W 2018 roku przyjdzie na świat Twoje dziecko? Gratulujemy! Oprócz przygotowań na powitanie Twojej pociechy powinnaś także wiedzieć, że masz obowiązek skorzystać z płatnego urlopu macierzyńskiego. Część z niego możesz wykorzystać jeszcze w czasie ciąży, a resztę już po narodzinach Twojej pociechy. Część urlopu macierzyńskiego możesz także przekazać Twojemu partnerowi, np. w przypadku, kiedy planujesz wcześniejszy powrót do pracy.
Jak wygląda urlop macierzyński 2018 r.? Już teraz dowiedz się wszystkiego, co warto o nim wiedzieć!
Urlop macierzyński 2018 – ile trwa?
Jeśli w 2018 r. na świat przyjdzie Twoje dziecko, masz prawo do skorzystania z płatnego urlopu macierzyńskiego. W 2018 roku jego długość wynosi 20 tygodni, z których 6 tygodni możesz wykorzystać jeszcze w czasie ciąży, a kolejne 14 tygodni przysługuje Ci już po przyjściu Twojego dziecka na świat.
W przypadku, kiedy oczekujesz bliźniąt lub wieloraczków – Twój urlop macierzyński będzie jeszcze dłuższy. Oznacza to, że jeśli na świat przyjdzie dwoje dzieci, masz prawo do wykorzystania 31 tygodni urlopu macierzyńskiego, jeśli urodzisz trojaczki – Twój urlop wydłuży się do 33 tygodni, w przypadku narodzin czworaczków będzie on wynosił 35 tygodni, a natomiast, jeśli będziesz mamą pięcioraczków, Twój urlop macierzyński potrwa aż 37 tygodni.
Co koniecznie powinnaś wiedzieć o urlopie macierzyńskim w 2018 r.?
Urlop macierzyński 2018 to urlop płatny. W czasie jego trwania będziesz otrzymywała zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.
Urlop macierzyński jest obowiązkowy dla każdej mamy. Nie możesz więc się go zrzec, ani też przekazać go innej osobie.
6 tygodni Twojego urlopu może jednak zgodnie z prawem wykorzystać ojciec dziecka. Oznacza to, że możesz zdecydować się na wcześniejszy powrót do obowiązków zawodowych po wykorzystaniu przez Ciebie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jego pozostałą część możesz przekazać swojemu partnerowi. Ojciec dziecka musi być jednak zatrudniony na podstawie umowy o pracę, aby mógł skorzystać z płatnego urlopu macierzyńskiego po Tobie.
Aby móc przekazać część swojego urlopu macierzyńskiego tacie dziecka, oboje musicie złożyć pisemne wnioski. Ty we wniosku musisz zrezygnować z pozostałej części urlopu, a Twój partner powinien zadeklarować, że chce go po Tobie przejąć.
Urlop macierzyński 2018 – czy można go przedłużyć?
Jeśli zdecydujesz, że przewidziane przez prawo 20 tygodni urlopu macierzyńskiego to jednak za mało i będziesz chciała dłużej nacieszyć się macierzyństwem w domowym zaciszu, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego możesz wziąć dodatkowo urlop rodzicielski. Jego czas trwania to 32 tygodnie, w przypadku narodzin jednego dziecka.
Jego połączenie wraz z 20 tygodniami urlopu macierzyńskiego pozwoli Ci spędzić ze swoim dzieckiem 52 pełne tygodnie, czyli cały rok. Oczywiście terminy te dotyczą Cię tylko w sytuacji, kiedy urodzisz jedno dziecko. W przypadku mam oczekujących bliźniąt i wieloraczków, czas trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego odpowiednio się bowiem wydłużają.
Urlop macierzyński i rodzicielski w 2018 r. – kwestie finansowe
Przez cały czas trwania urlopu macierzyńskiego będziesz otrzymywała zasiłek macierzyński. Wynosi on 100% Twojej pensji w ciągu 20 tygodni trwania urlopu macierzyńskiego. Tyle samo dostaniesz przez pierwsze 6 tygodni trwania urlopu rodzicielskiego.
Jeśli tuż po porodzie (do 21 dni od jego daty) zdecydujesz się natomiast przedłużyć pobyt z dzieckiem na cały rok, w pozostałych miesiącach po upływie 20-tygodniowego urlopu macierzyńskiego będziesz natomiast otrzymywała 80% wysokości zasiłku. W wypadku późniejszego złożenia wniosku, będziesz otrzymywała miesięcznie zasiłek w wysokości 60% Twojej pensji.
Mamy, którym przysługuje zasiłek niższy niż 1000 zł, mogą z kolei liczyć na jego wyrównanie do tej właśnie kwoty, która jest kwotą minimalną.
Komentarze