekwencji przenikania erytrocytów przez ściany naczyń.
Gdzie mogą pojawić się wybroczyny u dziecka?
- w okolicy oczu (na skutek płaczu, wymiotów lub kaszlu), twarzy,
- w okolicy kostek, dłoni,
- na brzuchu, klatce piersiowej,
- rzadziej na całym ciele dziecka.
Jakie są przyczyny?
Wybroczyny spowodowane są przez wynaczynianie się krwi.
- nadmierny wysiłek, płacz, wymioty, kaszel,
- zażycie niektórych leków,
- otarcia skóry, urazy,
- problemy z krzepnięciem krwi,
- sepsa,
- mononukleoza,
- szkarlatyna
- gorączka krwotoczna,
- zapalenie wsierdzia (oprócz wybroczyn, guzki i inne zmiany),
- białaczka,
- niedobór witaminy C.
Wybroczyny występują w przebiegu wielu chorób autoimmunologicznych:
- celiakii,
- tocznia rumieniowatego układowego,
- choroba Schoenleina-Henocha (wybroczyny występują głównie na pośladkach i dolnej części nóg)
- choroby Kawasaki,
- zespołu Sjögrena,
- choroby Ehlresa-Danlosa.
Na skórze dziecka pojawiły się wybroczyny, co robić?
Jeśli wybroczynom towarzyszy gorączka, osłabienie, inne niepokojące objawy, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej. Wszelkie ostre reakcje i narastające objawy wymagają konsultacji lekarskiej.
Jeśli wybroczyny mają charakter nawracający, a stan dziecka jest ogólnie dobry, należy obserwować obecność dodatkowych objawów. Można również wykonać morfologię krwi (z wyznaczeniem czasu krzepnięcia oraz ilością trombocytów) i z wynikami udać się do lekarza. Zmiany na skórze mogą być sygnałem przewlekłych chorób.
Jeśli wybroczyny były wynikiem otarcia czy urazów, znikają same po kilku dniach, bez pozostawienia po sobie śladu.
ja u mojego dziecka zauwazylam czerwone plamki, ktore go bardzo swedza. co to moze byc?
swędzące plamki to brzmi jak azs albo świerzb albo po prostu jakaś alergia.
pewnie świerzb bo ostatnio jakaś epidemia zapanowała. polecam szybkie udanie się do apteki po coś bez recepty albo w ogole do lekarza
potwierdzam, u mojego syna teraz tez panuje i boje się , że też będziemy zaraz to mieli.. może coś polecacie profilaktycznie?
u mnie lekarz pomylił świerzb z azs.. przez jakiś czas stosowaliśmy leczenie na azs i nic nie pomagało, no i okazało się, że wystarczyło leczyć świerzbowca. Trzeba uważać, bo podobno to częsta pomyłka
atopowe zapalenie skóry lub świerzb lub jakaś alergia. czy skóra jest wysuszona? jak wyglądają plamki?
może jakaś alergia na jakiś nowy pokarm albo nawet na proszek do prania i inne kosmetyki, zmieniałaś może ostatnio’?
niestety okazalo sie ze to swierzb. lekarz potwierdzil. zaczelismy leczenie… przestrzegam was przed tym bo faktycznie jakas epidemia panuje