Wakacje w Grecji – jakie atrakcje czekają na wczasowiczów?

Artykuł sponsorowany komentarzy: 0

Grecja kontynentalna i większość wysp greckich to częsty wybór osób, planujących odpoczynek poza granicami Polski. Ogrom zabytków, przepiękne krajobrazy oraz słoneczna pogoda – to największe atrakcje turystyczne kraju położonego nad czterema Morzami – Egejskim, Śródziemnym, Jońskim i Kreteńskim. Jak zaplanować swoje wymarzone wakacje w Grecji?

Grecja – wakacje z historią

Grecja to kolebka europejskiej cywilizacji. W okresie starożytnym narodziły się tutaj: demokracja, filozofia oraz słynne igrzyska olimpijskie. Grecja uchodzi również za spadkobierczynię spuścizny kultu wielkich bogów i dorobku pisarzy, wśród których warto wskazać Homera, Eurypidesa, czy też Ajschylosa. To właśnie w starożytnym kraju położonym nad czterema, pięknymi morzami narodził się teatr. Współczesna Grecja do dziś korzysta z dorobku swoich przodków. Trudno znaleźć osobę, która nie chciałaby spędzić wakacji w tym kraju. I nie ma w tym nic dziwnego. Grecja oferuje przepiękne plaże, wspaniałą, śródziemnomorską kuchnię oraz atrakcyjne zabytki. Planując wycieczki objazdowe, warto zwiedzić Akropol, Mykeny, Muzeum Archeologiczne w Atenach, miasto na Rodos z okresu średniowiecza, czy też Pałac w Knossos. Dużą popularnością cieszą się też Meteory, stanowiące piaskowe skały, sięgające ponad 500 m n.p.m.

Warto dodać, że od 2001 roku oficjalną walutą jest EURO. W Grecji obowiązuje również EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, uprawniająca do odzyskania kosztów poniesionych za leczenie w trakcie wakacji. Czym jeszcze wyróżnia się ten piękny kraj? Turystów z całego świata przyciąga śródziemnomorski klimat. Zima w Grecji jest dość łagodna, a w lecie dominują wysokie temperatury i słoneczna pogoda. W najcieplejszym okresie roku wskaźniki termometrów nie spadają zwykle poniżej 20 st. Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że warunki klimatyczne mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi regionami Grecji.

Greckie wyspy

Kraj ten dzieli się na Grecję kontynentalną oraz wyspy, znajdujące się na Morzach Egejskim oraz Jońskim. Stolicą państwa są oczywiście Ateny. Greckie wyspy zajmują aż 20% terytorium całego kraju. Najpopularniejsze z nich to Kreta, Eubea, Lesbos i Rodos. Większość wysp przyciąga w okresie wakacyjnym turystów pięknymi plażami i czystym morzem. Grecja jest zatem prawdziwym rajem dla osób, lubiących spędzać wolny czas na opalaniu, pływaniu lub innych, wodnych aktywnościach. Największa Grecka wyspa to Kreta, położona na Morzu Śródziemnym. Stanowi ona popularny kierunek turystyczny ze względu na piękny krajobraz malowany przez skaliste wybrzeża, jasne plaże i ruiny zabytków. Szczegółowe informacje na temat greckich wysp znaleźć można na stronie biura podróży https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja.

Stolica Grecji

Każdy pasjonat historii starożytnej powinien odwiedzić Ateny. Dlaczego? Starożytne Ateny uchodziły za jedną z najpiękniejszych stolic Europy. To właśnie tutaj działali wybitni literaci, aktorzy, politycy oraz filozofowie. Zabytki Grecji od lat przyciągają miliony turystów z całego świata. Będąc w Atenach, nie można pominąć m.in. Akropolu – miejsce kultu Ateny, Zeusa i Apolla. Na wzgórzu znajdują się: Partenon, Apteros, Propyleje i Muzeum Akropolu. Na dogłębne poznanie Akropolu trzeba poświęcić kilka dni, ale z pewnością nie będzie to stracony czas. Kolejnym przystankiem objazdowych wycieczek powinien być Teatr Dionizosa. Obiekt został zbudowany w VI w. p.n.e. i do dziś stanowi wzór architektoniczny dla greckich teatrów. Swoje sztuki wystawiali tutaj Ajschylos, Sofokles i Eurypides – słynni ojcowie dramatu.

Grecka kuchnia

Grecka kuchnia obfituje w owoce morza, mięsa grillowane na szpadzie, dojrzałe warzywa i słodkie desery. Jednym z najpopularniejszych dań jest moussaka. Potrawę tworzą warstwy warzyw i mielonego mięsa, a całość przykryta jest beszamelem. Mieszkańcy Grecji przyjmują również swoich gości dolmadesem. Wielu Polaków porównuje to danie do gołąbków. Faktycznie, obie potrawy mają takie podobne nadzienie, jednak liście sałaty zastępowane są w Grecji liśćmi winogron. Dolmades występuje też w wersji wegetariańskiej, w której jagnięcina zastępowana jest ryżem wraz z rodzynkami i orzeszkami pini. Na greckich wyspach nie może zabraknąć oczywiście owoców morza – homarów, krewetek i langustynek. Smażone, pieczone, podawane z prostymi dodatkami lub wykorzystywane w bardziej złożonych daniach.

Wakacje w Grecji

Grecja to wspaniała kuchnia, zabytki, piaszczyste plaże i ciepłe, czyste morza. Warto zatem zdecydować się na zakup wakacji w tym kraju w ramach oferty all inclusive lub last minute. To świetny pomysł na odpoczynek od codziennych obowiązków i nabranie energii do nowych wyzwań. Grecja jest również świetnym pomysłem na urlop dla całej rodziny. Większość hoteli oferuje strefy rozrywki dla dzieci oraz bogate wyposażenie pokoi, uwzględniające potrzeby najmłodszych gości. Jeśli chcesz zatem poznać największe atrakcje Aten, spróbować słynnych greckich miodów i poczuć śródziemny klimat, skorzystaj z oferty biura podróży TUI. Szczegółowe informacje na temat wylotów, hoteli, cen, również znajdziesz na stronie https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.