Wady wzroku u dzieci – jak je rozpoznać i kiedy do lekarza?

Wady wzroku u dzieci występują coraz częściej. Niestety rzadko są wcześnie diagnozowane, zwłaszcza u kilkulatków. Najmłodsze dzieci nie mają świadomości ich istnienia.

Po czym poznać, że dziecko słabiej widzi? Na jakie sygnały zwrócić uwagę i kiedy udać się do okulisty na badanie wzroku? Czy zawsze konieczne są okulary, a może szkła kontaktowe? Przeczytaj!

Wady wzroku u dzieci: profilaktyka

Na początku warto wspomnieć o profilaktyce. Dzieci coraz gorzej widzą, ponieważ ich oczy nie są poddawane zdrowej stymulacji.

Przede wszystkim należy zadbać o to, by dziecko każdego dnia przebywało minimum 2 godziny na świeżym powietrzu. To bardzo ważne, bo poza domem maluch ma okazję ćwiczyć oko, poprzez swobodne spoglądanie w dal. Spędzanie czasu na aktywności sportowo-rekreacyjnej znacząco poprawia wzrok. Tak twierdzą wszyscy okuliści. Dlatego zachęcaj dziecko do jazdy na rowerze, rolkach czy hulajnodze.

Po drugie ogranicz czas spędzany przed komputerem, tabletem czy telewizorem. Nawet nowoczesne urządzenia męczą wzrok dzieci. Oko malucha nie jest jeszcze bowiem przystosowane do dłuższego wpatrywania się w ekran.

Po trzecie zwróć uwagę na dietę.

Najważniejsze witaminy wpływające korzystnie na stan oczu to naturalne antyoksydanty: witaminy A, C i E.

Witamina A pozwala na dobre widzenie w dzień i w nocy, jej niedobór prowadzi do kurzej ślepoty. Zapobiega wysuszeniu oka i negatywnemu działaniu wolnych rodników, które doprowadzają do zwyrodnienia plamki żółtej. Witaminę A znajdziesz w marchwi, czerwonej papryce, jajkach, tranie i mleku.

Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, który wzmacnia naczynia krwionośne oczu i przeciwdziała szybkiemu starzeniu się. Jej najlepszym źródłem są pomidory, kiszona kapusta, brokuły, natka pietruszki. Witamina E, silny antyoksydant wzmacniający i chroniący oczy, znajdziemy w rybach, migdałach, orzechach laskowych, olejach.

Poza witaminami, należy zadbać o obecność w diecie minerałów ważnych dla oczu – cynku i selenu – obecnych w pestkach dyni, rybach. Kluczowa jest również luteina, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Znajdziemy ją w jarmużu, sałacie i szpinaku. Oczy nie będą sprawnie funkcjonować bez kwasów omega 3, które zapewniają gałce ocznej  odpowiednie odżywianie i chronią przed negatywnym wpływem wolnych rodników.

wady wzroku u dzieci

Istotne są również zabawy korzystnie wpływające na wzrok, na przykład dawniej bardzo popularna ciuciubabka. Warto w ciągu dnia zachęcać dziecko do zamykania oczu i przykrywania ich dłońmi, by pozwolić im odpocząć. Można zaproponować malcowi mycie zębów z zamkniętymi oczami, czy jedzenie w ciemności. Krótkie przerwy w ciągu dnia umożliwiają szybki relaks. Dodatkowa korzyść to wyostrzenie pozostałych zmysłów.

Zaleca się również czytanie dziecku do snu i proszenie, by maluch miał w tym czasie zamknięte oczy. Podobne ćwiczenie można przeprowadzić, gdy dziecko słucha bajki na CD.

W celu wzmocnienia mięśni oczu dobrym pomysłem jest inicjowanie zabawy, w której dziecko wyszukuje przedmioty danego koloru w okolicy bez odwracania oczu, tylko poprzez poruszanie gałką oczną.

Czy moje dziecko dobrze widzi?

