Urlop wychowawczy a działalność gospodarcza

Od 1 września 2013 urlop wychowawczy przysługuje w Polsce nie tylko osobom „na etacie”, ale również prowadzącym własną działalność gospodarczą, osobom współpracującym oraz osobom zatrudnionym na podstawie umów zlecenia, osobom ubezpieczonym w KRUS, studentom a nawet bezrobotnym.

Pracownicy mogą skorzystać z trzyletniego urlopu wychowawczego. W trakcie jego trwania składki ZUS zostaną opłacone z budżetu państwa. Dzięki temu urlop wychowawczy zostanie wliczony do stażu pracy.

Składki na urlopie wychowawczym

1161775_10076798Obecne przepisy dzielą osoby ubezpieczone w następujący sposób:

 • osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące, które były z tego tytułu ubezpieczone przez co najmniej 6 miesięcy – w tym wypadku budżet państwa opłaci składki emerytalne, rentowe i zdrowotne. Podstawę wymiaru składek finansowanych przez budżet państwa stanowić będzie kwota równa 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli taka sama, od której opłacają składki ZUS rozpoczynający pracę przedsiębiorcy, korzystający z tak zwanego preferencyjnego ZUS-u.
 • osoby prowadzące własną działalność lub współpracujące przez okres krótszy niż 6 miesięcy – budżet państwa opłaci jedynie składkę emerytalną. Podstawę wymiaru będzie stanowić 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Osoba taka nie będzie objęta ubezpieczeniem rentownym ani zdrowotnym.

Przed wprowadzeniem przepisów do urlopu wychowawczego miały prawo jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Osoby prowadzące działalność i współpracujące nie miały takiego prawa. Nie miały prawa do opieki zdrowotnej a okres urlopu wychowawczego nie wliczał się im w czas pracy. Od 1 września 2013 prawa przedsiębiorców zostały zrównane z uprawnieniami pracowników etatowych (zgodnie z ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. 2013 poz.983.).

Urlop wychowawczy: jak długi?

Urlop wychowawczy może trwać do 3 lat, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia ( do tej pory było do 4 roku życia ). W przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki urlop wychowawczy może trwać przez okres do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Praca na urlopie wychowawczym?

Zgodnie z art. 186 § 1 Kodeksu pracy urlop wychowawczy jest udzielany pracownikowi, by ten mógł osobiście opiekować się dzieckiem. Dlatego co do zasady pracownik w czasie urlopu wychowawczego powinien skupiać się na opiece na dzieckiem. Z drugiej strony  art. 1832 Kodeksu pracy dopuszcza wyjątki. Według niego pracownik może w trakcie urlopu wychowawczego podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy. Może również otworzyć własną działalność lub podjąć naukę lub szkolenie, o ile nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Źródło: Kodeks Pracy Art. 1862 § 1.

Jednak równocześnie oznacza to, że prowadząc działalność lub pracując na umowę zlecenie, pracownik podlega ubezpieczeniu z tego tytułu i jest zobligowany do opłacania składek. Oznacza to, że „bezkosztowy” ZUS na wychowawczym nie będzie już obowiązywał, a pracownik będzie musiał opłacać składki społeczne, mimo tego, że przebywa na urlopie wychowawczym.

Składki te będą opłacane przez okres do 3 lat, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia ( do tej pory było do 4 roku życia ), – See more at: http://blog.ifirma.pl/2013/10/zmiany-w-urlopach-wychowawczych-od-wrzesnia-2013/#sthash.CMMiiWft.dpuf
Zmiany te zostały wprowadzone zgodnie z ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. 2013 poz.983. – See more at: http://blog.ifirma.pl/2013/10/zmiany-w-urlopach-wychowawczych-od-wrzesnia-2013/#sthash.CMMiiWft.dpuf
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Janusz Janusz

  Tak jakie zrównanie szans , prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam pracowników i nie mogę przejść na wychowawczy bo ustawodawca wpisał do ustawy że trzeba zawiesić lub zlikwidować działalność , prawo pracy jednak zabrania mi zlikwidować działalność jeżeli mam zatrudnionych pracowników na umowę o pracę więc przepis ten jest martwy i dotyczy tylko jednoosobowych działalności gospodarczych.

 2. Bartek Bartek

  Mam poniższe pytanie do tego artykułu.
  A jeśli taka mama (mająca ponad rok działalność gospodarczą) przechodzi na macierzyński a następnie na wychowawczy, to czy w tych okresach może zatrudnić (np na umowę zlecenie lub dzieło) drugą osobę, która za nią wykona usługi mające na celu kontynuowanie rozpoczętej działalności ? Chodzi o to, aby ta druga osoba pilnowała „kręcącej” się działalności (sprzedaży dóbr utworzonych jeszcze w trakcie pracy na działalności mamy), mogła wystawiać faktury czy księgować przychody ?

