Witamina B w ciąży

W ciąży zapotrzebowanie na wiele witamin i minerałów wzrasta. Wśród najważniejszych witamin, których powinniśmy dostarczać w większej ilości, znajdują się witaminy z grupy B. Czy warto je suplementować? A może wystarczą naturalne źródła? Jakie znaczenie ma witamina B w ciąży?

Witamina B w ciąży

Witamina B w ciąży

Ciąża to niezwykły czas. Właśnie wtedy, kiedy spodziewamy się dziecka istotne jest, żeby w sposób kompleksowy zadbać o siebie i rozwijające się nowe życie. Znaczenie ma urozmaicone jedzenie, bogate w produkty z różnych kategorii, w tym witaminy z grupy B.

Choć o witaminach z grupy B często mówi się w kategoriach B kompleks, to w ciąży istnieją pewne typy witamin B, które mają najistotniejsze znaczenie. Tutaj należy wymienić witaminę B6, B9 i B12. To właśnie one wpływają korzystnie na rozwój płodu, chroniąc przed wystąpieniem powszechnych wad wrodzonych. Optymalny poziom witamin z grupy B pozwala również zadbać o samopoczucie w ciąży.

Zmniejsza dokuczliwość objawów ciążowych. Przede wszystkim dodaje energii. Dzięki temu zmęczenie charakterystyczne zwłaszcza dla I i III trymestru nie jest aż tak dotkliwe.

Stałe zapotrzebowanie

Witaminy z grupy B są rozpuszczane w wodzie. Nie są magazynowane, dlatego potrzebne jest ich stałe dostarczanie wraz ze składnikami odżywczymi.

Jak dostarczać witaminy B w ciąży? Najlepsze źródła naturalne!

W ciąży bardzo ważny jest kompleks witamin z grupy B. Wśród nich wyróżnia się 8 witamin. Wszystkie są niezbędne do prawidłowej pracy kobiecego ciała i rozwijającego się dziecka. Najlepiej, gdy dba się o odpowiedni poziom witaminy B, spożywając urozmaicone produkty spożywcze. Im lepiej skomponowana, urozmaicona dieta, tym lepiej. Naturalne źródła pozwalają na wzmocnienie ciała,
sprzyjają prawidłowemu rozwojowi płodu. Nie sposób ich przedawkować, dlatego ich stosowanie jest w pełni bezpieczne – w przeciwieństwie do suplementów diety, których zażywanie powinno być ściśle kontrolowane i odbywać się pod nadzorem lekarza.

Witamina B1 (tiamina) w ciąży

Bardzo ważna witamina wspomagająca rozwój mózgu płodu. Niewystarczająca jej ilość prowadzi do zaburzeń w zakresie wzrostu dziecka. Potrzeba jej 1,5 mg każdego dnia, czyli niewiele więcej niż w każdym innym okresie życia. Najwyższe zapotrzebowanie na B1 występuje w drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią – witamina przenika do mleka.

Najwięcej witaminy B1 znajdziemy w groszku, soczewicy, owsie, łososiu, makaronie pełnoziarnistym, suszonej fasoli, cukinii, orzechach brazylijskich, czy orzechach pekan.

Witamina B2 (ryboflawina) w ciąży

Chcesz kwitnąć w ciąży? Witamina B2 Ci w tym pomoże. Nada skórze pięknego blasku. Dodatkowo zadba o zdrowie oczu, odpowiedni wzrost kości płodu. Oddziałuje na rozwój mięśni i nerwów u dziecka.

Zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów w ciąży, w tym głównie stanu przedrzucawkowego.

W ciąży potrzeba 1,4 mg ryboflawiny. W porównaniu do innego okresu życia to nieco więcej. Kobiety niebędące w ciąży potrzebują 1,1 mg witaminy B2.

Jak zadbać o dobre spożycie witaminy B2? Na pewno warto sięgać po migdały, groszek, owies, brokuły, szparagi, kozieradkę, brukselkę, jajka. Niedobory witaminy B2 skutkują zmianami skórnymi, stanami zapalnymi, anemią, suchością skóry, zajadami, pękaniem skóry w okolicy nosa.

Witamina B3 w ciąży

W ciąży będziesz potrzebować około 18 mg witaminy B3. Optymalna ilość witaminy pozwoli zmniejszyć mdłości, poprawi trawienie, ograniczy przykre w skutkach migreny. Co istotne wspomoże rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka, zadba o skórę, błony śluzowe. Pomoże usunąć toksyczne substancje.

Korzystnie wpływa na samopoczucie, sen i nastrój.

Niacyna (bo tak nazywamy witaminę B3) znajdziemy w nasionach słonecznika, podrobach, tuńczyku, groszku, fasoli, awokado, wołowinie, dziczyźnie.

