Ustalenie ojcostwa w trzecim miesiącu ciąży?

Jeszcze do niedawna testy na ojcostwo w ciąży budziły spore kontrowersje. Można je było bowiem wykonać tylko przy okazji amniopunkcji lub biopsji kosmówki. Rozwój biotechnologii spowodował jednak, że dziś takie badanie można wykonać bezpiecznie i praktycznie bezboleśnie. Jego skuteczność natomiast jest taka sama, jak w przypadku testów wykonywanych po urodzeniu dziecka.  Jak to możliwe? 

Po co badać ojcostwo w ciąży?

Na test ojcostwa w ciąży decydują się zwykle pary, w przypadku których istnieje niepewność co do pokrewieństwa pomiędzy danym mężczyzną a nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Zdarza się, że partner wypiera się swojego ojcostwa, takie badanie może z kolei jednoznacznie rozwiać jego wątpliwości. Inny powód, dla którego ludzie decydują się na badanie DNA w ciąży to możliwość zaplanowania przyszłości związku (ewentualny ślub, który ułatwia formalności związane z narodzinami nowego członka rodziny).

DNA dziecka we krwi matki

W czasie ciąży do krwioobiegu matki przez ścianę łożyska przedostaje się tak zwane cffDNA – wolne DNA płodu. W 12 tygodniu ciąży jego ilość sięga już zwykle 12% ogółu wolnego DNA. DNA dziecka jest samoczynnie usuwane z organizmu kobiety bezpośrednio po porodzie.

Już na etapie prenatalnym możemy zatem z krwi matki wyizolować (oddzielić) DNA nienarodzonego jeszcze dziecka i porównać z materiałem genetycznym ojca oraz matki. Zaawansowana analiza bioinformatyczna pozwala z kolei na wydanie jednoznacznego wyniku potwierdzającego lub wykluczającego ojcostwo danego mężczyzny.

Prawdopodobnie najczulsza metoda na świecie

Pregnant woman holding pair of pink shoes for baby girlW trakcie testu analizowanych jest 317. 000 markerów genetycznych dziecka. Ich porównanie z markerami genetycznymi domniemanego ojca pozwala na potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem powyżej 99.9% lub wykluczenie ze 100% pewnością.

Opisana wyżej metoda uważana jest obecnie za najdokładniejszą na świecie. Próbki, które trafiają do laboratorium poddawane są analizie przez wysokiej rozdzielczości  mikromacierz identyfikującą 317 000 markerów genetycznych. Następnie algorytm komputerowy (Prenatal Supporting) oblicza stopień podobieństwa markerów genetycznych domniemanego ojca, matki oraz płodu. To pozwala na wydanie w pełni wiarygodnego rezultatu.

Kiedy dostanę wynik?

Sam wynik badania wydawany jest po ok. dwóch tygodniach. W chwili obecnej pełni on jednak jedynie funkcję informacyjną. Zgodnie  z polskim prawem formalnie można ustalić ojcostwo tylko w stosunku do narodzonego już dziecka. Niemniej jednak można go zawsze przedstawić jako wstępny dowód w toczącej się sprawie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Pracownik firmy testDNA, która na polskim rynku istnieje od 2003 roku i specjalizuje się w wykonywaniu genetycznych badań pokrewieństwa oraz testów z zakresu diagnostyki medycznej. Z powodzeniem realizuje badania zarówno na potrzeby osób prywatnych, sądów, prokuratury, policja czy detektywów. Jakość przeprowadzanych badań została potwierdzona prestiżowymi certyfikatami wydanymi przez polskie i zagraniczne instytucje.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Joasia Joasia

    W życiu bym nie skorzystała z takiej propozycji. jeśli młode osoby nie mają do siebie podejścia, to sorry, ale nie powinny być razem, żadne głupie testy nie pomogą. nie wyobrażam sobie sprawdzać drugiej osoby. albo sobie ufamy, albo nie.