  Pozdrawiam,
  Bartek

  • sosrodzice sosrodzice

   1. ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
   2. ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
   3. ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
   4. ma prawo lub obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
   5. wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
   6. ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
   7. może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
   Źródło ceidg

   • Jarek Jarek

    Taka odpowiedź to dla mnie to czarna dziura żeby tylko udupić przedsiębiorcę. Wynika z tego, że trzeba zawiesić działalność a jednocześnie ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
    Kolejne zaprzeczenie, ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności
    Na koniec szubienica –
    może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność .

 3. sylwia sylwia

  Problem: Prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam pracownika, obecnie korzystam z zasiłku macierzyńskiego a od czerwca chcę przejść na urlop wychowawczy . Czy w mojej sytuacji jest to możliwe, czy muszę zawieszać działalność jeżeli mam zatrudnionego pracownika, czy będę płaciła składki na ubezpieczenie „ZUS” z tytułu działalności. Czy może lepiej zatrudnić się na umowę o pracę i z tytułu umowy pójść na urlop wychowawczy i dalej prowadzić działalność, ale czy wówczas będę opłacała składki z tytułu działalności w pełnej wysokości, czy z racji przebywania na urlopie wychowawczym z tytułu umowy o pracę, to płacę z działalności tylko składkę zdrowotną?

  • MMM MMM

   Urlop wychowawczy jest tylko dla osób samozatrudnionych, samodzielnie prowadzących działalnolśc, niezatrudniających pracownika.

 4. ernesto ernesto

  Hej,
  Prowadze dzialalnosc samodzielnie, jestem samozatrudniona. Po urodzeniu bede pobierac zasilek opiekunczy i kontynuowac prace (bez wystepowania o jakikolwiek urlop z mojej strony, bez zawieszania dzialalnosci).
  Ojciec dziecka bedzie chcial przejsc na 3/4 etatu najwczesniej jak sie da, jest zatrudniony na umowe o prace. Kiedy najwczesniej bedzie mogl to zrobic, w ktorym tyg od urodzenia dziecka (wniosek do pracodawcy musi zlozyc conajmniej 2 tyg przed).

 5. monika monika

  Moje miejsce pracy jest likwidowane równocześnie z urodzeniem przeze mnie dziecka, chciałabym po macierzyńskim skorzystać z urlopu wychowawczego i założyć działalność gospodarczą czy w takiej sytuacji obowiązywać mnie będzie składka zus ?

  • Dorota Dorota

   Nie można korzystać z urlopu wychowawczego i prowadzić działalności. W takiej sytuacji trzeba płacić pełne składki ZUS.

 6. Magda Magda

  Witam,
  aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym. Czy mogę w trakcie jego trwania założyć firmę i otrzymywać wynagrodzenie za wykonane zlecenia nie rezygnując tym samym z urlopu wychowawczego?

  Pozdrawiam

  • olenka olenka

   Mozesz zalozyc dzialalnosc, ale nie masz juz prawa do urlopu wychowawczego.

 7. Anna Anna

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą od 2011 roku, w 2012 urodziłam i przeszłam na macierzyński (jeszcze na starych zasadach na pół roku), później dalej prowadziłam działalność i we wrześniu zgodnie z ustawą dla przedsiębiorców zawiesiłam działalność i przeszłam na wychowawczy (na którym państwo opłaca mi składki).
  Aktualnie jestem w ciąży, termin porodu mam na wrzesień.
  Czy przysługuje mi macierzyński?
  Od jakiej podstawy będzie naliczany? Jeśli nie, to co powinnam zrobić by przejść na macierzyński?
  I czy później wychowawczy mi się łączy, czy przepada na pierwsze dziecko?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 8. aga aga

  Witam,
  jestem mamą 2 letniego dziecka i od półtora roku prowadzę działalność. Za pół roku (bo wtedy skończy mi się preferencyjny ZUS) chciałabym przejść na urlop wychowawczy – rozumiem ze wtedy moja działalność musi być zawieszona? ale czy w związku z powyższymi wytycznymi:
  p. 1.” ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;”
  p. 6. „ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;”
  mogę nadal sprzedawać swoje wyroby? Zaznaczę że firmę mam w domu i nie koliduja ona z opieką nad dzieckiem
  zależy mi na utrzymaniu firmy ale opiekując się dzieckiem nie jestem w stanie przyjąć tylu zleceń aby opłacić pełen zus.
  Może ktoś doradzi mi rozsądne rozwiązanie tej sytuacji?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

  • Ernesto Ernesto

   Witam,
   A co z moim przypadkiem. Prowadze działalność i nie bedzie ona zawieszana. Nie idę na urlop Macierzyński ani Wychowawczy, bede pobierac zasiłek. Pytanie, kiedy ojciec dziecka moze wziasc urlop wychowawczy bądź zmniejszyć etat. Czy może do swojego zakladu pracy gdzie pracuje na umowe na czas nieokreslnoy zlozyc wniosek od razu po otrzymaniu aktu urodzneia ?

