Jajka można udekorować również na inne sposoby. Zanim włożymy je do barwnika, można namalować coś np. igłą namoczoną w rozpuszczonym wosku. Można pomalować je mazakami, farbami, wykleić specjalnymi wiosennymi naklejkami, obkleić sznurkiem, bibułą, lub wyciętymi przez dziecko motywami z gazet. Tradycyjne pisanki z jajek do zabawy można zastąpić wydmuszkami, dziecko chętnie ją pomaluje a wnętrze mama może wykorzystać do ciasta.
Przygotowanie koszyczka
Wyjście do kościoła z koszyczkiem pełnym smakołyków może okazać się ciekawą przygodą. Do przygotowania święconki najlepiej zaangażować dziecko. Niech włoży do koszyczka umalowane przez siebie pisanki i przygotowane wcześniej smakołyki. Zadbajmy, by dziecko poznało sens całego przygotowywania święconki, niech wie, co oznaczają kolejno produkty, chleb – oznaka Ciała Chrystusa, jajko – nowe życie, wędlina – dostatek, chrzan – Męka Pańska.
W koszyczku nie powinno zabraknąć słodkich przysmaków: czekoladowy zajączek i jajka, cukrowy baranek. Jeśli obawiamy się, by maluch nie zgubił święconki, można przygotować osobny, niewielki koszyczek dla pociechy, niech włoży do niego swoje przysmaki i pomalowane jajka.
Wielkanoc
Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny to czas zadumy, chodzimy do kościoła, zajadamy się świątecznymi przysmakami, spotykamy z rodziną. Jest to również czas, kiedy mamy wolne i możemy poświęcić więcej czasu dzieciom, na rozmowy, spacery, zabawy. Maluchy mogą się nudzić, ciągle siedząc przy stole, dlatego trzeba jakoś zorganizować im ten czas. Jeśli pogoda jest odpowiednia, dzieci mogą poszukać na podwórku Zajączka, pospacerować z rodzicami, wybrać się na plac zabaw.
A w co bawić się w domu?
Wojna na jajka
Jajka gotujemy dla każdego z domowników. Następnie dekorujemy je na swój sposób. Kolejno próbujemy stukać się jajkami, tak by zbić jajo przeciwnika. Wygrywa jajko, które jest całe lub najmniej pęknięte.
Malowanie i rysowanie
Wystarczy kartka i kolorowe kredki, by narysować zajączka, wesołe pisanki, koszyczek i pokolorować wspólnie z dzieckiem. Można też do zabawy użyć farb. Farbą żółtą malujemy dziecku wierzchnią część dłoni i odciskamy na kartce. Kciuk będzie głową, zaś reszta palców tułowiem świątecznej kurki. Wystarczy dorysować czerwony dziób i grzebień, następnie oczy i nogi. Z mamy dłoni może powstać mama kura zaś z dziecięcej kurczaczki.
Jajka – zgadywanki
Do koszyczka wkładamy okrągłe przedmioty,np. jajka (również te czekoladowe), koraliki, cytrynę, jabłko, kasztana, zawiązujemy dziecku oczy i prosimy, by wybrało z koszyczka jeden przedmiot, opisało go, powiedziało co to jest, do czego służy, jaką ma fakturę, barwę.
Pomysłowy zając
Na kartce papieru rysujemy zajączka i prosimy dziecko, by stworzyło zwierzaczkowi futerko. Do tego celu można użyć waciki kosmetyczne, watę, strzępki materiałów, futer, wełny a nawet ziarenka ryżu i makaron.
Lepienie figurek
Lepienie to jedna z ulubionych zabaw dzieci. Plastelina, modelina, ciastolina, masa solna dają wiele możliwości kreatywnej zabawy. Wspólne lepienie zajączka, baranka, kolorowych pisanek to zabawa na długi czas. Dodatkowo można użyć innych materiałów, np. wykałaczki, by zrobić nogi baranka, strzępki wełny do futerka baranka, piórka do ozdabiania ciastolinowej kurki.
Śmigus Dyngus
Polewanie się wodą to zabawa , która dostarcza wiele radości zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Najlepiej wcześniej zadbać o odpowiedni sprzęt do psikania wodą, mogą to być tradycyjne jajka śmigusówki lub plastikowa butelka z dziurką w nakrętce. Wspólne oblanie babci czy taty wodą, czyhanie poranne w łóżku na nadchodzącego tatę z kubkiem wody, daje dziecku wiele radości. Trzeba tylko pamiętać, że nie tylko rodzice mają być mokrzy, dzieci muszą choć raz zmienić ubranko na suche.
spedzamy wielkanoc tylko w trojke, nareszcie :) szykuja sie spokojne i leniwe swieta, o takich zawsze marzylam :D
A ja Wam życzę spokoju, gdziekolwiek będziecie i z kim będziecie spędzać te święta :)