Urlop wychowawczy 2018. Sprawdź najistotniejsze zmiany!

Urlop wychowawczy udzielany jest w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, w przypadku, kiedy rodzice chcą spędzić z nim więcej czasu oraz osobiście zadbać o jego wychowanie oraz rozwój. O urlop wychowawczy 2018 ubiegać się może zarówno mama dziecka, jego ojciec, jak i opiekun prawny. W ostatnim czasie zaszły bardzo istotne zmiany dotyczące urlopu wychowawczego. Wydłużony został m. in. czas, w którym możemy skorzystać z urlopu oraz wprowadzono możliwość skorzystania ze wspólnego urlopu wychowawczego dla obojga rodziców.

Urlop wychowawczy 2018 – do wykorzystania zanim dziecko skończy 6 lat

Urlop wychowawczy jest przyznawany na czas do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia. Sama długość urlopu wychowawczego nie może jednak przekroczyć 3 lat (36 miesięcy). Warto jednak wiedzieć, że urlop wychowawczy może być dzielony, a na skorzystanie z niego w całości mamy czas właśnie do ukończenia przez dziecko 6 lat. Dzieląc urlop wychowawczy na części, należy jednak mieć na uwadze, że możemy go wykorzystać najwyżej w pięciu transzach.

Rodzice dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności mogą natomiast liczyć na przedłużenie standardowego urlopu wychowawczego o dodatkowe trzy lata. Czas ten należy jednak wykorzystać do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Aby ubiegać się o przyznanie dodatkowego urlopu wychowawczego, należy dysponować orzeczeniem lekarskim stwierdzającym niepełnosprawność dziecka, które musi zostać dołączone do składanego wniosku.

Dzielenie się urlopem wychowawczym

Bardzo ważną kwestią, o której powinniśmy pamiętać decydując się na złożenie wniosku o urlop wychowawczy w 2018 r., jest także obowiązek dzielenia się czasem trwania urlopu. Nie jest bowiem możliwe wykorzystanie pełnych 36 miesięcy urlopu wychowawczego tylko przez jednego rodzica.

Według ustawy, dziecko ma obowiązek spędzić z drugim rodzicem (lub opiekunem) co najmniej jeden miesiąc z 36 przysługujących obojgu rodzicom. Oznacza to, że jeżeli z urlopu wychowawczego będzie korzystała mama, dziecko powinno pozostawać pod jej opieką przez okres maksymalnie 35 miesięcy. Pozostały miesiąc musi natomiast spędzić pod pieczą ojca lub drugiego opiekuna prawnego.

urlop wychowawczy 2018

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sprawowanie wyłącznej opieki prawnej przez jednego rodzica. Ma to miejsce w przypadku, kiedy drugi z rodziców:

  • nie żyje;
  • jest pozbawiony władzy rodzicielskiej;
  • ma ograniczoną lub zawieszoną władzę rodzicielską.

Tylko w takiej sytuacji jeden rodzic może wykorzystać pełne 36 miesięcy trwania urlopu wychowawczego.

Wspólny urlop wychowawczy 2018 – mama i tato razem!

Ważną zmianą, która wprowadzona została w ostatnim czasie, jest także możliwość wspólnej opieki nad dzieckiem przez oboje rodziców w ramach jednego urlopu wychowawczego. Powinniśmy jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na wspólny urlop wychowawczy 2018, czas jego trwania ulegnie skróceniu do maksymalnie 18 miesięcy. Potrwa więc on o połowę mniej niż w przypadku, kiedy będzie z niego korzystał tylko jeden rodzic.

Urlop wychowawczy 2018 – kiedy złożyć wniosek?

Wniosek o prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego należy złożyć najpóźniej na 21 dni przed planowaną datą jego rozpoczęcia. W razie zmiany planów lub innych okoliczności, mamy także możliwość rezygnacji z urlopu wychowawczego. W tym celu musimy jednak złożyć stosowane pismo najpóźniej na 7 dni przed wnioskowaną datą rozpoczęcia urlopu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.