Wodogłowie – przyczyny, rozpoznanie, leczenie

Wodogłowie (hydrocefalia) to nieprawidłowość, która może być zdiagnozowana już w życiu płodowym. Czasami obserwuje się ją u niemowlaka, dużo rzadziej u osoby dorosłej. Jak się objawia i w jaki sposób się ją leczy?

Czym jest wodogłowie?

Wodogłowie to nic innego jak nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego o podwyższonym ciśnieniu, które skutkuje wzrostem ciśnienia śródczaszkowego. Na skutek tego dochodzi do nadmiernego powiększenia obwodu głowy, spowodowanego poszerzeniem układu komorowego mózgu.  Termin ten był znany już Hipokratesowi, służył do określenia stanu zbyt dużej ilości wody w mózgu.

Wodogłowie najczęściej diagnozowane jest u noworodków i niemowląt, może być również stwierdzone w okresie prenatalnym.

Czy dziecko ma wodogłowie?

Wodogłowie może stwierdzić lekarz pediatra podczas badania dziecka. Może być zdiagnozowane również w łonie matki podczas badania USG płodu wykonywanego przez ginekologa. Najczęściej rozpoznane jest u niemowlaka i jest to wada wrodzona, spowodowana przez wady genetyczne lub wpływ toksycznych czynników.

Sygnałem ostrzegawczym jest powiększenie obwodu głowy, uwypuklenie kości czołowej i ciemiączka (zwiększenie części mózgowej kosztem twarzy), żyły skóry głowy są poszerzone. Bardzo charakterystycznym objawem u niemowląt jest szybki wzrost wielkości główki, ponad 97 centyl dla wieku i płci.

Dodatkowo występuje objaw Macewena, który charakteryzuje się tym, że podczas opukiwania czaszki w miejscu łączeń pojawia się głośniejszy dźwięk. Dodatkowo występuje objaw Parinauda („zachodzącego słońca”), który występuje wtedy, kiedy podczas patrzenia w górę, gałki oczne skierowane są w dół.

Dodatkowe objawy to: wymioty, senność, rozdrażnienie, opóźnienie rozwoju, poszerzenie i tętnienie ciemiączek a nawet napady padaczki. Często pojawia się również zez zbieżny i niekontrolowane ruchy gałki ocznej.

wodogłowie

Dzieci z wodogłowiem wolniej rosną. Najbardziej te różnice są widoczne u dzieci między 1 a 5 rokiem życia.

Jak wygląda diagnostyka?

Jeśli podejrzewa się wodogłowie, w pierwszej kolejności należy wykonać USG przedciemięczkowe, a następnie tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Konieczna jest konsultacja z neurologiem.

Jakie są przyczyny?

Problem z wodogłowiem może być spowodowany przez wady wrodzone (wrodzone zwężenie wodociągu mózgu, Zespół Chiariego, Zespół Dandy’ego – Walkera, wady cewy nerwowej), stany zapalne,  zapalenie opon mózgowych, guzy mózgu, urazy wewnątrzczaszkowe.

Jak leczy się wodogłowie?

Wodogłowie leczone jest chirurgicznie poprzez zastosowanie specjalnej zastawki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.