Kobieta w ciąży powinna zrobić wszystko, by nie przytyć nadmiernie.
Łatwiej napisać, trudniej zrobić? Na pewno, jednak warto wiedzieć, że zbyt duży przyrost wagi w ciąży jest bardzo często zapowiedzią innych problemów – zarówno matki jak i dziecka. Dlatego warto zadbać o regularny, harmonijny i kontrolowany przyrost wagi.
Nadmierny wzrost wagi zwiększa bowiem ryzyko:
- dłuższego i cięższego porodu, czyli w konsekwencji często cięcia cesarskiego,
- wystąpienia stanu przedrzucawkowego,
- problemów z żylakami,
- przedwczesnego porodu,
- wysokiej wagi noworodka (powyżej 4 kg),
- urodzenia dziecka z wadą wrodzoną (ryzyko rośnie podwójnie),
- problemów z otyłością i cukrzycą u dziecka w przyszłością,
- pojawienia się większych wahań nastroju,
- kłopotów ze snem,
- problemów z powrotem do wagi sprzed porodu,
- opuchlizny nóg i kostek.
- bóli stawów (kręgosłupa, miednicy, kostek, kolan).
Niestety nadmiar tkanki tłuszczowej może utrudniać badania USG, które są kluczowe, jeśli chodzi o stan zdrowia dziecka.
Dlaczego nadmierne kilogramy po ciąży tak trudno zgubić?
Nie jest prosto dojść do figury sprzed ciąży, jeśli sporo przytyłaś. To dlatego, że komórki tłuszczowe wytwarzają leptynę i adiponektynę, które zwalniają metabolizm i zmniejszają możliwości organizmu do spalania tłuszczu. Dlatego istnieje prosta zależność między ilością zgromadzonej tkanki tłuszczowej a możliwościami jej zgubienia po ciąży. Im jest więcej kilogramów tym ciężej je zgubić. Teoretycznie oczywiste…
Z drugiej strony kwestia ta jest bardzo indywidualna. Jeśli kobieta ma szybki metabolizm, to problem nie jest duży. Jednak jeśli pozostałości po ciąży są trudne do spalenia, można się spodziewać, że po kolejnej ciąży będzie podobnie, dlatego jeżeli kobiecie zależy na powrocie do dawnej sylwetki, powinna zrobić wszystko, by nadmiar kalorii i tłuszczyku spalić możliwie szybko i nie zachodzić na plusie w kolejną ciążę.
Jak kontrolować wagę w ciąży?
Wielu ekspertów przekonuje, że wystarczy zdrowo jeść i dbać o ruch w ciąży, by nie zaprzątać sobie głowy wagą…Też tak sądzicie?
Jeśli jednak potrzebujecie rad, poniżej kilka sprawdzonych.
- jedz nieprzetworzone jedzenie – prawdziwe posiłki, które mają cenne składniki odżywcze i możesz je jeść właściwie bez ograniczeń. Nie musisz sobie jego odmawiać. Poza tym jedząc prawdziwe posiłki, rzadko się przejadasz.
- często popijaj wodę małymi łyczkami,
- zadbaj o systematyczne dostawy energii w postaci regularnych posiłków,
- podjadaj orzechy, suszone chrupiące warzywa,
- żuj dwa razy dłużej,
- codziennie się ruszaj – spaceruj,
- nie licz kalorii, nie odchudzaj się, nie zadręczaj się – stres źle wpływa na dziecko i na Ciebie – jest sprzymierzeńcem napadów wilczego głodu.
Tak, bo w ciąży istnieje przyzwolenie społeczne, by jeść dużo, bo i tak potem będzie trzeba to zrzucić. Niestety to droga donikąd i szkodzenie dziecku i sobie.
wysoka waga niestety w niczym nie pomaga, trudno zgubić te dodatkowe kilogramy po ciaży. ja się staram już 2 rok niestety bezskutecznie