Dieta dziecka począwszy od urodzenia jest bardzo ważna. Nie bez powodu istnieją zalecenia, by karmiąca mama spożywała zdrową żywność, a przy rozszerzeniu diety niemowlęcia uważnie dobierać składniki posiłków. Jednym z najważniejszych składników, które powinny znaleźć się zarówno w potrawie, jak i same w sobie jako odrębny posiłek są warzywa.
Dlaczego warzywa w diecie dziecka są tak ważne?
Warzywa w diecie dziecka to przede wszystkim bogactwo witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w nich przede wszystkim takie składniki, jak:
- Witamina C – kapusta, kalafior, papryka, brokuły, pomidor, pietruszka,
- Witaminy z grupy B -suche warzywa strączkowe – fasola , groch, soczewica,
- Żelazo zawierają : szpinak, buraki, pietruszka, groszek,
- Beta – karoten – marchewka, dynia, kukurydza, szpinak, seler, pietruszka, fasolka szparagowa
- Wapń – fasolka szparagowa, natka pietruszki, buraki, soja, brukselka
- Potas – ziemniaki
- Kwas foliowy – brokuły, brukselka
Poza tym warzywa w diecie dziecka to bogactwo błonnika, antyoksydantów, flawonoidów i fitosteroli. Ich spożywanie zapobiega otyłości, nowotworom, cukrzycy oraz wielu chorobom układu pokarmowego i krążenia.
Instytut Żywności i Żywienia z rekomendacją WHO, zaleca spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie podzielonych na 5 porcji. Są to zalecenia dotyczące zarówno dzieci (od 4 lat) jak i dorosłych. Najlepiej, by warzywa były częścią każdego posiłku od pierwszych dni rozszerzania diety tak, by dziecko uczyło się dobrych nawyków.
Kiedy pierwszy raz podać dziecku warzywa?
Na początek rozszerzając dietę niemowlęcia, podajemy warzywa te, które są lekkostrawne i mniej alergizujące.
gdyby tylko dzieci chcialy jesc warzywa…:(
Nie wiem jak to jest ale od poczatku maluchy jedza warzywa, moze dlatego ze nigdy nie demonizowalismy ich, nie zmuszalismy do ich jedzenia