Wybity ząb stały – jeśli wiesz, jak postępować, możesz go uratować

Proces wymiany zębów mlecznych na stałe zaczyna się u wielu dzieci już w szóstym roku życia, czyli w okresie bardzo dynamicznym, kiedy maluchy sporo czasu spędzają na aktywności fizycznej. Podczas biegania, skakania, jazdy na rowerze czy rolkach o wypadek nietrudno. Nie zawsze kończy się tylko na siniaku czy zadrapaniu, czasami wypada ząb stały. Jeśli wiemy, jak postąpić w takiej sytuacji, jest duża szansa, że uda się uniknąć protezy… Wybity ząb stały można uratować. Przeczytaj, co należy zrobić!

Wybity ząb stały – co robić?

Każdy poważniejszy upadek dziecka jest powodem stresu zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

By pomóc córce czy synowi, warto jednak zachować spokój i szybko ocenić skalę szkód.

Po obejrzeniu dziecka należy sprawdzić, gdzie znajduje się ząb. Jeśli dziecko czuje go w ustach, czystymi dłońmi wkładamy ząb do zębodołu lub ostatecznie prosimy dziecko, by przechowywało go w ślinie w przedsionku jamy ustnej.

Jeśli ząb wypadł z ust, warto poświęcić chwilę, by go znaleźć. Następnie przemywamy ząb czystą i chłodną wodą i wkładamy w zębodół lub do ust, by ząb znajdował się w ślinie.

Być może dziecko będzie protestowało przeciwko takiemu rozwiązaniu lub jest za bardzo przestraszone, by umieszczenie zęba było możliwe, wtedy warto włożyć ząb do mleka w ostateczności w przegotowanej wodzie. Można również przechowywać go w specjalnym płynie stworzonym do tego celu (do nabycia w aptece).

wybity ząb stały

Szybko do dentysty

Wybity ząb powinien skłonić rodziców dziecka do błyskawicznej wizyty u dentysty. Najlepiej zadzwonić do kilku miejsc i zapytać o możliwość natychmiastowego przyjęcia. Poinformujmy o sytuacji, czas oczekiwania na zabieg działa bowiem na niekorzyść. Im szybciej dziecko trafi do specjalisty, tym lepiej, tym większa szansa na skuteczną replantację. Komórki zęba poza zębodołem dość szybko obumierają, proces ten można spowolnić, dbając o włożenie zęba do zębodołu.  Czas reakcji jest bardzo ważny (podobnie jak właściwe postępowanie po urazie), bo zwiększa szansę, że komórki zębów będą żywe i możliwa będzie regeneracja tkanki.

Eksperci informują, że aby zabieg mógł być skuteczny, ząb nie może znajdować się poza zębodołem dłużej niż 2 godziny (w tym czasie powinien być w środowisku fizjologicznym). Największą szansę na replantację daje sytuacja, gdy ząb był przechowywany od razu po wypadnięciu w zębodole. Nie można dopuścić do wyschnięcia zęba, bo to zmniejsza szansę na skuteczne umieszczenie zęba w zębodole.

Jeśli ząb przebywał poza zębodołem w środowisku suchym dłużej niż 2 godziny, można przeprowadzić replantację opóźnioną. Każdorazowo zabieg polega na włożeniu zęba „na miejsce” i uruchomieniu tak, by mogło dość do „wrośnięcia” zęba. Pacjent powinien pozostać pod opieką stomatologa.

Cena zabiegu w zależności od gabinetu waha się od 200 do 1000 złotych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. denisa denisa

    Miałam wypadek na rowerze czego skutkiem był wybity ząb :( Połamał mi się do dziąsła , po wizytach u lekarzy trafiłam do eurodent, nie był do odratowania, usunęłam go i tam po kilku wizytach w końcu zdecydowałam się na implant. Moja najlepsza decyzja, zą wygląda tak jak mój, ładnie wszystko się przyjęło.