Letnie popołudnie na basenie, harce w jeziorze, radosna zabawa w morzu…to norma.
Zbliżają się wakacje, wraz z nimi ciepłe dni, które wielu rodziców spędza z dziećmi nad wodą. O ile większość ma świadomość, czym jest utonięcie, o tyle o wtórnym utonięciu słyszało niewielu.
Co kryje się pod tym terminem? O czym warto wiedzieć?
Lindsey opisująca swoją historię na blogu przeżyła chwile grozy, kiedy jej synek wpadł do spa z hydromasażem i przez kilka sekund znajdował się bezwładnie unoszony w wirach wody. Kobieta szybko wyciągnęła dziecko z basenu i dopilnowała, by chłopiec odkrztusił wodę. Z ulgą zauważyła, że wszystko jest w porządku, dziękując, że ta historia tak się skończyła.
Niestety kilka godzin później musiała pędzić na pogotowie, gdy stan dziecka gwałtownie się pogorszył…Lekarze opowiedzieli jej o wtórnym utonięciu…
Czym jest wtórne utonięcie?
Wiele osób nie ma pojęcia o wtórnym utonięciu. Tymczasem warto mieć świadomość, co może się stać na kilka godzin po niebezpiecznym wydarzeniu.
Wtórne utonięcie to skutek gromadzenia się wody w płucach. Problem pojawia się najczęściej do 72h od podtopienia, a przyczyną może być nawet niewielka ilość wody w płucach. Nagromadzony płyn drażni pęcherzyki płucne, doprowadzając do pogorszenia wydolności układu oddechowego i w konsekwencji powodując niedotlenienie organizmu, co grozi śmiercią.
Ryzyko wystąpienia wtórnego utonięcia jest szczególnie wysokie w przypadku podtopienia na sztucznych zbiornikach z chemicznie oczyszczaną wodą.
Jak objawia się wtórne utonięcie?
Jeśli doszło do nieprzyjemnej sytuacji na wodzie należy być szczególnie wyczulonym na:
- trudności w oddychaniu,
- problemy ze złapaniem powietrza,
- intensywny kaszel,
- zmęczenie, ospałość,
- zaburzenie świadomości,
- kłopoty z koncentracją.
Gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy natychmiast reagować, udając się po pomoc na pogotowie.
Bardzo dobrze, że o tym piszecie, nie mialam pojecia..
Też nie miałam o tym pojęcia. A czy grozi to tez podczas kąpieli ? Moje dziecko bardzo nie lubi spłukiwania główki i zawsze w trakcie tej czynności nagle podnosi mi główkę do góry i czasem wciąga nosem
Też nie miałam o tym pojęcia. A czy grozi to tez podczas kąpieli ? Moje dziecko bardzo nie lubi spłukiwania główki i zawsze w trakcie tej czynności nagle podnosi mi główkę do góry i czasem wciąga wodę nosem.