Wybieramy szczeniaka dla małego dziecka. Jakie cechy powinien posiadać rodzinny pies?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Trzy lata temu na łamach prestiżowego magazynu Medical News Today opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców Bassett Medical Center. W podsumowaniu swojej półtorarocznej pracy wykazali oni, że dziecko wychowujące się w obecności psa lepiej radzi sobie z lękami i stresem, a także mniej podatne jest na alergie.[1]

Wielu rodziców pozbyło się wtedy wszelkich obaw i postanowiło kupić lub adoptować czworonoga dla swojej małej pociechy. Jeśli zastanawiasz się nad tym samym, przyjrzyj się wybranym przez nas rasom psów i dowiedz się jak wybrać szczeniaka odpowiedniego dla swojego dziecka.

Trzy cechy rodzinnego psa

Rodzic małego dziecka, który decyduje się na zakup lub adopcje psa, powinien zwrócić uwagę na trzy fundamentalne cechy czworonoga. Pierwszą z nich jest temperament. Pies mieszkający pod jednym dachem z bardzo młodym człowiekiem, nie powinien być nadto pobudliwy i porywczy. Nie może się również cechować nadmierną zmiennością zachowań i nieprzewidywalnością reakcji. Tylko spokojny, łagodny pies będzie w stanie zbudować trwałą więź z naszą pociechą, zapewniając jej bezstresowe dorastanie. Taki zwierzak stanie się dla dziecka zarówno idealnym towarzyszem zabaw, jak i chwil relaksu. Z temperamentem w parze idzie poziom energii, jakim wykazuje się zwierzę. Wybierając rasę psa, którego chcesz przygarnąć, zastanów się, czy jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednią ilość czasu na wybieganie się i „wypsocenie”. Jeżeli jesteś osobą zajętą lub nie dysponujesz odpowiednią przestrzenią na psie przebieżki, pomyśl raczej o spokojnym kanapowcu. W takim wypadku lepszy będzie na pewno „stacjonarny” buldog niż witalny nowofundland. Ostatnią cechą wymienianą przez specjalistów jest zwykle rozmiar zwierzaka. Bądź realistą – nie każ wielkiemu psu wprowadzać się do małego mieszkania w bloku. Niewłaściwe dopasowanie gabarytu czworonoga do warunków, jakie jesteś mu w stanie zapewnić, na pewno nie przełoży się pozytywnie na jego koegzystencję z dzieckiem. Nade wszystko jednak pamiętaj, by każdą decyzję o adopcji lub nabyciu psa konsultować z pracownikiem schroniska albo hodowcą. Tylko specjalista będzie w stanie zaproponować rozwiązanie najlepsze zarówno dla twojego dziecka, jak i psa. A zatem, jak wybrać szczeniaka?

Szukamy psa idealnego

1. Labrador – inteligencja i witalność

O labradorach mówi się, że są cierpliwe, czułe i potrafią się wykazać prawdziwą opiekuńczością. Są również niezwykle pojętne, co sprawia, że łatwo poddają się tresurze. Ten gigant jest stworzeniem bez wątpienia uroczym i łagodnym – niemalże idealnym przyjacielem każdej rodziny. Jest jednak jedna rzecz, którą powinieneś mieć na uwadze, rozważając opcję przyjęcia go pod swój dach. Labrador to duże i silne zwierzę. Wymaga on spacerów, wybiegania się, a nawet kąpieli w rzece lub stawie (labradory kochają pływanie!). Jeżeli twoja rodzina jest gotowa na duże, witalne psisko, ten sympatyczny pies będzie waszym wymarzonym domownikiem.

2. Golden Retriever – siła i miłość

Golden Retriever, podobnie jak labrador, jest psem cierpliwym, który doskonale dogaduje się z dziećmi oraz innymi, niekoniecznie ludzkimi domownikami. Golden cechuje się również inteligencją, pewnością siebie i przewidywalnością, a więc bez obaw możesz pozwolić mu na zabawę z twoją pociechą. Gry i zabawy to jego miłość. Gonitwa za piłką lub freesbee sprawi twojemu goldenowi wiele radości. Choć jest to duże i silne psisko, wykazuje tendencje do bycia domownikiem. Najchętniej leżałby na posłaniu (lub na twojej kanapie!), niewiele sobie robiąc z młodego człowieka wtulonego w jego sierść.

3. Owczarek niemiecki – wierność i przywiązanie

Owczarki niemieckie należą do grupy ras historycznie najlepszych dla rodziny. To jedna z najpopularniejszych ras na świecie, doceniana za inteligencję, lojalność, wierność, wytrzymałość, a także i obronność oraz łatwość poddawania się tresurze. To psy bardzo żywotne, o silnym charakterze, gotowe bronić swoich właścicieli za wszelką cenę. Bardzo entuzjastycznie podchodzą do nauki, chcą się bawić i lubią towarzystwo swoich właścicieli. Odpowiednio wytrenowany, jest bardzo posłuszny i uległy. To odpowiednia rasa dla osób aktywnych oraz rodzin z dziećmi ze względu na ich pogodny charakter. Ponadto owczarki niemieckie są odporne, dobrze znoszą niskie temperatury oraz upały.

4. Beagle – sama radość!

Beagle to kolejny po buldogu niewielki pies o niewybujałym temperamencie. Jego zaletą jest bez wątpienia fakt, że oprócz wylegiwania się na fotelu, kocha również beztroskie zabawy na świeżym powietrzu. To właśnie z nim twoje dziecko wyszaleje się do woli w miejskich parkach i odkrywać będzie nowe szlaki. Ze względu na swoją genezę (beagle były psami myśliwskimi), są to czworonogi o silnej budowie, które nieprędko się męczą, dlatego zabawy z nimi mogą trwać naprawdę długo. Jeśli nie będziesz zapominał o regularnych kąpielach i szczotkowaniu, twój beagle będzie szczęśliwym i wesołym psem.

6. Nowofundlandy – czworonożni sportowcy

Specjaliści uważają, że nowofundlandy to jedna z najbardziej inteligentnych ras psów. Są to psy niezwykle pojętne, a zatem ich tresura nie powinna sprawić większego problemu. Poza swoimi walorami intelektualnymi nowofundlandy potrafią być niezwykle opiekuńcze w stosunku do dzieci. Łatwo się przywiązują, a zatem mogą spełniać rolę czworonożnych bodyguardów dla waszych pociech. Są to psy, które poleca się przede wszystkim osobom, które mają łatwy i szybki dostęp do otwartych przestrzeni. Nowofundlandy po prostu muszą się wybiegać, a czasem nawet zanurzyć w głębszej wodzie (są świetnymi pływakami!).

Dopasuj psa do stylu życia

Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu psa, zastanów się, jaki wiedziesz styl życia. Jeżeli jesteś miłośnikiem długich rodzinnych wycieczek, oszczędź katuszy psom kanapowym, a postaw raczej na witalnego nowofundlanda lub silnego beagle’a. Jeżeli większość czasu spędzasz w domu z żoną i dzieckiem lub twoje mieszkanie nie gwarantuje czworonogowi wystarczającej przestrzeni do życia, wybierz przystosowanego do mniejszych przestrzeni buldoga lub nawet spokojnego golden retrievera.

Przypisy:

1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/303276.php

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.