 9. Kasia Kasia

  Obecnie od tygodnia korzystam z takiego urlopu. Oczywiście wszyscy doskonale wiemy,że ZUS na tym urlopie nie wypłaca żadnych pieniędzy jak było np. podczas urlopu macierzyńskiego, ale mam pytanie czy są jakieś dodatki do tego urlopu na dziecko? np. w Urzędzie Miasta czy coś?? cokolwiek??

 10. Kasia Kasia

  Obecnie od tygodnia korzystam z takiego urlopu. Oczywiście wszyscy doskonale wiemy,że ZUS na tym urlopie nie wypłaca żadnych pieniędzy jak było np. podczas urlopu macierzyńskiego, ale mam pytanie czy są jakieś dodatki do tego urlopu na dziecko? np. w Urzędzie Miasta czy coś?? cokolwiek??

  • Ula Ula

   Kasiu, nie słyszałam o takim czymś. Chyba nie ma możliwości uzyskania ekstra kasy. Chyba, że łapiesz się na jakiś rodzinny zasiłek

  • Aga Aga

   Będąc na wychowawczym możesz starać się o zasiłek wychowawczy (wynosi 400 zł) ale Wasze dochody nie mogą przekraczać (już nie pamiętam dokładnie) ok 550 zł na członka rodziny. Od gminy również dostaje 77 zł rodzinnego.

 11. aga aga

  Witam,
  ja jeszcze raz z tym samym. Może ktoś doradzi jak najlepiej to rowiązać?
  jestem mamą 2 letniego dziecka i od półtora roku prowadzę działalność. Za pół roku (bo wtedy skończy mi się preferencyjny ZUS) chciałabym przejść na urlop wychowawczy – rozumiem ze wtedy moja działalność musi być zawieszona? ale czy w związku z powyższymi wytycznymi:
  p. 1.” ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;”
  p. 6. „ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;”
  mogę nadal sprzedawać swoje wyroby? Zaznaczę że firmę mam w domu i nie koliduja ona z opieką nad dzieckiem
  zależy mi na utrzymaniu firmy ale opiekując się dzieckiem nie jestem w stanie przyjąć tylu zleceń aby opłacić pełen zus.
  Może ktoś doradzi mi rozsądne rozwiązanie tej sytuacji?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

 12. młoda mama młoda mama

  Witam. Mam pytanie, prowadziłam jednoosobową działalność gospodarczą przez 2 miesiące, następnie byłam przez rok na macierzyńskim (firma zawieszona), czy moge się starac o zasiłek wychowawczy płacony przez MOPS?

 13. AK AK

  Witam,

  Jednego w tym artykule mi zabrakło. Mianowicie, gdzie należy złożyć jaki wniosek aby osoba samozatrudniona mogła przejść na urlop wychowawczy. Bardzo proszę o informację.

 14. swietlila777 swietlila777

  Witam,

  Widzę że Pani zna się na rzeczy, więc może tutaj znajdę odpowiedź..

  Zawiesiłam działalnośc gospodarczą i obecnie sprawuję osobistą opiekę nad dzieckiem (urlop wychowawczy dla przedsiębiorców). Właśnie się dowiedziałam, że jestem w ciąży i urodzę dziecko w czasie sprawowania osobistej opieki.. Chciałabym wiedzieć, jakie są moje prawa. Czy będzie mi się należał zasiłek macierzyński z Zus? W jakiej wysokości? A jeśli nie to czy mogę się ubiegaż o zapomogę 1000zł/dziecko przez rok? Czy po zakończeniu sprawowania opieki nad pierwszym dzieckiem mogę złożyć wniosek o sprawowanie opieki nad drugim dzieckiem?

 15. ula ula

  Witam, jestem na urlopie wychowawczym (zatrudniona na umowę o prace) i zastanawiam się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Komu muszę udowadniać, że pogodzę pracę z opieką nad dzieckiem, by nie wygasła umowa u pracodawcy (pracodawcy czy Zusowi?) jeśli to moja pierwsza działalność gospodarcza, to moje składki Zus będą pomniejszone? Czy któreś z tych sładke bedzie opłacało Pańswto czy też pracodawca w związku z tym, że nadal będę na wychowawczym?

 16. Aleksandra Aleksandra

  Czy w przypadku zawieszenia działalności od pół roku i zarejestrowaniem się w UP, gdzie przez 3 miesiące otrzymywałam zasiłek mogę teraz przejść na urlop wychowawczy? Miałam miesięczną przerwę między zawieszeniem działalności a rejestracją w up. Wcześniej działalność prowadzona 4 lata.

 17. Sonia Sonia

  Obecnie zakończyłam urlop macierzyński .
  Przebywam na urlopie wypoczynkowym po owym urlopie i zaraz po od lutego planuję przejść na urlop wychowawczy.
  I teraz pytanie chciałabym otworzyć działalność będąc na urlopie wychowawczym szycie spódniczek
  Jakie formalności gdzie się udać abym mogła otworzyć własną firmę.
  Jakie koszty utrzymania firmy będą mnie obowiązywać będą zatrudniona na umowę o pracę przebywając na urlopie wychowawczym .
  w jaki sposób poinformować obecnego pracodawce o własnej działalności .

Zobacz również