Wakacje z dzieckiem w Chorwacji – warto?

W ostatnich latach panuje moda na spędzanie wakacji w Chorwacji. Bo podobno taniej, pogoda gwarantowana, z południa Polski to niewiele dalej niż nad Bałtyk. Podobno… A jak jest naprawdę? O co musimy zadbać?

Przed wyjazdem – dokumenty

Podjęliśmy decyzję o wyjeździe do Chorwacji. Od czego zacząć? Przede wszystkim dowody osobiste. Zacznijmy od sprawdzenia ich ważności. W momencie wjazdu termin ważności dowodu osobistego nie powinien być krótszy niż 90 dni. Pamiętajmy, że dzieci także powinny posiadać swoje własne dowody osobiste. Jeżeli jeszcze ich nie mają, możemy złożyć wniosek o ich wydanie
we właściwym dla miejsca zameldowania organie gminy. Należy udać się do niego razem z dzieckiem.

W przypadku dzieci do 13 roku życia konieczna jest obecność obojga rodziców. Na miejscu wypełniamy wniosek o wydanie dowodu osobistego, do którego dołączamy dwie fotografie dziecka oraz jego skrócony odpis aktu urodzenia. Czas oczekiwania na odbiór dokumentu to 30 dni.

Kolejnym ważnym dokumentem jest karta EKUZ. Jest to dokument, dzięki któremu będziemy uprawnieni do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z przyczyn medycznych udzielanych w sytuacjach niespodziewanych. Oznacza to, że w razie wypadku lub nagłego zachorowania uzyskamy pomoc medyczną. Tak jak w przypadku dowodu osobistego, każdy członek rodziny powinien posiadać własną kartę. Aby uzyskać ten dokument, należy udać się do oddziału NFZ i złożyć osobiście podpisany wniosek o jego wydanie. Karta wydawana jest zazwyczaj w dniu złożenia wniosku. Dla osób wyjeżdżających turystycznie karta wydawana jest na podstawie informacji zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, bez konieczności przedkładania dodatkowych dokumentów.

Należy pamiętać jednak o dwóch istotnych rzeczach:

 • aby uzyskać pomoc lekarską, nie wystarczy podać numeru karty – musimy mieć ją przy sobie,
 • w Chorwacji obowiązuje tzw. współpłacenie za uzyskane świadczenia medyczne, czyli wizyta lekarska nie jest całkowicie darmowa, o ile nie posiadamy dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.

Dobrze jest wykupić polisę turystyczną i ubezpieczenie NW w towarzystwie ubezpieczeniowym. Zakres ubezpieczenia oraz kwoty zwracane w razie leczenia czy transportu medycznego do kraju określane są indywidualnie przez poszczególne towarzystwa. Warto wybrać się do punktu pośredniczącego w sprzedaży takich ubezpieczeń – abyśmy mogli porównać oferty kliku firm.

Pakowanie – co zabrać na wakacje do Chorwacji?

chorwacja 1Gdy mamy przygotowane wszystkie niezbędne dokumenty czas na pakowanie. Osobiście wychodzę z założenia, że jeżeli mamy na tyle miejsca w bagażniku, to na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą więcej rzeczy, niż niezbędne minimum. W przypadku Chorwacji koniecznie należy ze sobą zabrać buty do wody, krem z wysokim filtrem, nakrycia głowy chroniące przed
słońcem.

Dobrze jest mieć także koszulki do pływania chroniące przed promieniowaniem UV uszyte z takiej
samej jak stroje kąpielowe elastycznej i szybkoschnącej dzianiny (na zdjęciu moje dzieci w takich właśnie koszulkach).

Przydatnym gadżetem okazały się amatorskie zestawy do nurkowania (płetwy, maska, rurka). Woda w Adriatyku jest bardzo przejrzysta. Natomiast kompletnie nie sprawdził się chroniący przed słońcem namiot.

Apteczka na wakacje

Czas na pakowanie apteczki. Ponieważ wyjeżdżamy z dziećmi, musimy zabezpieczyć się przed najczęstszymi zdrowotnymi problemami maluchów. W mojej apteczce znalazły się:
1. lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dopasowany do wieku dziecka,
2. lek pomocny przy leczeniu biegunek,
3. preparat nawadniający i uzupełniający elektrolity,
4. krople do oczu/uszu w razie infekcji tych narządów,
5. preparat pomagający zwalczać skutki alergii,
6. syrop na katar/kaszel oraz krople do nosa,
7. odstraszacz owadów, aby chronić się przed komarami (jak się okazało, było ich mnóstwo),
8. maść pomagająca zwalczać nieprzyjemne skutki ukąszenia owadów,
9. maść na stłuczenia i urazy,
10. zestaw plastrów i bandaży, sterylne gaziki, środek antyseptyczny oraz nożyczki,
11. lek przeciw chorobie lokomocyjnej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

rysująca mama całkiem już dużych dzieci. Po przejściu ogromnych zawirowań prywatnych i zawodowych, postanowiła brać życie całymi garściami, nie przejmować się trendami w parentingu i uczyć swoje dzieci radości oraz ciekawości świata. Na co dzień oddaje się całej masie różnych pasji, między innymi prowadzeniu bloga.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ola Ola

  Za rok planujemy wyjazd do Bułgarii :) Chorwacja też nas kusi, ale te kamieniste plaże…

  • Anna Anna

   Ola, wiem że dzieci uwielbiają piasek, ale ja jakoś nie przepadam… Dla mnie kamieniste plaże to jest to, a dzieciaki bawiły się kamykami równie wspaniale co piaskiem. Polecam Chorwację:)

 2. Anna Anna

  Zgadzam się ze wszystkim, właśnie jestem po wczasach w Chorwacji z dziećmi (1 i 7 mies. i 4 latka), pierwszy raz jechaliśmy w ciemno, przy 3 poprzednich wyjazdach mieliśmy już rezerwację,ale wyjazd w ciemno to był strzał w 10 :) Dodam tylko, że namiot plażowy był niezbędny zarówno podczas tego wyjazdu, jak i poprzednich. Do listy niezbędnych rzeczy dorzucam środki przeciw komarom oraz te na ukąszenia.No i za każdym razem najbardziej opłaciło się wymienianie złotówek na kuny w chorwackich bankach.

 3. KK KK

  Na pewno pogoda pewna?
  Mi mówili, że pogoda super w Bulgarii, a jednak…padało i to całkiem sporo, w sezonie!

 4. Łukasz Łukasz

  Żadna Bułgaria !! Strata czasu i pieniędzy. Równie dobrze możecie pojechać nad polski Bałtyk. Piszę naprawdę poważnie.