W jaki sposób zabezpieczyć przyszłość swojej rodziny?

Artykuł sponsorowany komentarzy: 0

Gdy w życiu człowieka pojawiają się dzieci, zazwyczaj prowadzi to do całkowitego przestawienia priorytetów. Potrzeby rodzica schodzą na drugi plan. Wiele osób zaczyna się też zastanawiać, jak zabezpieczyć przyszłość dziecka – zapewnić mu udany start w dorosłość lub zabezpieczyć na wypadek utraty rodziców. Co możesz zrobić w tym zakresie? Możliwości jest wiele!

Bezpieczna przyszłość – zadbaj o finanse

Niestety wielu sytuacji nie da się uniknąć. Nawet najostrożniejsze osoby mogą paść ofiarą wypadku czy choroby. Możesz się jednak przygotować na taką ewentualność – np. poprzez zabezpieczenie finansów. Jeśli nieprzewidziana, trudna sytuacja wiąże się dodatkowo z utratą części lub całości dochodu rodziny, sprawy komplikują się jeszcze bardziej. Wówczas, zamiast skupiać się na wyjściu z kryzysu, rodzina musi walczyć o przetrwanie. Jak tego uniknąć? Rozwiązanie jest bardzo proste – musisz zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym na tzw. trudne czasy. Dostępne działania zapobiegawcze obejmują przede wszystkim:

  • oszczędności,
  • inwestycje

Najskuteczniejsze jest połączenie wszystkich tych metod. Dzięki temu niezależnie od przyczyny kryzysu nie będziesz musiał się martwić o fundusze dla swojej rodziny. Ich dokładniejsze omówienie znajdziesz poniżej.

Oszczędności dla rodziny – ważna poduszka finansowa

Eksperci są zgodni co do tego, że każdy powinien oszczędzać i zbudować tzw. poduszkę finansową. Jest to zabezpieczenie, na którym można polegać w razie przejściowych kłopotów z przychodami. Według specjalistów zebrana kwota powinna wystarczyć na zabezpieczenie potrzeb Twojej rodziny przez co najmniej kilka miesięcy. W związku z tym dość łatwo obliczyć minimalną wymaganą kwotę. Poduszka finansowa wspomoże Twoją rodzinę w przypadku kryzysu (np. choroby uniemożliwiającej pracę, złej inwestycji, kradzieży). Zapewni jednak również więcej swobody w kierowaniu jej życiem. Oszczędności pozwolą Ci np. bez większych obaw porzucić dotychczasową pracę po to, aby poszukać lepszej lub założyć własną działalność.

Warto przy tym pamiętać, że miejsce na oszczędności powinno się znaleźć nawet w niewielkim budżecie. Odłożenie co najmniej 10% każdej wypłaty nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Dzięki temu już po kilku latach zgromadzisz pokaźną poduszkę finansową, która będzie stanowić zabezpieczenie dla Twojej rodziny.

I Ty możesz zostać inwestorem

Warto jednak nie dopuścić do sytuacji, w której zgromadzona gotówka będzie jedynie tracić na wartości. Jest to szczególnie ważne obecnie, gdy inflacja utrzymuje się na najwyższym poziomie od lat. Dlatego gdy zbierzesz już swoją poduszkę finansową, warto zainteresować się możliwością jej zainwestowania. Istnieje wiele łatwo dostępnych, prostych sposobów na pomnożenie dostępnej gotówki. To m.in. lokaty bankowe czy fundusze inwestycyjne. Można też kupować surowce (np. kruszce, jak złoto i srebro), akcje, obligacje, a przy większych kwotach oszczędności również nieruchomości. Ważne, aby wystrzegać się „cudownych” metod na inwestycje obiecujących kolosalne zyski w krótkim czasie – zwykle jest to po prostu nierealne, a takie przedsięwzięcia wiążą się z dużym ryzykiem. Istotne jest również to, aby „nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka”, to znaczy zdywersyfikować swoje inwestycje, przeznaczając pieniądze na różne cele.

Ubezpieczenie na życie – bezpieczna przyszłość Twojej rodziny

Chcąc zabezpieczyć przyszłość swojej rodziny, z całą pewnością warto też wykupić ubezpieczenie na życie. To wszechstronna polisa, która w swojej rozszerzonej wersji zapewnia ochronę na wypadek nie tylko śmierci ubezpieczonego, ale też np. choroby czy wypadku. Stanowi zabezpieczenie na wypadek utraty lub zmniejszenia przychodów, pozwalając Twojej rodzinie na utrzymanie dotychczasowego standardu życia. Uzyskane odszkodowanie może też pomóc w leczeniu, rehabilitacji czy np. przystosowaniu mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Korzystną, dostosowaną do swoich potrzeb polise znajdziesz na  https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/. Wybór na rynku jest bardzo szeroki, co umożliwia dopasowanie zakresu i kwoty ochrony do indywidualnych potrzeb.

Jak działają polisy na życie? W podstawowym wymiarze wypłacają odszkodowanie na wypadek śmierci ubezpieczonego. Tym samym zapewniają jego rodzinie bezpieczeństwo finansowe. Mogą być jednak również uzupełnione o rozmaite rozszerzenia – np. na wypadek choroby, trwałego uszczerbku na zdrowiu, utraty zdolności do pracy itp. Ciekawym rozwiązaniem jest np. ubezpieczenie na wypadek nowotworu (więcej o tej formie polisy możesz przeczytać tutaj: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-na-wypadek-nowotworu-czy-jest-oplacalne/18.html). Jeśli natomiast chcesz zapewnić swoim dzieciom łatwiejszy start w dorosłość, warto rozważyć tzw. ubezpieczenie posagowe. Pozwala ono na zaoszczędzenie kapitału, który będzie przekazany Twojemu dziecku w momencie osiągnięcia określonego wieku (np. 18 lat).

Jak zatem widać, sposobów na zabezpieczenie przyszłości rodziny jest naprawdę sporo. Co istotne, wcale nie musi się to wiązać z dużym obciążeniem domowego budżetu. Warto przy tym pamiętać, że nawet tanie ubezpieczenie czy niewielkie oszczędności są znacznie lepsze niż nic!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*