Wstrząs anafilaktyczny u dziecka – niebezpieczne zjawisko, o którym mało się mówi

Zanim podasz obcemu dziecku cukierka czy ciastko, zapytaj rodzica, czy możesz. Nie karm bawiącego się z Twoim dzieckiem chłopca czy dziewczynki poza zasięgiem wzroku ich mamy czy taty. Nie, to nie przesada, ale rzecz, o której wielu rodziców nie myśli. Częstując obce dziecko, nigdy nie wiesz, czy nie jest uczulone na składnik znajdujący się w przekąsce. W najlepszej sytuacji maluch dostanie wysypki czy bólu brzucha, w najgorszym wystąpi wstrząs anafilaktyczny u dziecka, który w wielu przypadkach stanowi zagrożenie dla jego życia.

Czym jest wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs anafilaktyczny to nagła reakcja organizmu na kontakt z nietolerowanym składnikiem. Czynnikiem, który wywoła wstrząs może być pokarm, lek czy użądlenie owada, na przykład komara. U dzieci wstrząs anafilaktyczny jest wywoływany głównie przez składniki spożywcze. Najczęściej są nimi: orzechy, cytrusy, jajka, owoce morza, dodatki do żywności. Gdy dojdzie do wstrząsu, dziecku wymaga natychmiastowej pomocy. W przeciwnym wypadku nagła reakcja organizmu może zakończyć się nawet śmiercią.

wstrząs anafilaktyczny u dziecka

Jak szybko pojawia się wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs anafilaktyczny to nagła reakcja, pojawia się w kilka sekund lub kilkanaście minut po kontakcie z nietolerowanym składnikiem.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego u dziecka

 • zaczerwienienie, świąd skóry,
 • blada, spocona skóra,
 • zimne kończyny,
 • pokrzywka,
 • wysypka,
 • łzawienie oczu,
 • kaszel,
 • zawroty głowy,
 • złe samopoczucie,
 • zasłabnięcie,
 • trudności w oddychaniu.

Wstrząs anafilaktyczny to sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego należy gdy wystąpi, wezwać pogotowie.

Jak postępować, gdy wystąpi wstrząs anafilaktyczny u dziecka?

Jeśli dziecko jest alergikiem i możemy spodziewać się wstrząsu anafilaktycznego, należy poinformować o tym fakcie osoby z otoczenia dziecka. Warto mieć przy sobie adrenalinę, którą należy podać przy pierwszych objawach wstrząsu. Alergolog zaleci również zaopatrzenie się  w leki przeciwhistaminowe. W aptece dostaniemy specjalne automatyczne strzykawki z adrenaliną.

Jeśli dziecko straciło przytomność, należy je umieścić w bezpiecznej pozycji bocznej.

Wstrząs anafilaktyczny, jeśli reakcja jest szybka i odpowiednia, mija bez żadnych konsekwencji dla zdrowia.

Pierwszy wstrząs anafilaktyczny to zazwyczaj szok dla rodziców. Dlatego gdy wystąpi, zachowaj czujność. Niestety po jakimś czasie na skutek ponownego kontaktu z czynnikiem wywołującym, może znowu się pojawić.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.