Wielowodzie – gdy wód płodowych jest za dużo…

Wielowodzie występuje u około 3% wszystkich kobiet w ciąży. Jest to powikłanie pojawiające się wtedy, kiedy płynu owodniowego otaczającego płód jest zbyt dużo. Czy jest to groźna sytuacja? Z czym się wiąże?

Czym jest wielowodzie?

O nadmiarze płynu owodniowego mówi się, gdy w dniu porodu jest więcej niż 2000 l lub indeks AFI wynosi powyżej 25.  Nadmiar płynu owodniowego łatwo stwierdzić podczas badania USG.

Wielowodzie – przyczyny

W połowie przypadków nie są znane przyczyny wielowodzia.

Wyższe ryzyko wystąpienia nadmiaru wód płodowych pojawia się w sytuacji, kiedy przyszła mama ma cukrzycę oraz kiedy dziecko jest sporo większe niż wskazuje na to wiek ciąży. Częściej diagnozowane jest u kobiet spodziewających się więcej niż jednego dziecka oraz w przypadku stwierdzonego konfliktu serologicznego

Wielowodzie najczęściej diagnozowane jest w III trymestrze.

wielowodzie

Objawy wielowodzia

Wielowodzie najczęściej nie daje żadnych objawów. Jest wykrywane przypadkowo podczas badania USG. Tylko czasami organizm sygnalizuje o problemie poprzez:

  • szybki wzrost macicy,
  • szybki wzrost masy ciała, bez obrzęków,
  • dyskomfort w jamie brzusznej,
  • mniej wyczuwalne ruchy dziecka,
  • skurcze macicy

Czy wielowodzie to powód do niepokoju?

Niewielki wzrost ilości wód płodowych nie powinien niepokoić. Najczęściej nadmiar wód zostanie po prostu wchłonięta.

Niestety jeśli wód płodowych jest dużo za dużo, może być to sygnał poważnych problemów zdrowotnych u rozwijającego się dziecka: nieprawidłowości w rozwoju centralnego układu nerwowego, uszkodzenia żołądka, jelita, problemów z nerkami czy pęcherzem, a także kłopotów z połykaniem. 

Za duża ilość wód płodowych może spowodować zbyt wczesne pęknięcie wód płodowych, przedwczesny poród, wypadnięcia pępowiny, poronienia. Bywa przyczyną występowania przykrych objawów u kobiety – niestrawności, obrzęku nóg, duszności, dyskomfortu w brzuchu.

Do powikłań wielowodzia zalicza się niedotlenienie płodu, a także ułożenie miednicowe lub poprzeczne dziecka uniemożliwiające poród drogami natury i wymuszające zastosowanie cięcia cesarskiego.

Jak się leczy wielowodzie?

Jeśli ilość wód jest nieznacznie większa niż wskazuje norma, zaleca się obserwację. Przyszła mama powinna przychodzić na umówione wizyty, na których lekarz ocenia rozwój sytuacji. Ponadto wskazany jest spokojny, oszczędny tryb życia.

Jeśli wód jest dużo za dużo, lekarz może zdecydować o wykonaniu amniocentezy terapeutycznej, zabiegu podczas którego część płynu zostanie usunięta z płynu owodniowego.

W przypadku zaawansowanej ciąży, ginekolog może zdecydować o jej rozwiązaniu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.