Wirus RSV u dzieci

Wirus RSV to powszechnie występujący patogen, który atakuje bezpośrednio układ oddechowy człowieka. Symptomy infekcji są bardzo podobne do zwykłego przeziębienia, przez co często są z nimi mylone. Chociaż dolegliwość zazwyczaj ma łagodny charakter i mija w ciągu dwóch tygodni to u dzieci, zwłaszcza poniżej 2. roku życia może doprowadzić do poważnych powikłań. Czym dokładnie jest wirus RSV u dzieci i jakie są najczęstsze objawy zakażenia u najmłodszych?

Wirus RSV u dzieci

Czym jest wirus RSV?

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) jest patogenem należącym do rodziny paramyksowirusów, który przyczynia się do zakażenia układu oddechowego. Występuje w całym społeczeństwie, jednocześnie wykazując tendencję do nawracania. Infekcje wywołane wirusem RSV mają charakter sezonowy, dlatego do zachorowania najczęściej dochodzi drogą kropelkową w okresie od jesieni do wczesnej wiosny. W większości przypadków przebieg choroby jest dosyć łagodny, a objawy przypominają zwykłe przeziębienie. Patogen okazuje się jednak bardziej niebezpieczny dla niemowląt oraz przedszkolaków, nierzadko doprowadzając nawet do ich hospitalizacji. 

Wirus RSV – czy jest groźny dla dzieci?

Wirus RSV jest groźny przede wszystkim dla noworodków, wcześniaków, dzieci z osłabioną odpornością lub wrodzonymi wadami serca, a także dla maluchów do 2. roku życia. U takich pociech patogen może bowiem wywołać zapalenie oskrzelików lub płuc oraz spowodować osłabienie wydolności oddechowej. W przypadku tego rodzaju dolegliwości konieczna okaże się natychmiastowa hospitalizacja oraz wdrożenie laboratoryjnego leczenia.

Specjaliści przyjmują jednak, że aż 95% dzieci do 3. roku życia ma styczność z tym niebezpiecznym wirusem. Warto przy tym zauważyć, że RSV błyskawicznie rozprzestrzenia się pomiędzy maluchami, dlatego do zakażeń bardzo często dochodzi w żłobkach czy przedszkolach.

Chociaż nie każda infekcja kończy się poważniejszymi powikłaniami lub szpitalem to koniecznie trzeba zwracać uwagę na wszystkie objawy chorobowe dziecka i w razie wystąpienia niepokojących symptomów od razu skonsultować się z pediatrą.

Wirus RSV u dzieci – najczęstsze objawy

Objawy świadczące o zarażeniu wirusem RSV mogą różnić się w zależności od wieku dziecka i piętra układu oddechowego, które zaatakował patogen. Pierwsze symptomy choroby pojawiają się około 3-6 dni od kontaktu z wirusem. Początkowo mogą przypominać przeziębienie jednak w przypadku groźniejszej infekcji po kilku dniach znacząco się zaostrzają. Wśród objawów wskazujących na zakażenie wirusem

RSV wymienia się:

  •  katar;
  • kaszel (najpierw suchy, potem mokry);
  • gorączkę;
  • obrzęk nosa;
  • brak apetytu;
  • problemy z oddychaniem;
  • ogólne zmęczenie, rozdrażnienie i płaczliwość;
  • ból głowy;
  • ból gardła;
  • duszności;
  • ospałość;
  • świszczący oddech;
  • apatię oraz zmniejszoną aktywność dziecka.

Najgroźniejszymi sygnałami świadczącymi o rozwinięciu się ostrzejszej infekcji są duszności, wysoka gorączka, świszczący oddech oraz trudności z oddychaniem. W przypadku takich objawów zazwyczaj nieuniknione okaże się leczenie w warunkach szpitalnych.

Leczenie wirusa RSV u dzieci

Leczenie infekcji wywołanej wirusem RSV ma charakter objawowy i ogranicza się głównie do wspierania organizmu w walce z patogenem oraz łagodzenia męczących dolegliwości. Przy lekkim przebiegu choroby przeważnie wystarczy jedynie zadbać o odpoczynek maluszka, regularne oczyszczanie nosa, a także uzupełnianie elektrolitów. W przypadku cięższych infekcji najczęściej podaje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Jeżeli jednak dojdzie do hospitalizacji konieczne może okazać się zastosowanie tlenoterapii, kroplówki oraz środków rozszerzających oskrzela.

Wirus RSV to jeden z najczęściej występujących patogenów, dlatego prawie każdy zostaje nim prędzej czy później zakażony. O ile u dorosłych infekcja przybiera łagodną formę to u dzieci wymaga zdecydowanie baczniejszej obserwacji. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów u własnej pociechy należy natychmiastowo skonsultować się z pediatrą, który podejmie odpowiednie kroki zapobiegające dalszemu namnażaniu się wirusa w organizmie malca.

Bibliografia:
Goździcka-Józefiak A. Wirusologia, Wydawnictwo PWN 2019.Hryniewicz W., Albrecht P., Radzikowski A.
i inni, Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, Wydawnictwo
sfinansowane ze środków Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków na lata 2011-2015.Rudkowski
Z., Choroby zakaźne i pasożytnicze u dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2013.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*