Wprowadzenie produktów spożywczych w 2 roku życia. Jadłospis dwulatka

Co mówią eksperci na temat odżywiania dziecka w drugim roku życia? Nowe standardy 2015

jedzenieNowe standardy wprowadzone na VIII Ogólnopolskim Zjeździe Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, który odbył się w Warszawie w maju 2014 dotyczące żywienia małych dzieci, dają rodzicom wolną rękę.

Oznacza to, że rodzic decyduje, co dziecko zje i w jakich ilościach. Nie trzeba trzymać się żadnych tabel a jedynie dostosować do potrzeb dziecka. Wytyczne dotyczą również podawania dzieciom mleka krowiego. Eksperci zastrzegają, by mleko krowie podawać dopiero w drugim roku życia (zalecenia nie dotyczą pokarmów, które zostały przygotowane na bazie mleka np. budyniu).

Jeśli chodzi o zalecenia opracowane przez ekspertów powołanych przez konsultanta krajowego ds. pediatrii z 2007 roku dają wskazówki, co powinno pojawić się w diecie 2 latka.

Co powinien jeść dwulatek? Jadłospis dwulatka

Podstawą w diecie dwulatka są:

 • mięso,
 • ryby,
 • jaja,
 • mleko i jego przetwory,
 • warzywa i owoce,
 • produkty zbożowe a także
 • tłuszcze roślinne.

Nie przesadzamy z ilością , jak i z ograniczaniem niektórych produktów.

Jak potwierdzają badania, nadmierne spożycie białka, tłuszczów (szczególnie nasyconych kwasów tłuszczowych) podwyższa cholesterol, co w połączeniu z małą aktywnością fizyczną może doprowadzić do otyłości a w późniejszym czasie chorób serca.

Dieta uboga w wapń stwarza ryzyko osteoporozy, niedobór błonnika zaś doprowadza do zaburzeń w regulacji przewodu pokarmowego. Dlatego tak ważna jest odpowiednia organizacja posiłków zapewniająca jakość i ilość pożywienia.

Jadłospis dwulatka powinien być urozmaicony i bogaty w cenne składniki odżywcze. Przygotowany najlepiej z sezonowych, lokalnych produktów spożywczych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Agniesia Agniesia

  Mój dwulatek je właściwie wszystko, od początku wprowadzane produkty metodą blw – polecam wszystkim :)

 2. Daria Daria

  Dzięki bardzo za takie informacje. Za to właśnie lubię tę stronę, bo wszystko tu się znajdzie:)

 3. Jula Jula

  Zgadzam się w tych normach można się zwyczajnie pogubić, ciągle coś nowego, zmieniają, poprawiają, wycofują się z tego, co mówili wcześniej…Inaczej byliśmy karmieni my, inaczej są nasze dzieci, ciągle coś

  • Wioleta Wioleta

   cywilizacja dotyczy nawet najmłodszych;))