Wszawica u dzieci – problem do wyleczenia

Wielu osobom wszawica kojarzy się z biedą, ubóstwem i brudem. Dlatego, kiedy ich dziecko dotyka ten problem, wstydzą się zwrócić o pomoc do lekarza lub farmaceuty.    Tymczasem wszawica wymaga leczenia. Należy zgłosić się po pomoc bez poczucia winy. Dziecko może się bowiem zarazić się pasożytem w prosty sposób podczas zabawy z innymi dziećmi, w trakcie przytulenia się, czy zetknięciu główek.

Wszawica – najważniejsze informacje

Pediculus capitis (wesz głowowa) to pasożyt żyjący wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka, żywiący się jego krwią. Wielkość dorosłego osobnika nie przekracza 2-3 mm. Atakuje osoby w każdym wieku, jednak najczęściej dziewczynki mające dłuższe włosy. Może wystąpić w dowolnym czasie, bo nie wykazuje zmienności sezonowej.

Wszawica jest przekazywana wyłącznie poprzez bezpośredni kontakt. Do inwazji wszy konieczne jest dłuższe przebywanie w towarzystwie osoby zawszawionej lub korzystanie z jej grzebienia lub czapki. Nie wpadajmy więc w panikę, przelotne zetknięcie z taką osobą nie jest dla nas niebezpieczne!

Kiedy jednak już dojdzie do inwazji, wszy zaczynają się rozmnażać. Dorosły osobnik żyje około 1 miesiąca. Każdej nocy samica składa u podstawy włosa kilka jajeczek, które dojrzewają po 6-9 dniach. Puste skorupki pozostają przyczepione do włosa (tzw. gnidy). W trakcie dojrzewania poczwarka (czyli młoda wesz) przechodzi trzykrotnie proces linienia. Po osiągnięciu przez nią dojrzałości, samica jest gotowa do rozmnażania.

Rozpoznanie wszawicy

Przede wszystkim należy stwierdzić, czy na głowie pociechy znajdują się żywe wszy. Najłatwiej przeczesać mokre lub wilgotne włosy metalowym grzebieniem o gęsto ustawionych zębach nad jasnym kawałkiem papieru. Jeśli na głowie są żywe wszy, jedna lub kilka będą widoczne na papierze.

Jeśli nie znajdziemy żywych wszy, na istnienie wszawicy może także wskazywać świąd głowy. Jest on spowodowany reakcją alergiczną skóry głowy na ślinę wszy. Jednak objaw ten występuję tylko u 1/3 osób z wszawicą. Może świadczyć o innych schorzeniach, np. łupieżu, łuszczycy lub łojotokowego zapalenia skóry.

Wybrane preparaty na wszy

Paranit, szampon leczniczy likwidujący wszy i gnidy, 100ml –cena ok. 33zł

Preparat zawiera olej mineralny, środki pianotwórcze  i substancję zapachową.
Szampon likwiduje wszy i gnidy pozbawiając je dopływu powietrza oraz powodując ich odwodnienie oraz jednocześnie myje włosy.
Preparat należy rozprowadź równomiernie na suchych włosach oraz skórze głowy. Wmasować dokładnie nie zapominając o skórze za uszami i powyżej karku. Następnie pozostawić preparat na włosach na 10 minut. Po tym czasie włosy należy zwilżyć niewielką ilością wody, aby szampon zaczął się pienić. Umyć i dokładnie wypłukać włosy. Przed wysuszeniem należy dokładnie wyczesać włosy specjalnym gęstym grzebieniem. Kurację należy powtórzyć po 7 dniach.
Preparat dla dzieci powyżej 2. roku życia.

