Wczesne objawy ciąży – po nich poznasz, że będziesz mamą

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Zwróć uwagę na wczesne objawy ciąży, które mogą się pojawić już w kilkanaście dni po zapłodnieniu. Oto sygnały, które powinny wzbudzić Twoją czujność.

Czy każda kobieta zauważa u siebie wczesne objawy ciąży?

Nie każda kobieta ma wczesne objawy ciąży. Zdarza się, że zwyczajnie nie są one rejestrowana, bo przyszła mama nie spodziewa się odmiennego stanu i nie zwraca uwagi na sygnały wysyłane przez organizm. Często jest również tak, że wczesne objawy ciąży są podobne do tych doświadczanych przed miesiączką, czy w jej trakcie i z tego powodu są ignorowane.

Prawda jest taka, że każda ciąża jest inna. Każda przyszła mama może też inaczej doświadczać swojego odmiennego stanu.

wczesne objawy ciąży

Plamienia i skurcze

Po poczęciu zapłodnione jajo wczepia się w błonę śluzową macicy. Moment ten może ujawnić się poprzez plamienie (obecne u około 20% przyszłych mam) czy skurcze macicy przypominające te miesiączkowe.

Plamienie implantacyjne nie zawsze występuje, czasami mylone jest z wyjątkowo skąpą miesiączką. Podobnie jak ból – również i on nie pojawia się u wszystkich przyszłych mam. Niekiedy ma związek z rozciąganiem się więzadeł, co jest następstwem zmiany wielkości macicy.

Mleczna wydzielina z pochwy

Oprócz plamienia kobieta może zauważyć po zapłodnieniu mleczną, gęstą wydzielinę z pochwy, co ma związek z pogrubieniem ścian pochwy. Proces ten następuje właściwie od razu po połączeniu się plemnika z jajeczkiem.

Bardziej obfita wydzielina może towarzyszyć kobiecie przez całą ciążę. Zazwyczaj nie jest groźna i nie wymaga leczenia.

Poranne mdłości

Poranne mdłości, które trwają również w ciągu dnia są popularnym objawem ciąży. Nie każda przyszła mama go jednak doświadcza, szacuje się, że pojawiają się u 80% przyszłych mam, a u 50% z nich prowadzą do wymiotów. Często mdłościom towarzyszy wstręt do jedzenia, większa wrażliwość smaku i węchu. Naukowcy sugerują, że przyczyną jest zwiększona produkcja progesteronu.

Wzdęcia

Na skutek zmienionej gospodarki hormonalnej, zwłaszcza wzrostu poziomu progesteronu, przyszła mama może doświadczać wzdęć. Może mieć poczucie pełności, brzuch najpewniej będzie większy, typowe są trudności z zapięciem spodni.

Zmiany w wyglądzie piersi

Rewolucje w poziomie hormonów w ciąży prowadzą do błyskawicznych zmian w wyglądzie piersi. To właśnie zmieniony wygląd biustu jest pierwszym sygnałem ciąży dla wielu kobiet.  Często doświadczany jest już w trzecim tygodniu ciąży. Typowe są obrzęki piersi, ból, mrowienie, uczucie ciężkości i pełniejszego wypełniania biustonosza. Poza tym pod skórą piersi widoczne stają się żyły, a sutki zmieniają kolor na bardziej intensywny.

Zmęczenie

Typowym symptomem dla pierwszych tygodni ciąży jest zmęczenie. Uczucie totalnego wyczerpania może pojawić się już tydzień po zapłodnieniu. Wszystko za sprawą wysokiego poziomu progesteronu, ale również obniżonego poziomu cukru we krwi, niższego ciśnienia krwi, zwiększonej produkcji krwi. To istotne, by zwłaszcza na początku ciąży nie odmawiać sobie odpoczynku, wskazany jest dłuższy sen nocą, drzemki w ciągu dnia, a także zwrócenie uwagi na menu, które powinno być bogate w białko i żelazo.

Częste wizyty w toalecie

To jeden z wczesnych objawów ciąży, do którego musisz się przyzwyczaić. Przez najbliższe tygodnie będziesz korzystać z toalety częściej niż dotychczas.

Szczypanie, przelewanie i ciągnięcie w brzuchu

Niektóre przyszłe mamy doświadczają nietypowych objawów w okolicy brzucha, określane są one jako przelewanie, szczypanie, ciągnięcie, co ma związek z rozpulchnieniem macicy i ze zmianą ustawienia wewnętrznych narządów.

Brak miesiączki

Najbardziej oczywistym objawem ciąży jest brak miesiączki. Nie zawsze jednak brak okresu wskazuje na ciążę. Jednak niepojawienie się krwawienia miesięcznego w wyznaczonym okresie powinno zmotywować do wykonania testu ciążowego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Emilka Emilka

  Hej, mam pytanko, pierwszy dzień miesiączki dostałam 21.06, i mój cykl trwa różnie, kochałam się z partnerem 2.07 bez zabezpieczenia z tym, ze stosunek przerywany. Od kilku dni czuje codziennie ból w podbrzuszu czasami silny czasami mocny, jest podobny do takiego bólu jak przed okresem. Dodatkowo dzisiaj poprzestały podchodzić mi papierosy, gdzie jestem nałogowa palaczka, a po prostu od dziś jak pale to one nie maja smaku i czuje taka gorycz. Czy to może być jakiś objaw, chociaż jest to trochę dla mnie niemożliwe, bo stosunek był tydzień temu.

 2. Daga Daga

  Dziękuję pięknie za informację
  mam dosyć dziwne objawy stad
  Moja wizyta tutaj

  Pozdrawiam serdecznie