Dlaczego warto kontrolować wagę w ciąży? To naprawdę ma znaczenie!

Kobieta w ciąży powinna zrobić wszystko, by nie przytyć nadmiernie.

Łatwiej napisać, trudniej zrobić? Na pewno, jednak warto wiedzieć, że zbyt duży przyrost wagi w ciąży jest bardzo często zapowiedzią innych problemów – zarówno matki jak i dziecka. Dlatego warto zadbać o regularny, harmonijny i kontrolowany przyrost wagi.

wagaNadmierny wzrost wagi zwiększa bowiem ryzyko:

Niestety nadmiar tkanki tłuszczowej może utrudniać badania USG, które są kluczowe, jeśli chodzi o stan zdrowia dziecka.

Dlaczego nadmierne kilogramy po ciąży tak trudno zgubić?

Nie jest prosto dojść do figury sprzed ciąży, jeśli sporo przytyłaś. To dlatego, że komórki tłuszczowe wytwarzają leptynę i adiponektynę, które zwalniają metabolizm i zmniejszają możliwości organizmu do spalania tłuszczu. Dlatego istnieje prosta zależność między ilością zgromadzonej tkanki tłuszczowej a możliwościami jej zgubienia po ciąży. Im jest więcej kilogramów tym ciężej je zgubić. Teoretycznie oczywiste…

Z drugiej strony kwestia ta jest bardzo indywidualna. Jeśli kobieta ma szybki metabolizm, to problem nie jest duży. Jednak jeśli pozostałości po ciąży są trudne do spalenia, można się spodziewać, że po kolejnej ciąży będzie podobnie, dlatego jeżeli kobiecie zależy na powrocie do dawnej sylwetki, powinna zrobić wszystko, by nadmiar kalorii i tłuszczyku spalić możliwie szybko i nie zachodzić na plusie w kolejną ciążę.

Jak kontrolować wagę w ciąży?

Wielu ekspertów przekonuje, że wystarczy zdrowo jeść i dbać o ruch w ciąży, by nie zaprzątać sobie głowy wagą…Też tak sądzicie?

Jeśli jednak potrzebujecie rad, poniżej kilka sprawdzonych.

 • jedz nieprzetworzone jedzenie – prawdziwe posiłki, które mają cenne składniki odżywcze i możesz je jeść właściwie bez ograniczeń. Nie musisz sobie jego odmawiać. Poza tym jedząc prawdziwe posiłki, rzadko się przejadasz.
 • często popijaj wodę małymi łyczkami,
 • zadbaj o systematyczne dostawy energii w postaci regularnych posiłków,
 • podjadaj orzechy, suszone chrupiące warzywa,
 • żuj dwa razy dłużej,
 • codziennie się ruszaj – spaceruj,
 • nie licz kalorii, nie odchudzaj się, nie zadręczaj się – stres źle wpływa na dziecko i na Ciebie – jest sprzymierzeńcem napadów wilczego głodu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Jola22 Jola22

  Tak, bo w ciąży istnieje przyzwolenie społeczne, by jeść dużo, bo i tak potem będzie trzeba to zrzucić. Niestety to droga donikąd i szkodzenie dziecku i sobie.

 2. Marta Marta

  wysoka waga niestety w niczym nie pomaga, trudno zgubić te dodatkowe kilogramy po ciaży. ja się staram już 2 rok niestety bezskutecznie