 

Paranit Lotion, płyn, 100ml – cena ok. 25zł

Preparat zawiera olej mineralny i dimetikon. Jego działanie polega na uduszeniu i wysuszeniu wszy i gnid.
Lioton nakłada się bezpośrednio na suche włosy,  od nasady aż po końcówki oraz na skórę głowy. Preparat należy następnie dokładnie wmasować, zwracając szczególną uwagę na kark oraz skórę za uszami. Następnie pozostawić go na 15 minut. Po tym czasie należy umyć włosy specjalnym szamponem Paranit lub zwykłym szamponem i dokładnie spłukać. Umyć ponownie, jeśli jest taka potrzeba. Przed wysuszeniem włosów, należy je dokładnie wyczesać gęstym grzebieniem, aby usunąć wszystkie wszy i gnidy. Należy regularnie czyścić grzebień, aby pozbyć się jakichkolwiek wszy lub gnid. Kurację powtórzyć po 7 dniach.
Preparat dla dzieci powyżej 2. roku życia.

Hedrin, roztwór przeciw wszawicy, 100 ml – cena ok. 32zł

Preparat zawiera roztwór 4% dimetikonu i cyklometikonu 5.
Hedrin zaburza gospodarkę wodną pasożytów oraz blokuje ich otwory oddechowe. Dzięki temu wszy zostają uduszone, a gnidy wysuszone.
Preparat należy rozprowadzić równomiernie na suche włosy, pokrywając w całości owłosioną skórę głowy. Pozostawić roztwór na głowie przez minimum 8 godzin lub na całą noc. Umyć włosy zwykłym szamponem, spłukać obficie wodą i wysuszyć. Należy pamiętać, że Hedrin roztwór musi być zastosowany ponownie po 7 dniach, aby usunąć jakiekolwiek wszy, które mogą się wylęgnąć w tym czasie. Brak drugiej aplikacji może skutkować nawrotem wszawicy.
Preparat dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

 

SORA Forte szampon 50ml – cena ok. 16zł

Szampon zawiera permetrynę, która działa owadobójczo.
Preparat należy nałożyć na uprzednio zmoczone włosy i równomiernie rozprowadzić.  Wcierać delikatnie do czasu uzyskania obfitej piany. Pozostawić na około 10 minut. Spłukać włosy wodą i starannie wyszesać załączonym grzebieniem.
Preparat dla dzieci powyżej 3. roku życia.

Delacet, płyn, 100 ml – cena ok. 8zł

Preparat zawiera nalewka z ostróżeczki i kwas octowy.
Włosy należy zwilżyć obficie płynem Delacet, zawiązać chustką lub folią i pozostawić na 2-3 godziny. Następnie dokładnie umyć włosy wodą i wyczesać gęstym grzebieniem.
Preparatu nie należy stosować w przypadku ran lub stanów zapalnych na skórze głowy.
Brak informacji od którego roku życiu można stosować preparat u dzieci.
UWAGA: nieprzyjemny zapach!!!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

mgr biotechnologii medycznej w trakcie studiów doktoranckich z zakresu farmakologii, farmaceutka

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. anusia12346 anusia12346

  teraz chyba zadziej występuje dawno nie miałam z tym doczynienia i nic o tym nie słyszałam ale jak byłam mniejsza moje kolezanki miały ale mnie na szczeście omineło

 2. Izabela Glaza Izabela Glaza

  Niestety problem cały czas istnieje. Pracując w aptece bardzo często się z nim spotykam.

 3. zuzaa zuzaa

  Witam . Mam pytanie . Moja starsza córka drapie się po głowie ale nic takiego nie widzę jak wszy mam zamiar kupić jakiś preparat . Ale najgorsze jest to ,że moja 6 miesięczna córka stękna i łapie się za włosy a ma ich dużo i nie wiem jaki preparat kupić by był tak samo dla 6 miesięcznego dziecka ! Bardzo proszę o odpiowiedź ! pozdrawiam :)

  • Izabela Glaza Izabela Glaza

   Zuzaa radziłabym jeszcze raz bardzo dokładnie obejrzeć główki dzieci. To bardzo czasochłonne zajęcie, ale poświęć na to sporo czasu, przeczesuj po kilka włosków i dokładnie oglądaj czy nie widzisz czegoś niepokojącego. Jeśli to naprawdę wszy to na pewno się zorientujesz. Mogą to być równie dobrze objawy uczulenia na np. szampon. Jeśli jednak zdecydujesz się zastosować preparat na wszy to może to być Hedrin albo Linicin Lotion – te preparaty można stosować od 6 miesiąca życia, ale może je zastosować cała rodzina. Życzę cierpliwości i spokoju! Na pewno opanujesz sytuację!

