Dlaczego warto przytulać dziecko?

Większości rodziców przychodzi to naturalnie. Przytulają i całują dzieci, bo od razu po porodzie lub w kilka tygodni później rodzi się więź nie do opisania. Za takim postępowaniem kryją się również argumenty natury, która dba o to, by „nowe życie”, czyli malutkie dziecko miało szansę na przetrwanie.

Gdy w pierwszych latach życia maluch jest w 100% zależy od rodziców, potrzeba bycia blisko jest bardzo silna. Jej zaspokajanie ma ogromny wpływ na rozwój: fizyczny i psychiczny.Dlaczego warto się przytulać?

Oto kilka argumentów.

Przytulanie najszybszy sposób na ukojenie płaczu

Gdy dziecko płacze, najszybszym sposobem na to, by poprawić jego nastrój, jest przytulenie. Im maluch jest mniejszy, tym częściej potrzebuje nie tylko przytulenia, ale również kołysania: na przykład podczas chodzenia czy bujania w fotelu.

Naukowcy udowodnili, że przytulenie to najszybszy sposób na uspokojenie dziecka. Więcej na ten temat.

To właśnie w objęciach mamy, taty czy babci maluch najszybciej odzyskuje spokój po zadrapaniu kolana czy upadku w trakcie zabawy. To dlatego, że uścisk najbliższych sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie i kochane, a w trakcie przytulania obniża się poziom kortyzolu. Z tego samego powodu maluch łatwiej może się wyciszyć i zasnąć.

Podczas przytulania ponadto uwalnia się oksytocyna, hormon szczęścia, który poprawia samopoczucie. Ponadto mogą się wydzielać endorfiny, tak, jak po wysiłku czy zjedzeniu ulubionego deseru.

Pogłębiasz relacje

Przytulanie pogłębia relacje, sprawia, że budowane jest bezpieczne przywiązanie. Jest one niezbędne zwłaszcza od razu po porodzie, gdzie długi i nieprzerwany kontakt skóra do skóry niesie morze korzyści: dla matki i dziecka. Wymieniając kilka: pozwala uregulować oddech, pracę serca, umożliwia kolonizację z florą bakteryjną matki, co usprawnia pracę układu immunologicznego oraz ułatwia karmienie piersią. Matce pozwala się zrelaksować i znaleźć siły do opieki nad maleństwem.

Podczas przytulania wydziela się oksytocyna, która w opinii badacza profesora Paula Zaka odpowiada za powstanie zaufania między ludźmi.

Uczysz relacji

Bliskość emocjonalna, okazywanie czułości ma ogromne znaczenie w budowaniu w przyszłości związków przez dziecko. Dlatego przytulanie malucha pozwala mu nauczyć się sposobów okazywania uczucia. Z tych samych powodów istotne jest, by maluch widział, jak uczucia okazują sobie rodzice. Uśmiechający się do siebie, czy przytulający rodzice dają maluchowi wzór relacji partnerskich.

Dzieci, które wychowują się w chłodzie emocjonalnym zazwyczaj w przyszłości mają problem z budowaniem trwałych relacji.

Inwestycja w „charakter”

Dzieci często przytulane są pewne siebie, stabilne emocjonalnie, łatwiej przystosowują się do zmian i zasad.  Maluchy, które nie doświadczają wystarczającej bliskości ze strony najbliższych osób często czują się zagubione, są wycofane lub wręcz przeciwnie: agresywne.

Brak kontaktu fizycznego prowadzi do zaburzenia lub zahamowania rozwoju psychicznego. Sytuację taką określa się jako szok porównywalny z ostrą chorobą. Zaburzenie to nosi nazwę choroby sierocej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Budująca Mama Budująca Mama

    k. Czyli przytulajmy się! Przytulajmy jak najwięcej, bo to nie tylko inwestycja na przyszłość i szansa na dobry rozwój, ale i cudowne lekarstwo na większość dziecięcych dolegliwości i problemów :) A poza tym przytulenie nie ma działania tylko dla przytulanego, ale i dla przytulającego… Która Mama nie dostaje dawki endorfin przy przytulaniu swojego Maluszka :)

  2. monika06 monika06

    „k” oj jak ja sie uwielbiam przytulac!!! moje dziecie takze- wyssala to z mlekiem matki! a przynosi ukojenie w kazdej zlej chwili, nawet wtedy gdy ja mam chwile slabosci, przytulam sie do malej i wiem, ze wszystko bedzie dobrze. Przytulanie dziala w obydwie strony i ma same korzysci! A co do „skutkow ubocznych” nieprzytulania, to nawet sie sadzilam, ze moga byc az tak drastyczne dla maluszkow;( od jutra jeszcze czesciej sie przytulamy!!!