Urazy wyrządzane dzieciom przypadkowo przez rodziców

Żaden rodzic nie chce wyrządzić dziecku krzywdy. Niestety czasami dochodzi do przypadkowych urazów. Często na skutek braku wiedzy czy ostrożności. Warto zatem zachować czujność i pokorę, bo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Oto krótki przewodnik – lektura obowiązkowa dla każdego rodzica.

Intensywne kołysanie w wózku

Niektóre dzieci lubią intensywne kołysanie. Jednak uwaga! Może być to szkodliwe. Słyszeliście o zespole dziecka potrząsanego?

Gwałtowne ruchy głowy dziecka mogą na trwałe uszkodzić jego mózg i opóźnić rozwój czy sprawić, że dziecko będzie się nieprawidłowo rozwijać, a zmiany się nie cofną.

Dynamiczne podrzucanie dziecka jako forma zabawy

urazy 1Silne przeciążenia mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka, doprowadzając do wylewów, krwawień wewnętrznych i uszkodzeń rdzenia kręgowego.

Skoki pomiędzy rodzicami i podciąganie za rękę

Mama, tata a między nimi dziecko, wesoła zabawa. Maluch jest podnoszony, trzymany przez rodziców za dłonie. Zazwyczaj taka rozrywka nie niesie żadnych negatywnych skutków, czasami jednak dochodzi do nieszczęśliwych wypadków: uszkodzeń lub zerwania wiązadeł, zwichnięć stawów.  Podobne skutki może mieć podciąganie za rękę.

By zabezpieczyć się przed skutkami takiej zabawy, warto asekurować rękę dziecka pod paszką.

O uraz nietrudno. Czasami lepiej bawić się ostrożniej, a bezpiecznie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Mała MI Mała MI

  Czasami aż mi słabo się robi jak niektórzy rodzice bawią się ze swoimi dziećmi, serio…To podrzucanie, bujanie za ręce, matko kochana

 2. Anna Anna

  trudno to nazwać artykułem, kilka zdań bez głębszej treści. Idąc tym tropem nie można dziecku pozwolić biegać, bo jeszcze się spoci i rozchoruje…

  • Ula Ula

   Trochę niesprawidliwie to oceniasz, chyba jestes młodą, niedoświadczoną mamą…niemowlaczka.

   Problem to częsty, kiedy rodzice podrzucają dzieciaczka za ręki, ćwicząc podskoki. Warto przed tym ostrzegać.

  • Dorota Dorota

   Akurat bieganie i aktywność fizyczna jest na tej stronie promowana w wielu artykułach. Dlatego komentarz trochę niesprawiedliwy, ale przyjmujemy go i szanujemy. Zawsze to dla nas mobilizacja do dalszej pracy.

 3. Ela Ela

  Zdrowy rozsądek – o tym należy pamiętać.