 4. zuzaa zuzaa

  Nie wiem czy ten HEDRIN pomoże ?? i czy mogę ja go również zastosować bo z tego co wiem to cała rodzina musi użyć prparatu !

  • Izabela Glaza Izabela Glaza

   Czy wiesz czy u Twojej starszej córeczki w szkole/przedszkolu inne dzieci mają wszy?

 5. zuzaa zuzaa

  Witam . Bardzo dziękuję za odpowiedź . Nic takiego nie wiem wcześniej nie zwracałam na to uwagi ,że się drapie .. Sprawdzałam głowę i nic takiego nie widzę tylko malutkie kropki na włosach dlatego myślałam ,że to gnidy . Ale próbowałam je gnieść i nic nie strzelało więc sama już nie wiem . Ja za to sobie wyczesywałam głowę i też nic nie mam jedynie okropny łupież może dlatego nas głowy swędzą hmm. Sprawdzę jeszcze dokładnie głowy dzieciom pozdrawiam i serdecznie dziękuję :*

 6. zuzaa zuzaa

  A w razie czego to który preparat jest mocniejszy i czy obydwa trzeba powtarzać po jakiś czasie czy nie trzeba ??? proszę o odpowiedź ..:)

  • Izabela Glaza Izabela Glaza

   Obydwa preparaty zawierają tę samą substancję: dimetikon. Także bez różnicy który kupisz. W jednym i drugim przypadku użycie należy powtórzyć po 7-8 dniach.
   Ale może to rzeczywiście łupież? Może zacząć od zmiany szamponu?
   Pozdrawiam serdecznie.

 7. sanderka sanderka

  Potrzebuje informacji. Niedawno znalazłam na pojedynczym włosie (głowie) maleńki, płaski kawałeczek. Ma on kolor złoty i mocno przyczepiony do włosa. Moja mama sądzi, że to są gnidy ale z tego co wyczytałam w internecie są bardziej owalne i białawe. Jeśli to jest, to co moja mama mówi to czym najlepiej zwalczyć? Wszów nigdy nie miałam (i wydaje mi się że w ogóle ich nie mam) i dbam o higienę. Bardzo proszę o odpowiedź.

  • jolka jolka

   Nie sądzę, aby to były wszy….raczej mało prawdopodobne

 8. Agnieszka Agnieszka

  Moja córka ostatnio „złapała” wszy, prawdopodobnie w przedszkolu. Według mnie najlepszy, ponieważ zabija również gnidy (których pozbyć się jest o wiele gorzej niż wszy) jest preparat o nazwie Nyda.
  powodzenia w walce ze szkodnikami

 9. dzola dzola

  pomocy. u córki na włoskach są jakieś białe cośki maja różną wielkość przeważnie podłużne pielęgniarka w przedszkolu twierdzi że to gnidy. Pielęgniarki w ośrodku zdrowia i szpitalu a nawet pediatra uważają inaczej ale tej głupiej baby nic nie przekonuje, główny problem że nikt łącznie z dermatologiem nie potrafi powiedzieć co to jest a dziecko co 2 tygodnie odsyłają mi do domu że niby gnidy ma (że zasuszone bo nie pstryka jak zgnieciesz ale jakoś odsyłają w środku zajęć dziecko do domu że niby inne tym zarazi?) najlepiej działa roztwór octu i odżywka, preparat na wszy pogarsza sprawę. problem bo ja się tego pozbywam a to wraca jak łupież. Na studiach miałam sporo matematyki (raczej w odróżnieniu do pielęgniarki z przedszkola) jeśli dziecko ma sporo tego czegos (pierwszy raz koło kilkaset myśle) a ona mi mówi ze to mogła wesz tylko przejść przez głowe i pójść dalej, jeśli taka wesz składa 5 jajek dziennie to ile owadów „tak o” przeszło nie zauważonych przez głowe mojego dziecka i poszlo sobie dalej nikt nie wie gdzie, do tego składając tylko wadliwe martwe jaja. Dodam ze tylko moje dziecko w grupie niby ma wszy i w domu tez jakoś mimo rodzeństwa tylko ją sobie te cośki upodobały, wszyscy mamy włosy, ja używam córki szczotki i gumek do włosów jeśli ma zły sen kłade się przy niej nie mówiąc o przytulaniu. a ta baba dalej swoje, zaświadczenia przynoszę, tłumacze i nic bo nie spada tylko zsunąć z włosa trzeba więc martwa gnida i koniec bo tylko ona się zna. Dzieciaka szkoda jaką mu opinie wyrobią…

