Urządzenia elektryczne a dzieci – jak zabezpieczyć przed małym dzieckiem?

Artykuł sponsorowany komentarzy: 0

Eksplorowanie interesujących przestrzeni to ulubione zajęcie większości dzieci. Odkrywanie świata otaczającego maluchy niesie ze sobą wiele zagrożeń, zwłaszcza jeśli dotyczy to środowiska domowego. W zaciszu kuchni lub salonu kryje się bowiem wiele urządzeń elektrycznych, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Sprawdź, jak przystosować swoje mieszkanie do bezpiecznej zabawy dzieci!

Czy zabezpieczenie urządzeń elektrycznych jest koniecznością?

Zastosowanie specjalnych metod ochrony urządzeń elektrycznych przed kontaktem z drobnymi dłońmi dzieci to spore wyzwanie dla każdego rodzica. Ilość przewodów, sprzętów elektrycznych i różnego typu innych potencjalnych zagrożeń jest ogromna, dlatego działania ograniczające się do założenia blokad na nisko położonych szufladach, mogą okazać się niewystarczające. Bez wątpienia jednak większość zabezpieczeń świetnie sprawdza się w swojej roli, a dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice zyskują pewnego rodzaju swobodę. Bezpieczny dom gwarantuje niemalże całkowite wyeliminowanie zagrożeń, które w wyniku splotu niefortunnych zdarzeń mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Duże AGD a bezpieczeństwo dzieci

Cały proces zabezpieczania przestrzeni domowej warto rozpocząć od miejsc, które wyposażone są w urządzenia AGD o większych gabarytach. Lodówka wydaje się mieć na tyle duże rozmiary, że samo ryzyko jej przewrócenia jest stosunkowo małe, co nie oznacza jednak, że maluchy powinny mieć swobodny dostęp do jej wnętrza. Ciężkie przedmioty zgromadzone na półkach mogą wyrządzić sporo szkód, a niedomknięcie drzwi lodówki w przypadku urządzeń starszej generacji będzie skutkować rozmrożeniem produktów żywnościowych wewnątrz. Warto zatem nie tylko usunąć z powierzchni lodówki wszelkiego rodzaju małe magnesy, ale też zastosować plastikową blokadę, dzięki której otworzenie drzwi będzie zarezerwowane wyłącznie dla dorosłych domowników.

Podobne rozwiązanie sprawdzi się również znakomicie w przypadku piekarników zabudowanych na niewielkiej wysokości, natomiast dla bezpieczeństwa dzieci najlepiej całkowicie zrezygnować z użycia palników kuchenki lub płyty indukcyjnej położonych od strony krawędzi. Z kolei sama pralka nie stanowi dużego niebezpieczeństwa dla maluchów, jednak znajdujące się na przedniej stronie obudowy pokrętła kuszą dzieci swoją obecnością. Tutaj jedyną możliwością jest skorzystanie z opcji automatycznej blokady rodzicielskiej, w którą wyposażone są nowsze sprzęty.

Akcesoria RTV i małego AGD – jak je zabezpieczyć?

Zabezpieczenie dużego AGD to zaledwie wstęp do działań, jakie trzeba podjąć w związku drobnymi sprzętami elektronicznymi. Posiadacze telewizorów i większych systemów nagłośnienia powinni zdecydować się na zawieszenie urządzeń RTV na ścianie, co umożliwiają szybkie w montażu listwy i uchwyty. Identyczny zabieg sprawdza się również w przypadku dekoderów i konsol, jednak warunkiem powodzenia jest w tym przypadku odpowiednia wysokość półki, na której ulokowane zostaną sprzęty.

Z kolei urządzenia kuchenne należy zawsze umieszczać w głębi blatu lub stołu – współczesne czajniki i opiekacze można bez większych problemów uruchomić jednym kliknięciem, a całkowite ograniczenie dostępu dziecka do urządzenia jest możliwe wyłącznie przy chowaniu akcesoriów do szafek po każdym użyciu. Natomiast w przypadku lamp, które niosą ze sobą ryzyko oparzenia, warto zrezygnować z tych wolnostojących i postawić na wiszące lub stołowe. Bezpieczniejszą opcją jest również oświetlenie LED, które znacznie wolnej nagrzewa się i nie wiąże się z ryzykiem pokaleczenia zbitym szkłem.

Najlepsze metody zabezpieczenia gniazdek elektrycznych

Ilość działań, jakie należy podjąć w związku z chęcią zabezpieczenia swojego domu przed dziećmi, może obejmować znacznie więcej sposobów, niż zostało to wcześniej wymienione. Wszystko bowiem zależy od ilości i rodzaju specyficznych urządzeń elektrycznych, które znajdują się w posiadaniu domowników. Bez wątpienia jednak każdy rodzic stanie przed wyzwaniem zabezpieczenia gniazdek elektrycznych, co jest możliwe przy zastosowaniu jednej z kilku opcji. Najlepiej sprawdzają się kontakty ukryte w blatach i podłogach, które dzięki neutralnej przykrywie całkowicie uniemożliwiają dziecku dotknięcie gniazdka. W przypadku kontaktów ściennych można z kolei postawić na różnego typu zaślepki, które montowane wewnątrz gniazdka zabezpieczają je przed palcami maluchów. Ostatnim z elementów sieci elektrycznej, którą warto dostosować do dzieci, są przewody i kable – najskuteczniejszą opcją jest wybór maskownic lub poprowadzenie ich wewnątrz listew podłogowych.

Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najbardziej wymyślne rozwiązania technologiczne, wykupione dodatkowe ubezpieczenie szkolne i usunięcie z pola widzenia dziecka potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, nie dają gwarancji pełnej ochrony przed konsekwencjami przykrych zdarzeń. Pozostaje zatem jedynie pozwolić dzieciom na zabawę, jednak zachować przy tym zdrowy rozsądek, który dla każdego rodzica kilkulatka jest wartością niemalże bezcenną!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*