Witamina B5 w ciąży

W ciąży kluczowa dla zdrowego przebiegu wzrostu płodu jest witamina B5, inaczej nazywana kwasem pantotenowym. Zaleca się jej spożycie na poziomie 6mg na dobę. To ważne, żeby zadbać o prawidłowe wydzielanie hormonów. Ponadto dzięki tej witaminie można wspomóc pracę mięśni i uniknąć przykrych w skutkach skurczy mięśni. Witamina B5 pomaga metabolizować tłuszcze, białka i węglowodany. Dba o dobre samopoczucie, pomaga minimalizować stres.

By dostarczyć witaminy B5, warto jeść pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, orzechy nerkowca, brokuły, żółtka jaj, awokado, słonecznik, słodkie ziemniaki, kukurydzę, pomarańcze.

Witamina B6 w ciąży, pirydoksyna

W ciąży powinnaś zadbać również o optymalny poziom witaminy B6. Pirydoksyna pomaga wspierać rozwój mózgu i układu nerwowego. To nie jedyna jej funkcja. Ma też inne ważne zadania. Przede wszystkim normalizuje nastrój, sprawia, że czujemy się wyraźnie lepiej. Pomaga ograniczyć nudności i wymioty, które mogą znacząco ograniczać komfort pierwszych tygodni ciąży. Dzięki niej możliwe jest utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Pirydoksyna dba o dobrostan płodu i chroni przed urodzeniem dziecka o niskiej wadze urodzeniowej.

Potrzebujesz od 25 do 50 mg pirydoksyny każdego dnia. Choć trudno przedawkować pirydoksynę, uważa się ją za wyjątkowo bezpieczną, to nie zaleca się spożywać więcej niż 100 mg na dobę. Nadmierna ilość witaminy B6 może bowiem prowadzić do uszkodzenia nerwów. Warto postawić na naturalne źródła witaminy B6, znajdziemy ją w fasoli, bananach, pełnoziarnistych płatkach, czosnku, słodkich ziemniakach, kurczaku, dzikim łososie.

Witamina B7 w ciąży

Niedobory witaminy B7 w ciąży są dość częste. Stąd tak ważne jest, żeby zadbać o odpowiednią ilość witaminy w diecie. Spożywanie owsa, mleka, mąki ryżowej i pełnoziarnistej pomoże uniknąć niedoborów. Do menu włącz również awokado, szpinak, brokuły, kalafior, rośliny strączkowe, ser i maliny.

Witamina B7 to inaczej biotyna. Ma ona dość szerokie zastosowanie. Korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Jest niezbędna do prawidłowego wzrostu zarodka, a później płodu.

Każdego dnia powinnaś spożywać 30 mcg witaminy. W okresie karmienia piersią zapotrzebowanie wzrasta do 35 mcg. Niedobory biotyny skutkują wypadaniem włosów, gorszym samopoczuciem, osłabieniem, depresją, apatią, mrowieniem rąk i nóg.

Choć biotyna w ciąży jest raczej bezpieczna, to trzeba pilnować jej spożycia, zwłaszcza w formie suplementów diety. Nadmierna ilość witaminy B7 prowadzić może do wystąpienia alergicznych zmian skórnych, a nawet poronień.

Witamina B9 kwas foliowy

Gdy mówimy o potrzebie suplementacji w ciąży a właściwie już w okresie starania się o dziecko, najczęściej wymienia się kwas foliowy. Jest to witamina z grupy B, B9, która ma ogromny wpływ na rozwój układu nerwowego. Pomaga zapobiec wadom cewy nerwowej, w tym rozszczepowi kręgosłupa.

Zmniejsza ryzyko rozszczepienia wargi. Pomaga ograniczyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Sprzyja rozwojowi łożyska, jest potrzebna do syntezy DNA.

Ponadto sprzyja produkcji czerwonych krwinek, które odpowiadają za transport tlenu. Dzięki temu witamina B9 dba o odpowiednie natlenienie komórek.

Ile kwasu foliowego potrzeba w ciąży? Wartości te podawane są od 400 do 800 mcg każdego dnia. W przypadku ciąży bliźniaczej należy zwiększyć ilość witaminy B9. Większe zapotrzebowanie może wystąpić również u kobiet otyłych. Kluczowa jest suplementacji. Naturalnymi źródłami kwasu foliowego jest soczewica, szpinak, szparagi, awokado, groszek, orzechy.

Witamina B12

Ostatnia z grupy B. Jej optymalna ilość pozwala na prawidłowe działanie kwasu foliowego.

Dzięki niej możliwa jest prawidłowa przemiana materii, uczestniczy w metabolizmie tłuszczy, białka i węglowodanów. Uczestniczy w syntezie melaniny i kwasów tłuszczowych. Witamina B12 dba o wysoki poziom energii, zmniejsza zmęczenie i znużenie. Poprawia funkcje mięśni. Jest kluczowa w syntezie DNA.

Powinnaś spożywać 2,6 mcg witaminy B12 dziennie. Sięgaj po łososia, krewetki, czerwone mięso, ser szwajcarski, twarożek i mleko.

Niedobory witaminy B12 w ciąży niosą ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa, przepukliny mózgowej, bezmózgowia.

Warto dbać o zróżnicowane menu. Kluczowa jest też suplementacja. Lekarze zalecają zwłaszcza suplementację kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.