  • majka majka

   Nie dziwię Ci się, że się denerwujesz, tez bym była zła gdyby zamiast pomocy ktoś mi tak dziecko odsyłał do domu..
   Spróbuj może szamponem na wszy Sora Forte. Ja go stosowałam i wszy nie wracały.

 10. majka majka

  Ja swojej córce myłam włosy właśnie szamponem sora forte. U nas poskutkował, po 4-5 myciach i ostrm wyczewsywaniu pozbyłam się problemu. Ale i tak mnie dziw bierze, że w XXI wieku zmagamy się z takim małym paskudztwem.

  • Tata Tata

   Witam. A co jaki czas myła Pani włosy córki szamponem Sora Forte ? Pozdrawiam

   • aga aga

    Ja myłam dziecku tym szamponem włosy 4-5 razy. Myłam dziecku włosy codziennie – według zaleceń na ulotce: umyć głowę, spienić szampon, zostawić na 10 minut, splukać i wyczesać wszy. I tak właśnie przez 5 dni. Do tego jeszcze kupiłam preparat sora lotion. to jest spray. Profilaktycznie stosowałam przez jakiś tydzień.

    • Dominika Dominika

     4-5 razy? To dość często… Ja kiedyś tępiłam wszawicę preparatem Pipi Nitolic, na opakowaniu było napisane, że działa po jednym razie i nie trzeba powtarzać zabiegu. U nas tylko córka miała wszy, ale cała rodzina użyła Pipi, potem sprawdzałam u córki głowę co kilka dni i faktycznie wszy nie pojawiły się. Oczywiście, bardzo gęstym grzebieniem wyczesałam włosy tuż po użyciu preparatu. Producent obiecuje, że gnidy i wszy duszą się po pierwszym użyciu i w zasadzie jeden raz wystarczył.

 11. Judojad Judojad

  osobiście przetestowałam prawie każdy preparat z tych wymienionych jak kilka lat temu w internacie jeden brudas mnie zaraził, odwiedzałam kolegę który z nim mieszkał. Zawsze dbałam o higienę, myłam włosy codziennie i codziennie brałam prysznic, jak się okazało, że złapałam to cholerstwo to szlag mnie trafiał, zawsze zostało kilka najsilniejszych i wszy wracały przez ponad miesiąc, przez rok się później wstydziłam iść do fryzjera. Przy 10 czy 11 szamponie na to diabelstwo moja mama siadła i dobiła resztki. Jest jeszcze z Herbapolu szampon na te dziady, nie wiem czy jest bezpieczny dla dzieci ale to był ostatni wypróbowany przez nas i poza tym że śmierdział niemiłosiernie to wybił je prawie do zera, wszy mają w nosie silikonowe szampony i te najmniej im szkodzą no i zawsze trzeba wyczesać włosy bardzo gęstym metalowym grzebieniem bo inaczej zostaną gnidy i z szamponowania nici :)
  Pamiętajcie drogie mamy, nie zawsze z brudu się wszy biorą, można się kąpać i 2 razy dziennie, włosy myć najlepszymi kosmetykami, perfumować się, golić/depilować a i tak jak się natkniesz na dziadostwo to złapiesz.

