Dlaczego warto pozwolić dzieciom chodzić boso?

Hartowanie

Wiele osób wierzy, że chodzenie bez obuwia pozwala zahartować organizm. Zmniejsza się podatność na infekcje, przeziębienia oraz problemy z układem oddechowym.

Naturalna postawa

Dzięki uwolnieniu stóp z obuwia nasze ciało może wrócić do swojej naturalnej postawy. Dzięki temu zmniejsza się problem z ewentualnymi wadami postawy czy stóp (np. płaskostopiem), co w przypadku małych dzieci ma ważne znaczenie profilaktyczne. Ponadto chodząc na boso, wzmacniamy mięśnie i wiązadła, które są zazwyczaj uwięzione w obuwiu.

Uwaga! Gdzie chodzić boso?

Nie chodzi o to, by dziecku na stałe zabrać obuwie, ale o to, by korzystać z tych chwil, kiedy maluszek może pobiegać czy podreptać bezpiecznie po miękkiej nawierzchni (trawie, piasku, drewnianym, naturalnym podłożu) oraz o te chwile, kiedy nie warto na siłę zakładać obuwia (na przykład w wózku w letni, upalny dzień). W domu warto w chłodniejsze dni zakładać skarpetki antypoślizgowe lub miękkie kapcie. Z kolei, gdy dziecko ma zalecenie od ortopedy, warto zainwestować w dobre usztywniane obuwie.

Najwięcej szkód może  przynieść poruszanie się po twardej nawierzchni, która nie amortyzuje kroków – panele, kafelki bosą, jeszcze niewykształconą stopą – dlatego dla równowagi warto korzystać z chwil, kiedy malec może w naturalny sposób kształtować swoje stopy na miękkiej podeszwie. Więcej na ten temat.

Jeśli dziecko nie chce chodzić boso

I na koniec: co zrobić, jeśli dziecko nie chce chodzić boso? Za nic w świecie nie chce się dać namówić na spacer na boso po piasku, trawie, dywanie?

Przyczyną może być problem z integracją sensoryczną. Warto skonsultować się z pediatrą w tej kwestii.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Olenka Olenka

    jasne, że chodzić. Korzystamy z tej możliwości zawsze gdy tylko jest ładna pogoda :)

  2. Angie Angie

    A ja starszej córce nie pozwalałam do tej pory chodzić boso ze względu na częste przeziębienia. A to chyba jest błędne koło. Od dziś koniec. Może buegać boso, gdy jest bezpiecznie. Niech się hartuje, może przestanie chorować co kilka tygodni.

  3. ISA ISA

    Najlepiej chodzić też po materacu z gryczanym wypełnieniem, dobre i dla kręgosłupa i dla stopek , tak mi lekarz mówił