Grypa to choroba, która niezmiennie występuje co roku. Szczyt zachorowań odnotowuje się od stycznia do marca. Początek jest zazwyczaj nagły, a przebieg może być poważny, dlatego tak ważne jest, by chorobę wyleżeć i dać dziecku czas na dojście do zdrowia.
Grypa to nie zwykłe przeziębienie
Wielu Polaków nie potrafi odróżnić objawów grypy od przeziębienia. Często choroba jest bagatelizowana, tymczasem powinna być potraktowana z należytą powagą.
Nieodpowiednio leczona może prowadzić do groźnych powikłań.
Objawy grypy u dziecka
Przeziębienie zaczyna się łagodnie, zazwyczaj od kataru, następnie kaszlu, może występować nieznacznie podwyższona temperatura.
Grypa natomiast ma gwałtowny początek, zazwyczaj zwala z nóg, odbiera wszelką energię, zmusza do tego, by położyć się do łóżka. Typowa dla grypy jest wysoka gorączka (powyżej 39 stopni), uczucie rozbicia, ból kości i mięśni, ból głowy, brak apetytu. Dopiero jako kolejne mogą, ale nie muszą pojawić się: ból gardła, kaszel czy wodnisty katar.
Grypa u dziecka może mieć oczywiście indywidualny przebieg. Jednak zawsze typowy dla niej jest:
- gwałtowny początek,
- poważniejszy przebieg niż w przypadku przeziębienia,
- brak energii,
- rzadko katar, dużo częściej suchy, męczący kaszel,
Kiedy objawy grypy mijają?
W przypadku małych dzieci przebieg chorób jest zazwyczaj bardzo dynamiczny.
Jeśli maluch zachoruje na grypę, zazwyczaj najtrudniejsze są 2-3 pierwsze doby, kolejne 5 towarzyszą maluchowi mniej dotkliwe objawy. Samo dojście do zdrowia trwa jednak najdłużej, osłabienie po chorobie może bowiem trwać nawet do 2-3 tygodni. W tym czasie dziecko ma obniżoną odporność, niestety może szybko złapać kolejną infekcję, w tym czasie również mogą wystąpić powikłania po grypie – na przykład zapalenie płuc.
Czego nie można ignorować? Groźne objawy grypy
Grypa do podstępna choroba, która wymaga pozostania w domu, odpoczynku, picia sporej ilości płynów. To bardzo ważne, bo choroba może doprowadzić do wielu powikłań – zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego a nawet wad serca.
Dlatego tak ważne jest, by rodzic bacznie obserwował dziecko i reagował na niepokojące objawy:
- przedłużającą się gorączkę, trudną do zbicia,
- odmowę jedzenia trwającą powyżej 2 dni (dziecko powinno pić!),
- ból w klatce piersiowej,
- duszności, drgawki,
- dziecko ma sine usta,
- dziecko płytko oddycha,
- „rzężenie w płucach”,
- dziecko nie oddaje moczu,
- dziecko jest apatyczne, senne dłużej niż przez 1-2 doby,
- dziecko jest lejące,
- dziecko mdleje, jest nieprzytomne.
Jeśli podejrzewasz grypę u dziecka, skonsultuj się z lekarzem. Zrób to koniecznie, jeśli objawy grypy nie mijają, a nasilają się po 2-3 dniach. Jeżeli gorączka spadła, a po kilku dniach ponownie się pojawiła, to ważny symptom, którego nie wolno ignorować. Niezbędna jest wizyta u pediatry.
Komentarze