 12. sylwiaM. sylwiaM.

  witam! mam problem, ponieważ tylko ja w domu miałam wszy, teraz jak mąż mi sprawdza włosy codziennie to znajduje tylko gnidy, niestety niektóre strzelają. niepokoi mnie to że jest ich po 4 dziennie, a wszy już nie mogę znaleść. mam dwie córki ( 7 lat i 20 miesięcy)starszej zapobiegawczo użyłam sora forte a codziennie do szkoły używam spray lotion. jak narazie nic nie widzę> czego mogę użyć dla młodszej. nie wiem jakie mam zachować środki ostrożności żeby dzieci nie złapały, bo przeciesz jesteśmy na codzień.pozdrawiam

 13. natalia w natalia w

  My właśnie zastosowaliśmy hedrin raz (żel w sprayu) i innego lepszego nie miałam. Inne używane przedtem podrażniały tylko skórę głowy i córka w ogóle już nie chciała myć tymi specyfikami. Hedrin jest łagodny i bezpieczny, nie podrażnia, nie śmierdzi i co najważniejsze likwiduje wszy i ich jaja za pierwszym razem. Już więcej się nie pojawiły.

 14. zoska zoska

  Czy jeżeli umyje się włosy szamponem ( sora), można umyć je również dzień po, jeżeli głowa dalej swędzi..? Jest napisane, że po 10 dniach powtórzyć kurację, ale czy można to zrobić wcześniej ?

 15. Wszy Wszy

  Witam Dziś zakupiłam ten preparat gdyż pokazały się wszy syn został obdarowany w szkole

 16. Aga999 Aga999

  Do produktów wymienionych w artykule dodałabym jeszcze PiPi Nitolic – to preparat który wystarczy zaaplikować tylko jeden raz i daje 100% skuteczność – likwiduje stadia rozwojowe wszy. Dodatkowo w zestawie mamy komplet akcesoriów do walki z wszawicą. Tego samego producent jest również do kupienia Nitolic Prevent – spray choniący przed zarażeniem, działa ok 8h.

 17. Aniela12 Aniela12

  Moja córka przywiozła z kolonii w Zakopcu wszy. Koleżanka mówiła, że używała herdinu. Ja też zastosowałam i wszystko było ok. Teraz myślę, czy zastosować profilaktycznie herdin ochrona, stosował ktoś?

  • Antosia Antosia

   Ja zastosowałam u dzieci jak wyjeżdżali na obóz. I po raz pierwszy w zasadzie wrócili bez wesz. Jestem mega zadowolona, bo nie mam tego problemu jak co roku.

  • Maria Maria

   dla mnie też to rewelacja. Stosuję u mojej córki od kilki miesięcy, bo ma długie włosy i to wiadomo, że jeszcze gorzej. Odkąd stosuję to nie było ani razu przypadku wszy u niej! Mam nadzieję, że nie pojawią się w ogóle.

 18. Estela Estela

  ja sprawdziłam na głowach mojej rodziny właśnie ten roztwór z hedrinu..udało się zlikwidować problem, ale przy okazji dowiedziałam się, że s tej samej serii jest taka odżywka zapobiegająca zarażenia wszami – ochrona i od czasu do czasu się nią traktujemy wszyscy i puki co „trudni goście”
  nie wrócili..

  • Antosia Antosia

   Hej napiszę, bo każdy rozpisuje się na temat preparatu, który jest skuteczny u danej osoby, a jak wiadomo dużo tego na rynku. A warto wspomnieć o procedurach, które właściwie nas całkowicie uwolnią od wszawicy. Podstawowe czynności, które powinny być wykonane:
   -pranie wszystkiego co się da w wysokiej temperaturze i najlepiej wyprasowanie
   -to czego nie możemy wyprać bądź wyprasować wynosimy na minimum 2 doby z domu albo pomieszczenia, w którym przebywają domownicy
   -nie zapominamy o grzebieniach i szczotkach w wysokiej temp umyć z dodatkiem mydła.
   Bardzo ważną informacją jest, że wszy na zwierzątka nie przechodzą, więc o pieska czy kotka nie musimy się obawiać, że powtórzy obieg.

