Dlaczego warto pozwolić dzieciom chodzić boso?

Dzieci zazwyczaj lubią chodzić boso. Uspokajają się i zaczynają głośno śmiać, gdy zdejmuje się im skarpetki. Gdy tylko są gotowe, samodzielnie usuwają wszystko ze stóp – buty, kapcie, skarpetki ze skórzaną lub silikonową podeszwą…Robią to z uśmiechem na twarzy, często niepostrzeżenie, bawią się rzepami i usuwają na spacerze z wózka malutkie buciki. Niekiedy idą o krok dalej i próbują również zdjąć rajstopy, ciągnąc za materiał na palcach – zębami, co z oczywistych względów się nie udaje, a co budzi radość (tym razem) w oczach dorosłych…

Skąd taka wielka potrzeba, by stopy pozostały gołe? Czy upodobanie do chodzenia bez obuwia jest naturalne i podyktowane dziecięcymi potrzebami?

Wygoda

Gołe stopy są synonimem wolności. Dają pełną swobodę i komfort, którego nie można osiągnąć nawet w najlepszych butach dla dzieci. Stopa bez butów ma pełną swobodę ruchów, może w naturalny sposób pracować oraz przystosowując się do różnej nawierzchni. Dzięki temu chodzenie na boso pozwala przemierzać dużo dłuższe odcinki i zmniejsza problem ze zmęczeniem. Maluch jest w stanie chodzić dalej i nie domaga się noszenia…

Masaż stóp

rodzinkaKtóż nie lubi tego momentu, kiedy można uwolnić stopy z obuwia i postawić je na ciepły morski piasek w letni dzień? Chodzenie na boso pozwala na relaks, ucisk i masowanie ważnych obszarów na stopach, które mają według niektórych odpowiadać za funkcjonowanie ważnych organów i układów całego ciała.

Chodzenie po nierównej powierzchni poprawia ukrwienie, dotlenia oraz pozwala na dłuższe spacerowanie w pełni sił, dzięki zregenerowaniu i zrelaksowaniu zmęczonych mięśni.

Wrażliwość

Dziecko chodzące boso ma jeszcze jedną okazję do tego, by powierzchnią skóry badać otoczenie. Szczególnie wskazane jest poruszanie się po różnorodnym terenie: trawie, piasku, drobnych kamyczkach, itd. Chodzić boso warto nad morzem, w puszczy (np. Puszcza Drawska), nad jeziorem, na polu, czy w każdym innym miejscu, w którym będzie ku temu okazja i będzie bezpiecznie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Olenka Olenka

    jasne, że chodzić. Korzystamy z tej możliwości zawsze gdy tylko jest ładna pogoda :)

  2. Angie Angie

    A ja starszej córce nie pozwalałam do tej pory chodzić boso ze względu na częste przeziębienia. A to chyba jest błędne koło. Od dziś koniec. Może buegać boso, gdy jest bezpiecznie. Niech się hartuje, może przestanie chorować co kilka tygodni.

  3. ISA ISA

    Najlepiej chodzić też po materacu z gryczanym wypełnieniem, dobre i dla kręgosłupa i dla stopek , tak mi lekarz mówił