Węgiel aktywowany, inaczej węgiel aktywny to tanie i proste rozwiązanie na wiele problemów trawiennych. Sprawdzi się przy biegunkach, zatruciach pokarmowych, ale również przy bólu brzucha, bulgotaniu, czy przelewaniu w brzuchu. Jak stosować węgiel aktywowany i kiedy naprawdę warto?
Czym jest węgiel aktywowany?
Węgiel aktywowany to środek wytwarzany z materiałów organicznych. Ma on w pełni naturalne pochodzenie. Budują go najczęściej torf, drewno, węgle kopalne, a także skorupy orzechów. Wszystkie te produkty zostają potraktowane wysoką
temperaturą, które zmieniają ich formę. Zyskują porowatą strukturę i większą powierzchnię. Taka budowa ma zapewnić skuteczne działanie czarnych tabletek.
Jak działa węgiel aktywowany?
Węgiel aktywowany to przede wszystkim jedna z najlepszych metod detoksykujących, czyli wychwytujących to, co szkodliwe w naszym układzie pokarmowym i stymulująca organizm do usuwania zagrożenia.
Nie jest wchłaniany i dociera do jelit w niezmienionej postaci. Tam wyłapuje składniki zagrażające organizmowi. Dzięki temu, że negatywnie działające składniki wchłaniane są w układzie pokarmowym, nie przedostają się one
dalej, a zagrożenie zostaje ograniczone.
Węgiel aktywny działa silnie absorbująco, czyli wychwytująco. Jego działanie można porównać do sprawnej miotełki:
- usuwa bakterie, wirusy, grzyby,
- toksyny,
- trucizny,
- niektóre leki,
- białka (często alergizujące),
- gazy,
- czynniki drażniąco działające na układ pokarmowy.
Węgiel aktywny po tym, jak przejdzie przez układ pokarmowy, usuwany jest wraz z czynnikami drażniącymi z kałem.
Na co stosować węgiel?
- na biegunki,
- bolesne wzdęcia,
- gazy,
- ból brzucha,
- zatrucia pokarmowe,
- przedawkowanie leków (zatrzymuje wchłanianie leku).
Węgiel aktywowany może skutecznie wspomagać pracę nerek. Może obniżać poziom mocznika i innych produktów przemiany materii we krwi.
W sytuacjach nagłych jego podanie jest najbardziej skuteczne, gdy od zatrucia, spożycia wątpliwego pokarmu upłynęło niewiele czasu (około 1 godziny do 4 godzin). Wiele badań pokazało, że węgiel aktywny wielokrotnie ratował życie po zatruciach.
Węgiel aktywowany stosowany jest również przez pacjentów z celiakią po przypadkowym spożyciu pokarmu z glutenem.
Od jakiego wieku węgiel?
Przed zastosowaniem leku warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli chcemy podać węgiel niemowlakowi. Jeśli węgiel ma być podany dzieciom powyżej pierwszego roku życia, koniecznie przeczytaj ulotkę dołączoną do leku.
Generalnie węgiel aktywny uważany jest za bezpieczny. Rzadko powoduje skutki uboczne.
Inne zastosowania
Węgiel stosowany jest również jako produkt do użytku zewnętrznego. Jako składnik kosmetyków jest szczególnie polecany dla osób ze skórą tłustą i trądzikową.
Wykorzystuje się go do produkcji szamponów, w składzie których odpowiada za dogłębne oczyszczanie włosów i przywracanie skóry głowy do równowagi. Ma też zastosowanie w produkcji pasty do zębów.
Jest niezastąpiony do filtrowania wody i do przygotowywania jej do spożycia. Filtry węgla aktywowanego są powszechnie stosowane i cieszą się doskonałą opinią.
Węgiel aktywny to tanie i proste rozwiązanie. Warto mieć czarne tabletki w domowej apteczce.
Komentarze