Urlop ojcowski – coraz popularniejszy wśród mężczyzn w Polsce

Z urlopu ojcowskiego w Polsce, według statystyk ZUS, w 2015 roku skorzystał co trzeci polski tata. Z roku na rok jest coraz lepiej, choć nadal jest sporo do zrobienia. Warto upowszechniać wiedzę na ten temat, by urlop ojcowski był wykorzystywany przez każdego młodego tatę w kraju.

Kilka słów o historii…

Urlop ojcowski został wprowadzony w 2010 roku. Początkowo mężczyźni korzystali z niego jednak bardzo oszczędnie, z braku wiedzy lub po prostu obawiając się utraty pracy. Na szczęście z każdym rokiem jest coraz lepiej.

24 lipca 2015 roku znowelizowano przepisy kodeksu pracy (Art. 182(3) kodeksu pracy) i od stycznia 2016 roku wprowadzono korzystniejsze warunki udzielania urlopów ojcowskich, umożliwiające rozbicie urlopu ojcowskiego na części i wykorzystanie go przez dłuższy okres czasu, a nie tak jak dotychczas do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Urlop ojcowski: dla kogo?

Do urlopu ojcowskiego uprawniony jest tata pracownik. Z uprawnienia tego może skorzystać ojciec biologiczny oraz ojciec adopcyjny.

Urlop ojcowski nie należy się osobie samozatrudnionej (prowadzącej własną działalność gospodarczą). Tata mający własny biznes może jednak skorzystać z zasiłku z tego tytułu przez okres 14 dni. Oprócz tego przez 14 dni jest zwolniony ze składek społecznych na ZUS, te należy proporcjonalnie obniżyć.

Jednak uwaga, prawo do urlopu ojcowskiego dotyczy mężczyzn, którzy opłacają dobrowolne (podczas prowadzenia własnej działalności) składki na ubezpieczenie chorobowe.

Urlop ojcowski: niezależny od innych świadczeń

Urlop ojcowski jest niezależny od innych świadczeń – urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego. Ojciec może skorzystać z urlopu ojcowskiego, niezależnie od tego, czy matka dziecka jest ubezpieczona i czy aktualnie przebywa na urlopie macierzyńskim czy innym.

Urlop ojcowski można wykorzystać w tym samym czasie, w którym matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim. Można go wykorzystać w dowolny sposób, na przykład na wspólny wyjazd, urlop, itd.

urlop ojcowski

Jak długo trwa urlop ojcowski?

Urlop ojcowski trwa 14 dni (wliczając soboty, niedziele i święta).

Do kiedy można wykorzystać urlop ojcowski?

Urlop dla ojców, zgodnie z nowelizacją, która weszła w życie w 2016 roku, można wykorzystać do ukończenia przez dziecko dwóch lat. Mężczyzna może od razu wybrać dwutygodniowy urlop lub podzielić go na dwie części, decydując się na tygodniowe urlopy w różnych miesiącach.

Zasiłek ojcowski: wysokość

Urlop ojcowski jest w 100% płatny. Jest on finansowany z funduszu chorobowego ZUS. Pod względem finansowym pracujący rodzic nie traci nic, gdy zdecyduje się z niego skorzystać. W przypadku przedsiębiorców wysokość zasiłku ojcowskiego wynosi 100% wymiaru podstawy składek (ustalanej indywidualnie), ponadto za okres dwóch tygodni proporcjonalnie obniża się wysokość płaconych składek ZUS.

Ojciec pracujący na etacie, by otrzymać urlop, powinien złożyć u swojego przełożonego pisemny wniosek o udzielenie urlopu. Należy to zrobić co najmniej 7 dni przed planowanym urlopem. Pracodawca musi wyrazić zgodę na urlop w wybranym przez pracownika terminie. Pracodawca nie może rozwiązać umowy podczas przebywania na urlopie.

Przedsiębiorca natomiast składa w ZUS-ie prośbę o wypłatę zasiłku za okres dwóch tygodni.

Niewykorzystany w przeciągu 24 miesięcy od urodzenia dziecka urlop przepada. Nie ma możliwości otrzymania za niego ekwiwalentu pieniężnego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Karol Karol

    nie wyobrażam sobie nie skorzystać….trzeba brac jak daja :)