Nie wszyscy mają możliwość zadbania o finansową przyszłość dziecka. Jednak tam, gdzie możliwość bardziej zdecydowanego działania istnieje, warto pomyśleć o tym już w momencie narodzin potomka. Dobrą strategią w czasach wysokiej inflacji i niepewności jest mądre inwestowanie pieniędzy. Pomysłów jest sporo. Oto kilka najciekawszych.
Uwaga. Poniższy artykuł to nie jest porada inwestycyjna.
Zakup mieszkania
Niektórzy decydują się na zainwestowanie odłożonych środków, finansując zakup mieszkania. W ten sposób wykorzystuje się zebrane pieniądze na wkład własny, reszta inwestycji to kredyt. Pomysłem, jaki często wdraża się w perspektywie długofalowej, jest spłacanie inwestycji zaciągniętej na kredyt z 800 plus oraz z bieżących oszczędności (lub jeszcze lepiej z zysków z wynajmu).
Mieszkanie spłaca się przez lata prawie samo, a dziecko dostaje je w ramach prezentu po osiągnięciu pewnego wieku, na tak zwany start. Może je sprzedać, ale może też w nim zamieszkać.
Inwestycja ma szansę się naprawdę opłacić. Po 20 latach co prawda nieruchomość może być uznawana za starą, jednak patrząc na to, że obecnie wiele osób mieszka w blokach 30-40 letnich, które nierzadko zapewniają lepsze warunki mieszkaniowe niż nowoczesne budynki – ma to sens.
Starsze budownictwo to dobrze ustawne pokoje, duża piwnica, sporo zieleni. Nowoczesne bloki mają nierzadko gorszą akustykę, mało miejsca do przechowywania, a blok budowany bardzo blisko kolejnego budynku – to niższy komfort odpoczynku chociażby na balkonie. Nie wspominając o braku miejsc zielonych, czy placu zabaw.
Stąd coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości, nie obawiając się ani ich starzenia, ani kosztów wynikających z inwestycji. Po obliczeniach i tak widzą zdecydowane zyski a nie straty. Może niekoniecznie realne, ale jako sposób na zachowanie wartości pieniądza.
Warto dobrze przemyśleć miejsce inwestycji. Dobrym pomysłem jest zakup niewielkiego mieszkania (łatwego w wynajmie i sprzedaży), blisko centrum miasta, szkół, uczelni.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę ryzyko inwestycji – brak wynajmujących, zniszczenia mieszkania, załamanie rynku, itd.
Lokata dla dziecka
Z tradycyjnych rozwiązań poleca się również nierzadko odkładanie pieniędzy na lokacie. To prosty i dość klasyczny sposób. Czy najlepszy? Jedni są za, inni nie wierzą w utrzymanie wartości pieniądza, czy to w formie papierkowej, czy też elektronicznej, wieszcząc załamanie rynków finansowych.
Kruszce – złoto i srebro
Można inwestować również w złoto i srebro, które stosunkowo dobrze opiera się inflacji i pozwala zachować wartość pieniądza. Kruszce w formie fizycznej to dla wielu osób lepsza opcja niż na przykład obligacje. Jednak tutaj oczywiście warto dobrze się zastanowić, czego oczekujemy i jakie mamy plany inwestycyjne.
Inwestowanie w siebie i w wykształcenie dziecka
Chcesz zainwestować w dziecko? Zadbaj o to, żeby inwestować w siebie i zarabiać z roku na rok coraz więcej. Rozwijając się, możesz zadbać o dobre warunki do rozwoju dziecka. Motywując dziecko do nauki, przygotowujesz je do dobrego życia. Niekoniecznie trzeba od razu korzystać z drogich lekcji i korepetycji, obecnie istnieje mnóstwo wiedzy online, dostępnej całkiem za darmo. Warto z niej korzystać.
Dbając o siebie i finanse, masz szansę w przyszłości być zamożnym seniorem z dobrą emeryturą. Dzięki temu Twoje dziecko nie będzie musiało się o ciebie martwić. Dbając o wykształcenie dziecka, masz ponadto przed sobą perspektywę skutecznej pomocy dziecku, by mogło ono uzyskać dobre zarobki w przyszłości.
Inwestycje z myślą o dzieciach
Można odkładać pieniądze na lokacie, wykupić specjalne ubezpieczenie z celem oszczędnościowym (np. ubezpieczenie posagowe), można zakupić nieruchomość, czy złotą monetę. Rozwiązań jest wiele. Jeśli nie wiemy, co robić, warto umówić się na konsultację z doradcą finansowym. Dobrym pomysłem jest również dywersyfikacja, czyli takie inwestowanie w różne produkty, tak, aby w razie krachu czy
załamania, nie stracić wszystkiego.
Komentarze