Wady postawy u dzieci są coraz częstsze

Wady kręgosłupa pojawiają się coraz częściej u dzieci i młodzieży. Nieleczone problemy wynikające z nieprawidłowej postawy mogą doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych w przyszłości. Zaburzenia w budowie kręgosłupa, a także niepoprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych – wszystkiemu temu można zapobiec zawczasu. Skąd biorą się wady postawy? W jaki sposób można je wyeliminować i zapewnić dziecku zdrowy rozwój?

Czym są wady postawy?

Wady postawy są zbiorem elementów cechujących się odmiennością sylwetki ciała od uznawanego za normę wzorca. Schorzenia tego typu dotyczą różnych części ciała, choć najczęściej objawiają się w obrębie kręgosłupa, klatki piersiowej, a także kończyn.

Wystąpienie konkretnych wad postawy często związane jest z okresem rozwoju całego układu kostno-stawowego i układu mięśniowego. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób funkcjonowania układu nerwowego i aktualny stopień wydolności człowieka.

Brak korekcji wad postawy może doprowadzić do wystąpienia licznych zmian w strukturach psychicznych i fizycznych. Nie należy więc lekceważyć tego problemu. W dalszej części artykułu dowiesz się jak rozpoznać konkretne wady postawy u dziecka oraz jak na nie zareagować.

Wady postawy u dzieci

Jakie są przyczyny wad kręgosłupa?

Wady postawy, a w konsekwencji również kręgosłupa są problemami wynikającymi z różnych przyczyn. Do tych najczęstszych należy zaliczyć:

  • siedzący tryb życia,
  • noszenie ciężkich plecaków i tornistrów,
  • nieprawidłowa postawa podczas pozycji siedzącej,
  • tendencja do garbienia się podczas chodzenia.

Rozpoznanie nieprawidłowości w zakresie podstawy jest o wiele łatwiejsze, gdy zna się ogólnie przyjęty model. Podstawowymi elementami poprawnej postawy są, między innymi:

  • proste ułożenie głowy względem klatki piersiowej,
  • płasko przylegające łopatki do klatki piersiowej,
  • barki na jednej wysokości, nie wysunięte do przodu,
  • płaski brzuch,
  • równe wcięcie w talii,
  • lekki zarys krzywizny kręgosłupa, czyli tzw. kifoza i lordoza.

Z uwagi na to, że rodzic może najszybciej zauważyć nieprawidłową postawę u swojego dziecka, to na nim spoczywa obowiązek dbania o jej korygowanie. Nie warto tego bagatelizować, ponieważ szybka diagnoza wady kręgosłupa pozwala na sprawną reakcję i postęp w zakresie przywrócenia prawidłowej postawy.

Popularne wady kręgosłupa u dzieci – jak je rozpoznać?

Plecy okrągłe
Wadę można rozpoznać po zapadniętej klatce piersiowej i pogłębionej kifozie w tym obszarze. Charakterystycznym objawem pleców okrągłych są także odstające łopatki. Brak korekcji tej wady może doprowadzić do problemów z oddychaniem. Terapia tego schorzenia opiera się głównie na wzmocnieniu mięśni karku, prostowania grzbietu oraz ściągania łopatek.

Plecy wklęsłe
Głęboka lordoza lędźwiowa i towarzyszący jej wystający brzuch w połączeniu z przodopochyleniem miednicy – to cechy typowe dla tej wady postawy. Rehabilitacja tego problemu powinna być nakierowana na rozciąganie dolnej partii pleców i wzmocnieniu
mięśni brzucha.

Plecy płaskie

Jednym z charakterystycznych objawów pleców płaskich jest spłaszczenie lub brak widocznej krzywizny kręgosłupa. Do tego dochodzi wyraźne spłaszczenie klatki piersiowej i opuszczone, wysunięte do przodu barki. Ten wariant prowadzi do ryzyka ograniczonej amortyzacji kręgosłupa, co sprzyja jego urazom. Korekcja wady powinna obejmować ćwiczenia nakierowane na pogłębieniu pierwotnych krzywizn kręgosłupa.

Skolioza
Wbrew powszechnej opinii to nie choroba, a ciężka wada postawy, stanowiąca zniekształcenie trójpłaszczyznowe kręgosłupa. Nieleczona skolioza może doprowadzić do przesunięcia środka ciężkości ciała, a w konsekwencji do szeregu zaburzeń. Rozpoznanie
skoliozy odbywa się najczęściej za pomocą prześwietlenia rentgenowskiego. Wada postawy tego typu często występuje w okresie przyspieszonego wzrostu dziecka, w tym w okresie dojrzewania.

Skolioza objawia się nierównym rozstawem barków, zaburzoną symetrią talii, odstającymi łopatkami, a także wyraźną różnicą między długością nóg. Leczeniem tego schorzenia powinien zająć się nie tylko rodzic, ale również specjalista. Lekarz będzie w
stanie podać konkretną przyczynę wystąpienia wady postawy, a następnie zaproponować konkretny zestaw ćwiczeń, celem jej usunięcia.

Dlaczego należy leczyć wady postawy?

Brak reakcji w przypadku występowania wad postawy może doprowadzić do szeregu schorzeń, takich jak:

  •  zaburzenie lokomocji i błędnika,
  • nieprawidłowe zużywanie energii,
  • pogłębienie się krzywizny kręgosłupa,
  • problem z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych,
  • zaburzenie pracy serca i naczyń krwionośnych.

Z tego powodu w przypadku zauważenia nieprawidłowej postawy u swojego dziecka należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista nie tylko wskaże potencjalną przyczynę wystąpienia schorzenia. Wesprze również rodzica, przygotowując dla jego dziecka pakiet
treningowy, mający na celu prawidłową korekcję wady. W ten sposób wcześnie wykryty problem może całkowicie zniknąć, co wpłynie korzystnie na funkcjonowanie dziecka w przyszłości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.