Używane ubranka dla dziecka czy warto kupować?

Dobrej jakości ubranka dla dzieci nie należą do najtańszych. Jeśli jeszcze dodać do tego konieczność ciągłej ich wymiany, zwłaszcza w pierwszych latach życia pociechy, to ostatecznie koszt dziecięcej garderoby może okazać się dosyć wysoki. Rodzice, którzy chcą chociaż trochę zaoszczędzić na wyprawce mogą jednak pokusić się o zakup ciuszków pochodzących z drugiej ręki. Czy warto kupować używane ubranka i czy takie rozwiązanie jest bezpieczne dla zdrowia dziecka?

Używane ubranka dla dziecka

Używane ubranka dla dzieci a kwestie ekologiczne

Przemysł odzieżowy zaliczany jest do tych branż, które w największym stopniu niszczą środowisko. Konieczność zużywania ogromnych ilości wody, emisja szkodliwych gazów i częsty brak recyklingu sprawiają, że poprzez częste kupowanie nowych ubrań przyczyniamy się do degradacji natury.

Ponowne wykorzystywanie tych samych ciuszków znacząco ogranicza jednak ich negatywny wpływ na środowisko,
a co za tym idzie zmniejsza popyt i produkcję. Warto również pamiętać, że dzieci dosyć krótko noszą poszczególne ubranka, więc większości nie zdążą nawet zniszczyć. A stawiając na ekologiczne rozwiązania, jednocześnie budujemy naszym potomkom lepszą przyszłość.

Używane ubranka dziecięce są zdrowsze

Wielu rodziców zastanawia się, czy aby na pewno ponowne noszenie tych samych ciuszków przez inne dziecko jest higieniczne. Jak się jednak okazuje w przypadku dziecięcych ubranek może być nawet zdrowsze! Wynika to z tego, że nowe materiały bardzo często wywołują u maluchów alergię lub podrażniają delikatną skórkę pociechy. Mimo ogólnych zaleceń, żeby tkaniny przeznaczone dla dzieci
zawsze prać przed założeniem, mogą one nadal zawierać pozostałości szkodliwych substancji wykorzystywanych przy ich produkcji.

Zazwyczaj jedno pranie nie wystarczy, aby w pełni pozbyć się całej chemii. Ubranka pochodzące z drugiej ręki przeważnie są już po wielu praniach, przez co nie posiadają żadnych drażniących materii. Ponadto są o wiele milsze i przyjemniejsze w dotyku, niż nowe, które często na początku potrafią być dosyć szorstkie i twarde.

Oszczędność na pierwszym miejscu

Oczywiście, jednym z najistotniejszych aspektów związanych z kupowaniem używanych ubranek jest ogromna oszczędność. Ceny ciuszków pochodzących z second-handów lub outletów potrafią być niższe nawet o 70%, co w skali roku daje niemałą sumkę. Dzięki temu za taką samą cenę można kupić o wiele więcej elementów garderoby, które starczą malcowi na dłużej. Koniecznie trzeba też pamiętać, że dzieci, zwłaszcza kilkuletnie są niezwykle aktywne i rozbrykane, przez co mogą bardzo szybko zniszczyć swoją odzież. Nie będzie więc wtedy szkoda wyrzucić uszkodzonych lub mocno ubrudzonych ubranek do kosza.

Ogromny wybór asortymentu

Oferta dostępnych na rynku używanych ubranek dziecięcych jest bardzo szeroka. Można ich bowiem szukać zarówno na grupach czy forach internetowych, jak i na portalach ogłoszeniowych, w komisach, second-handach czy outletach. Warto też podpytać znajomych, czy nie mają na zbyciu jakiś ubranek po swoich starszych pociechach. W wielu miastach organizowane są również specjalne spotkania dla
rodziców zwane „swapami”, na których można wymieniać się ciuszkami, zabawkami, czy innymi akcesoriami dziecięcymi. Opcji jest tutaj naprawdę wiele, więc każdy opiekun malucha z pewnością znajdzie najlepsze rozwiązanie.

Ubranka z drugiej ręki są trendy

Rosnąca popularność minimalistycznego podejścia do życia oraz rezygnacja z konsumpcjonizmu sprawiły, że noszenie ubranek używanych jest po prostu modne. Poszukując dziecięcych ciuszków z drugiej ręki, można bowiem trafić na perełki, o które ciężko w masowych sieciówkach. Dzięki temu nasza pociecha wyróżni się z tłumu, a co za tym idzie stanie się bardziej oryginalna. A jeśli dodać do tego jeszcze kwestię dbania o naszą planetę to już nikt nie powinien mieć wątpliwości, że jest to naprawdę dobry wybór.

Dzieci bardzo szybko wyrastają ze swoich ubranek, a niektóre ciuszki udaje im się założyć raptem dwa, trzy razy. W większości przypadków nie warto więc przepłacać zwłaszcza, że obecnie w second-handach można odnaleźć dobrej jakości odzież po atrakcyjnej cenie. Przed zakupem używanej garderoby koniecznie trzeba jednak dokładnie obejrzeć daną odzież, aby potem nie okazało się, że zawiera ona
nieestetyczne plamy czy zabrudzenia, których niestety nie da się już sprać.

Bibliografia:
Kellogg K., Zero waste. 101 sposobów na życie w zgodzie z naturą, Wydawnictwo Septem 2020.Majcher
S., Jestem eko. Ja też mogę uratować świat, Wydawnictwo Wilga 2021.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.