Oczy dziecka czasami szwankują. Maluch może widzieć źle w danych okresach życia, co nie zawsze wskazuje na wady wzroku u dzieci. Czasami gorsze widzenie jest wynikiem stresu, niewyspana, przemęczenia. Dziecko może gorzej widzieć  z powodów emocjonalnych, innymi słowy nieświadomie stosować mechanizm obronny, w którym nie widzi rzeczy, które go martwią czy których nie akceptuje.

Zdarza się, że wzrok pogarsza się w trudnych okresach w życiu, np. w trakcie rozwoju rodziców, czy w momencie pójścia do szkoły. Gdy podczas badania wzroku okazuje się, że wada wzroku jest niewielka, na poziomie 0,5 czy 1 dioptrii, niektórzy eksperci sugerują, by nie spieszyć się z zakupem okularów, bo te nie rozwiązują problemu, ale jedynie go maskują. Zamiast tego lepiej poobserwować dziecko i wykonać badanie za jakiś czas. Praktyka pokazuje, że niewielka wada często się cofa.

Czasami wady wzroku u dzieci są wynikiem innych zaburzeń. Odkrycie problemów zdrowotnych i walka z nimi pozwala zmniejszyć również wadę wzroku.

Po czym poznać, że dziecko słabo widzi? Wady wzroku u dzieci: symptomy:

Zwróć uwagę na następujące sygnały:

 • dziecko siada blisko telewizora,
 • odmawia układania puzzli,
 • nie lubi zabaw w „znajdź różnicę”,
 • mruży oczy podczas patrzenia w dal,
 • często narzeka na ból oczu, ból głowy,
 • ma kłopoty z koncentracją.

Najczęstsze wady wzroku u dziecki

Do najczęstszych problemów ze wzrokiem u dziecka należą:

 • nadwzroczność – dalekowzroczność. Dzieci rodzą się z nadwzroczności (+2,+3 dioptrii), która u większości z czasem zanika. Niestety nie u wszystkich. Dzieci nadwzroczne bardzo dobrze widzą obiekty dalekie, ale nie widzą wyraźnie z bliska. Maluch mający ten problem zazwyczaj nie chce układać puzzli, nie interesuje się literkami, czytaniem, często narzeka na ból głowy. Noszenie okularów nie zawsze jest konieczne. Niezbędna jest kontrola wzroku raz w roku.
 • krótkowzroczność – najczęściej rozwija się około 7-8 roku życia lub 12-13 roku życia, kiedy dziecko więcej czasu pracuje wzrokiem, zaczyna czytać, pisać, poświęcać czas nauce.  Przy tej wadzie wzroku dziecko widzi wyraźnie przedmioty znajdujące się blisko, ma kłopot z rzeczami znajdującymi się dalej. Zalecane jest noszenie okularów lub soczewek kontaktowych.
 • różnowzroczność – zdarza się rzadko, u około 1% dzieci – dotyczy ona sytuacji, kiedy jednym okiem dziecko widzi bardzo dobrze, a drugim znacznie słabiej. Najczęściej konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych, z zasłonięciem jednego oka, lepiej widzącego.
 • astygmatyzm – dziecko widzi zniekształcony obraz zarówno z bliska, jak i z daleka. Konieczne jest noszenie okularów ze szkłami cylindrycznymi.

Co na to eksperci?

Lekarze apelują o przesiewowe badanie wzroku u przedszkolaków. Wskazują, by choć raz około 5-6 urodzin zbadań wzrok, a na pewno przed pójściem do szkoły. To bardzo ważne, bo w ten sposób można zapobiec kłopotom z czytaniem, pisaniem, nadpobudliwością i gorszymi wynikami w szkole, które mogą zniechęcić dziecko do dalszych starań.

Coraz częściej pojawiają się również głosy, by ćwiczyć wzrok dziecka. Czasami mądra profilaktyka , o której mowa powyżej, pozwala uniknąć problemu ze wzrokiem i noszenia okularów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Kasia Kasia

  Dobry wpis, przyda się, bo niedługo zostanę mamą!