Setki milionów ludzi na całym świecie zmagają się z wadami wzroku. Niewyraźne widzenie zazwyczaj będzie powodowało dyskomfort związany z ostrością obrazu, co jednocześnie przekłada się na uprzykrzanie codziennego funkcjonowania. Nieraz w parze z wadą będzie szedł wręcz ból głowy oraz ogólne rozdrażnienie. W takiej sytuacji pierwszym naszym ruchem powinno być udanie się na wizytę do optometrysty lub lekarza okulisty, który ma możliwość postawienia diagnozy, a następnie dobrania odpowiednich okularów korekcyjnych do naszej wady wzroku. Sprawdź, co warto wiedzieć o wadach oczu.
Astygmatyzm
Co trzecia osoba na świecie boryka się z wadą, jaką jest astygmatyzm. Co więcej, liczba ta prawdopodobnie będzie nadal wzrastać. Cechą charakterystyczną astygmatyzmu jest brak ostrości widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka. Pojawiać się mogą zamazane, nieostre kontury obrazów, co wiąże się bezpośrednio z zaburzeniem poczucia przestrzeni. Astygmatyzm wiąże się z nieprawidłowym kształtem rogówki – u zdrowej osoby jest ona okrągła, natomiast w przypadku osoby z astygmatyzmem przypomina piłkę do rugby. Astygmatyzm fachowo nazywany jest także niezbornością. Powodowany jest przez różną siłę załamywania promieni świetlnych na siatkówce oka. Im większa jest wada wzroku, tym bardziej astygmatyzm będzie uprzykrzał codzienne funkcjonowanie, powodując dodatkowe dolegliwości.
Krótkowzroczność
Krótkowzroczność, inaczej nazywana miopią, jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku na świecie. To nic innego jak utrata zdolności ostrego widzenia z daleka. Krótkowzroczność jest powiązana z nieprawidłową budową oka – tutaj promienie światła nie docierają do siatkówki, a skupiają się tuż przed nią. To właśnie powoduje, że przedmioty nie będą wystarczająco ostre z daleka. Jakie są objawy krótkowzroczności? Najczęściej pojawiającym się objawem jest mrużenie oczu. To nawyk, który w dużej mierze pojawia się u osób z tą wadą. Mrużenie oczu pozwala bowiem siatkówce na nieco mniejsze rozproszenie obrazu, dzięki czemu obraz staje się wyraźniejszy. Warto jednak zwrócić uwagę także na pozostałe objawy, takie jak pieczenie oczu, częste bóle głowy, pogorszenie wzroku w ciemnościach czy ogólne zaburzenia w widzeniu.
Wady wzroku a niepełnosprawność
W niektórych przypadkach osoby, które mają stwierdzoną wadę wzroku, mogą ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. To dzięki temu dokumentowi możliwe są dodatkowe korzyści, takie jak specjalne warunki w trakcie pracy. Aby jednak móc otrzymać orzeczenie, należy spełnić konkretne warunki, ponieważ nie każda wada wzroku kwalifikuje się do niepełnosprawności. Najniższy jej stopień zaczyna się od osób, u których maksymalna ostrość widzenia osiąga 25%.
Komentarze