Co zrobić, gdy nie wiadomo już, co robić?
Nawet niespotykanie spokojne dzieci czasami tak dokazują, że nie wiemy, jak im pomóc. Czasami z przerażeniem zauważamy, że tracimy nerwy i panowanie nad sobą. Nie bez przyczyny, jak pisze Brazelton, wielu przekracza granicę i pokazuje swoją słabość…znęcając się nad dzieckiem. Nie widząc innego wyjścia, nie mając wystarczającej siły, oddają się w szpony zmęczenia, frustracji i gniewu.
Kroniki policyjne pokazują, że najwięcej aktów przemocy dotyka dzieci w ich trudnych okresach rozwoju, gdy niemowlę jest szczególnie płaczliwe, gdy z powodu rozwijającego się układu nerwowego dokazuje wieczorami, nie dając się uspokoić przez kilka godzin. Także wtedy, kiedy dzieci w drugim roku życia, nieskore do współpracy i chętne do okazywania swoich emocji w skrajny sposób, na przykład poprzez wpadanie w histerie, wyprowadzają swoich rodziców z równowagi.
Czy jest na to sposób? Jak uspokoić dziecko i jednocześnie zadbać o siebie?
O tym jest ta książka, która w przenikliwy i zrównoważony sposób odpowiada, jak reagować na tak zwaną „kolkę”, jak radzić sobie z „marudnym niemowlakiem”, budzącym się w nocy roczniakiem, jak postępować w przypadku histerii, czy w chwili największych emocji rodzic ma prawo zignorować zachowanie dziecka i przytulić je dopiero wtedy, kiedy się uspokoi, czy lepszym wyjściem jest zrobienie tego, co teraz wielu ekspertów zaleca: przytrzymanie dziecka, gdy szamocze się i uderza na oślep?
Brazelton to doświadczony lekarz i psycholog, nie jedynie teoretyk, ale również osoba, która ma na swoim koncie wiele lat pracy. Dlatego swoje tezy wykłada na podstawie obserwacji i doskonałej komunikacji z rodzicami swoich pacjentów, potwierdzając je w praktyce – także w prywatnym życiu.
Publikacja „Uspokajanie dziecka” ma tę zaletę, że omawia sposoby uspokajania dziecka na każdym etapie życia, zaczynając od noworodków, poprzez niemowlaków, a kończąc na kilkulatkach i przedszkolakach. Zdumiewająco trafnie autor wyjaśnia emocje dziecka na każdym etapie rozwoju, omawia podstawowe błędy, jakie popełniają rodzice, pokazując i wyjaśniając, jak postępować, by być w zgodzie z sobą, a jednocześnie zadbać o siebie – własny odpoczynek i czas.
Mnie Autor przekonał w 100%. Czuję się kupiona. :) Polecam wszystkim rodzicom!
Dziękujemy Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki.
Jestem bardzo ciekawa tej publikacji…