Jak wybrać rolki dla dzieci?

Rolki dla dzieci umożliwiają aktywny wypoczynek na świeżym powietrza. Mają tę zaletę, że można je łatwo przenosić, zabierając ze sobą właściwie wszędzie. Wystarczy zaopatrzyć się w niewielki plecak. To czyni je dużo praktyczniejszym sprzętem niż rower. Nie tylko z tego powodu. Rolki pozwalają spalić zdecydowanie więcej kalorii, dlatego polecane są dla maluchów przy kości. Poza tym nadają się już dla czterolatków, a nawet młodszych dzieci – jeśli zdecydujemy się na wrotko-rolki. Jak wybrać najlepsze rolki dla dzieci?

Zanim kupisz rolki dla dzieci…

Żeby przygoda z rolkami była niezapomniana, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, należy zadbać o to, by wyposażyć dziecko w dobry sprzęt. Nie musi być najdroższy, jednak posiadający kilka cech mających wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Nadrzędną cechą jest odpowiednie dopasowanie. Złym pomysłem jest kupowanie rolek na wyrost, bo ryzykujemy kontuzją i w ten sposób znacznie zmniejszamy bezpieczeństwo jazdy. Poza tym trzeba kierować się nie tyle, co rozmiarem obuwia, ale długością stopy dziecka. Rozmiarówka butów znacznie różni się między sobą, a zmierzenie długości stopy pozwala uzyskać konkretną wartość, którą należy wziąć pod uwagę w trakcie zakupów.

rolki dla dziecka

Zanim wyruszymy na pierwszą jazdę, należy nauczyć dziecko poruszania się na rolkach w domu. Wystarczy 5-10 minut prób chodzenia, uczenia się utrzymywania równowagi. W tym czasie warto nauczyć dziecko odpowiedniej postawy, czyli ustawienia nóg w kształcie litery V – pięty blisko siebie, a palce odchylone na zewnątrz. To również odpowiedni czas, by pokazać, jak się schylać, wstawać i skręcać.

Kluczowe jest również coś jeszcze – nauczenie dziecka bezpiecznego poruszania się na rolkach. Trzeba mieć bowiem świadomość, że dużo łatwiej się rozpędzić niż bezpiecznie zahamować. Należy zwrócić uwagę na technikę hamowania za pomocą hamulca, a gdy dziecko nabędzie wprawy – również poprzez odpowiednie układanie stóp i skręcanie. Poza tym wytłumaczyć, jak bezpiecznie upadać i wstawać.

Warto pamiętać o ty, by uczulić dziecko, żeby podczas korzystania z rolek, nie zdejmowało kasku i ochraniaczy. To ważne, ponieważ uczący się jazdy maluch jest szczególnie narażony na upadki. Odpowiednie wyposażenie w ochraniacze zminimalizuje ewentualne skutki przewrócenia się na ziemię.

Czy to odpowiedni czas na rolki?

Rolki dla dzieci polecane są dzieciom od czwartego roku życia, ze względu na rozwój motoryki i umiejętności utrzymywania równowagi. To w tym okresie dziecko może wykazywać się odpowiednim refleksem, zdolnością oceny sytuacji i odległości. Nie oznacza to jednak, że młodsze dzieci nie są w stanie jeździć na rolkach. Duże znaczenie mają indywidualne cechy.

 

Generalnie najlepiej w jeździe na rolkach odnajdują się dynamiczne maluchy, energiczne, lubiące aktywny sport. Problemem dla początkujących rolkarzy może być nie tylko hamowanie, ale utrzymanie równowagi. Dlatego na rynku są rolko-wrotki, które pozwalają na zmienne ustawienie kółek. Na początku dla większej stabilności można ustawić dwa kółka z tyłu i jedno z przodu, a następnie, gdy dziecko zdobędzie większą wprawę – przestawić kółka w jednej linii, co stworzy klasyczne rolki.

Na co zwrócić uwagę, gdy oglądasz rolki dla dzieci?

Rolki dla dzieci kupuje się na kilka sezonów. Jest to sprzęt, który ma regulowaną długość w zakresie 3-5 rozmiarów, dlatego warto zwrócić uwagę na jego jakość.

Rolki powinny być wygodne. Dobrze wyprofilowane i posiadać takie mechanizmy dopasowania do stopy, które zagwarantują stabilność. Stopa podczas jazdy nie może się przesuwać. Rolki dla dzieci dzielą się na te z miękkim i twardym butem, lepsze są te pierwsze, bo zapewniają lepszą wentylację stopy. Niestety ich wadą jest to, że gorzej trzymają stopę, dlatego dla dzieci najbardziej wskazane są plastikowe stabilne obudowy.

Rolki mierzymy w pozycji stojącej, przy lekko ugiętych kolanach. Należy zwrócić uwagę, czy cholewka nie uciska dziecka.

Bardzo ważny jest materiał, z jakiego wykonane są kółka. Najlepszy jest materiał PU – czyli kauczuk (jak sądzi większość) a tak naprawdę poliuretan z domieszką gumy, gwarantuje on cichą jazdę i mniejsze odczuwanie nierówności na drodze. Poza tym kółka z PU są wytrzymalsze i pozwalają osiągnąć większą prędkość. Niestety najczęściej spotyka się w rolkach u dzieci kółka wykonane z PCV, które są twarde, przez co bardziej odczuwa się nierówności na drodze i głośne. Innym rozwiązaniem jest PUC – mieszanina sztucznych materiałów.

rolki dla dzieci

Decydując się na rolki, należy wybrać też ochraniacze, które zakładamy przed założeniem rolek, na końcu wkładając ochraniacze na nadgarstki, z którymi trudno zapiąć rolki.

Udanej jazdy! :)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy