Czy warto kupować maty antypoślizgowe do wanienki?

Istnieje mnóstwo gadżetów, które mają ułatwić życie rodziców. Wiele z nich naprawdę się sprawdza, równie dużo jednak wydaje się całkiem zbędnych. Przykładem są maty antypoślizgowe do wanienki, które przez niektórych rodziców uznawane są bardzo praktyczne, przez innych za siedlisko bakterii. Kto ma rację? Czy w ogóle można rozstrzygnąć ten spór?

Po co kupuje się maty antypoślizgowe do wanienki?

Maty antypoślizgowe są dzisiaj dostępne w wielu wzorach, kształtach i kolorach. Wiele modeli jest tak przygotowanych, że nadaje się nie tylko do wanienki niemowlaka, ale również do dużej wanny czy brodzika.

Mata antypoślizgowa, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu zapobiegać ślizganiu się dziecka przebywającego w wanience. Jest po to, by zapewnić większą stabilność i bezpieczeństwo. Nie tylko noworodka, ale również maluszka siedzącego czy nawet chodzącego.

maty antypoślizgowe do wanienki

Rodzice decydują się na maty antypoślizgowe często na wszelki wypadek, z obawy przed pierwszymi kąpielami, które wywołują stres i niepewność. Wierzą, że mata zapewni większe bezpieczeństwo kąpieli. Nieco ułatwi to, zwłaszcza początkowo, trudne zadane.

Oprócz maty, podczas przygotowania kąpieli dla noworodka rodzice najczęściej używają również pieluszki tetrowej, która ma korzystnie wpłynąć na higienę. Położona na matę ma mieć bezpośredni kontakt ze skórą niemowlaka, chroniąc tym samym maluszka przed bakteriami. Czy tak się jednak dzieje?

Maty antypoślizgowe do wanienki – co z higieną?

Przeciwnicy mat antypoślizgowych zwracają uwagę na problemy wynikające z utrzymaniem maty w czystości. Produkty te szybko chłoną wodę, długo są wilgotne, co sprzyja rozwoju na ich powierzchni drobnoustrojów. Oczywiście można myć matę za każdym razem po kąpieli, a dla pewności jeszcze najlepiej ją sparzyć wrzątkiem. Mimo takich środków ostrożności trzeba przyjąć, że po miesiącu czy dwóch użytkowania matę należałoby wymienić.

Używanie mat uchodzi zatem z jednej strony za wygodne, ale z drugiej- kłopotliwe. Matę trzeba dokładnie myć, suszyć i najlepiej systematycznie zmieniać. Trzeba również pamiętać o tym, że mata chłonie wodę, dlatego kładąc ją na dno wanienki, należy nalewać więcej wody.

maty antypoślizgowe do wanienki

Mata antypoślizgowa a może fotelik?

Zamiast maty antypoślizgowej młody rodzic może sięgnąć po fotelik, tak zwaną „foczkę”, która umożliwia położenie dziecka i „utrzymanie” go w stabilnej pozycji. Niektóre foteliki mają regulowaną długość, dlatego „rosną” z dziećmi. Niestety i to rozwiązanie ma wadę – znacznie utrudnia mycie głowy, pleców i pupki dziecka. Poza tym wstawienie takiego fotelika wymusza nalanie większej ilości wody, by ta przykryła chociaż brzuszek dziecka.

Dla starszych dzieci producenci przygotowali krzesełka kąpielowe. Przeczytaj więcej na ich temat

A Wy co sądzicie na ten temat, mata antypoślizgowa jest niezbędna, a może całkiem niepotrzebna?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.