Witamina D3 dawkowanie – ile witaminy D dla dziecka?

Ostatnie wyniki badań są jednoznaczne. Większość Polaków, dorosłych i dzieci, ma niedobór witaminy D. Dlatego wskazana jest suplementacja, która ma ogromne znaczenie. Nie tylko wzmacnia odporność i chroni przed częstymi infekcjami, ale również zapobiega poważnym chorobom w tym nowotworom i osteoporozie. Ten artykuł poświęcony jest zagadnieniu „witamina D3 dawkowanie”. Przeczytaj koniecznie.

Witamina D3 – nie tylko na krzywice niemowląt

Nie tak dawno temu, bo około 6 lat temu, kiedy rodziłam pierwszą córkę, witamina D3 była polecana jedynie mamom karmiącym piersią i jedynie do ukończenia pierwszego roku życia. Jej suplementację zalecało się ze względu na ryzyko wystąpienia krzywicy. Dzisiaj wiadomo, że suplementacja witaminą D3 niezbędne jest nie tylko u niemowlaków, ale również starszych dzieci, a nawet dorosłych i to przez zdecydowaną część roku (od jesieni do wiosny), a nawet latem (według niektórych lekarzy, ze względu na powszechne nakładanie kremów z filtrem UV i chowanie się przed słońcem, z obawy przed poparzeniami).

Dzisiaj wiemy, że witamina D3 nie tylko chroni niemowlęta przed krzywicą, jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju.

Jeśli chcesz, możesz sprawdzić poziom witaminy D3 w laboratorium. Wystarczy proste badanie krwi. Z własnego doświadczenia mogę dodać, że  w przypadku suplementacji witaminy D3 u córki (jak się okazało niewystarczającej) wynik pokazał lekki niedobór! Dzięki badaniom wiedzieliśmy, że należy zwiększyć dawkę witaminy D.

witamina D3 dawkowanie

Jak organizm pozyskuje witaminę D3?

Witamina D3 tylko w niewielkim stopniu dostarczana jest wraz z pożywieniem (śledź, dorsz, jajka, pełne mleko, sery dojrzewające).  Do jej produkcji niezbędny jest dostęp do promieni słonecznych. Pod ich wpływem skóra jest w stanie wyprodukować witaminę D3. Ze względu jednak na panujący w Polsce klimat wyprodukowanie wystarczającej ilości witaminy D3 jest zazwyczaj mocno utrudnione (możliwe od maja do października), stąd potrzeba suplementacji.

Na niedobór witaminy D są narażone szczególnie osoby z celiakią, chorobą Crohna, mukowiscydozą.

Witamina D3 dawkowanie

Bezpieczna dawka witaminy D3 na dobę wynosi od 800 do 2000 jednostek. Przy krótkotrwałym stosowaniu (do trzech dni) możliwe jest podawanie znacznie wyższych dawek witaminy D, co mobilizuje organizm do aktywizacji układu immunologicznego.

Osoby otyłe powinny zwiększyć ilość przyjmowanej witaminy D3.

Ogólnie przyjmuje się, że dawkowanie witaminy D3 powinno odbywać się według następujących zasad:

  • dzieci od urodzenia do 6 miesiąca życia – 400 IU/dobę
  • od 6 do 12 miesiąca życia – od 400 IU/dobę  do 600 IU/dobę – w zależności od spożycia witaminy D z posiłkami (np. mleko modyfikowane)
  • dzieci od 1 do 18 roku życia – w zależności od wieku i wagi od 600 do 1000 IU/dobę od września do kwietnia lub przez cały rok
  • dorośli powyżej 18 roku życia – dawka 2000 IU/dobę
  • kobiety w ciąży – 1500-2000 IU conajmniej od II trymestru ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.