 19. Matka P Matka P

  Paranit – wstąpiło uczulenie na preparat dopiero na trzeci dzien od zastosowania po mimo użycia preparatu zgodnie z ulotką. Dzieci drapią się po głowie, jedno ma jeszcze dodatkowo uczulenie na szyi. Mam nadzieję, że po calcium zejdzie świąd :( Część gnid zeszła. Szukam innego preparatu na kolejną dawkę po 7-8 dniach.

 20. Ulka Ulka

  Co prawda nie roztwór ale używałam z hedrinu preparat który stosuje się tylko jeden raz, hedrin raz oraz profilaktyczny, oba na bank skuteczne

  • beata beata

   ja na szczęście nie musiałam tępić wszy, bo akurat akcja w przedszkolu odbyła się jak moje dziecko było chore, ale od razu zaopatrzyłam się właśnie w tę ochronną odzywkę w sprayu, i zaczęłam używać żeby po powrocie było bezpieczne..i tak stosujemy do dziś po każdym myciu włosów, na wszelki wypadek.

 21. Julie Julie

  Paranit lotion- nie polecam!!!!!!!!!!
  Wylejesz na głowę raz a potem 20 razy trzeba ją myć żeby pozbyć się tego ochydztwa z głowy. Znacznie lepiej działa szampon. Ma przyjemny różany zapach i bardzo prosto da się go spłukać, a przy tym skuteczny!!!!

 22. ada ada

  Specjalne gumki do włosów Cichowsza są do ochrony przed wszami zamiast różnych preparatów w płynie. Ja kupowałam niedawno i mogę polecić, na pewno estetycznie dobrze wyglądają, ładnie we włosach wygląda taka gumka.

 23. onika onika

  przyżyłam to i ja. Corka ze szkoły przyniosła parę tygodni temu. A ma długie włosy, zapuszczamy do komunii, poleciałam po jakiś szampon do apteki ale niestety nie pomogło. Dopiero znajoma mi poleciła REKLAMA, ta kuracja na szczęście okazał się skuteczna i dla niej i ja uniknełam inwazji żyjatek u siebie

 24. elizaaaaa elizaaaaa

  Ja jestem PO ostatniej walce i to bardzo trudnej bo córka przed komunia ma włosy do pasa , geste bardzo i …. w kolorze robaczków. Dlatego nie zauważyłam! Dopiero jak zaczęła sie strasznie drapać i zobaczyłam pogryzioną szyję sie zorientowałam. Okazało sie ze jedna dziewczynka w klasie przynosi „robaczki” notorycznie do klasy …. Za pierwszym razem męczyłam się długo bo dwa szampony kupowałam, ani jeden nie zadziałał od razu za pierwszym razem. Dopiero 2 zastosowanie a robiłam po 3 dniach.. Teraz znowu wszy ale zmieniłam szampon bo mi kolezanka doradziła ze u niej za 1 razem wszystko zabiło no i kupiłam Seboradin Med i taki kompres i szampon i na wszelki wypadek lotion przeciwdziałający złapaniu tego robactwa. Kompres i zmycie szamponem wystarczyło. Wybiło i wyczesałam wszystko. Potem jeszcze przez 2 dni prostownicom włosy traktowalam. Polecam sposób bo powtórki nie było

 25. Anna Jędrzejowska Anna Jędrzejowska

  Dzieńdobry ja co prawda mam 9lat ale jak miałam 5lat miałam wszy teraz mam podejrzenia byłam u pielegniarki i powiedziała że mam troche łupieżu i martwe gnidy ale cały cas mnie swędi czy pani domyśla się dlaczego ?

 26. ewa ewa

  Witam
  Choruję na łuszczycę krostkową uogólnioną i w dodatku na głowie mam 8 szwów. Jak wiadomo łuszczyca kocha blizny więc można się domyśleć jak wygląda skóra głowy. Jakie preparaty mogę zastosować lub jakimi sposobami mogę przy mojej chorobie walczyć z wszami?

Zobacz również

Polecane tematy