W ciąży najczęściej ilość wydzieliny w pochwie zwiększa się. Kobieta może zauważać u siebie więcej śluzu. To jeszcze nie jest zła wiadomość. Jednak jeśli wydzielinie towarzyszy swędzenie, pieczenie lub nieprzyjemny zapach, koniecznie należy poinformować o tym fakcie lekarza. Upławy w ciąży powinny być leczone, ponieważ stanowią zagrożenie dla płodu.
Czy to upławy w ciąży czy naturalna wydzielina?
Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Wiele kobiet w ciąży martwi się, że zwiększona ilość śluzu wskazuje właśnie na to, że pojawiły się upławy w ciąży. Nie ma jednak powodu do niepokoju. Zwiększona ilość wydzieliny z pochwy nie powinna budzić niepokoju, jeśli nie towarzyszą jej inne objawy – swędzenie, pieczenie, ból.
Prawidłowej wydzieliny z pochwy w ciąży może być całkiem sporo, ale nie ma ona zapachu lub jest on delikatny. Nie jest to niepokojący objaw, ale reakcja organizmu na zmienioną gospodarkę hormonalną. Wydzielina z pochwy w ciąży może mieć kolor:
- mlecznobiały,
- lekko żółty,
- przezroczysty, wodnisty.
Kobieta w ciąży jest podatna na infekcje intymne
Okolice intymne w ciąży są bardziej wrażliwe i podatne na infekcje. Wszystko z powodu zmienionej gospodarki hormonalnej. Dodatkowo są silniej ukrwione, czego skutkiem jest zwiększona wydzielina z pochwy.
W ciąży kobiety są szczególnie narażone na grzybice, infekcje spowodowane przez pierwotniaki oraz choroby weneryczne.
Jak mogą wyglądać upławy w ciąży?
Jeśli wydzieliny w ciąży jest sporo, brzydko ona pachnie, pojawiło się pieczenie lub swędzenie, są to upławy. Dodatkowe sygnały ostrzegawcze to stan podgorączkowy lub gorączka, bóle w podbrzuszu. Wskazują one na wystąpienia stanu zapalnego, zakażenia bakteryjnego lub grzybicznego.
Każde podejrzenie infekcji w ciąży powinno zmotywować przyszłą mamę do wizyty u lekarza. Jeśli wydzielina z pochwy budzi zastrzeżenie, najlepiej powiedzieć o tym ginekologowi. Upławy w ciąży powinny być leczone, ponieważ zignorowane mogą doprowadzić nawet do poronienia czy porodu przedwczesnego. Inne możliwe powikłania to urodzenie dziecka z niską wagą ciała, ale również dłuższe gojenie rany po nacięciu krocza i nawracające zakażenia dróg moczowych.
Co robić, gdy pojawi się dziwna wydzielina?
- Po pierwsze zgłosić się do lekarza.
- Po drugie poddać się zaleconemu leczeniu (nie obawiać się leków, w ciąży podaje się środki bezpieczne dla płodu),
- Nie przerywać leczenia przed czasem.
- Nastawić się na powracające infekcje, niestety ciąża to okres, kiedy jesteśmy podatne na infekcje intymne.
Jak zapobiegać infekcjom intymnym w ciąży?
- noś wygodną, przewiewną bieliznę,
- używaj wkładek higienicznych,
- ogranicz ilość cukru w diecie – cukier to świetna pożywka dla bakterii,
- stosuj delikatne kosmetyki do higieny intymnej, najlepiej polecane dla kobiet w ciąży,
- uważaj na stosowany proszek do prania (może uczulać) i wkładki higieniczne (również mogą sprzyjać stanom zapalnym, powodując podrażnienia),
- unikaj długich kąpieli w wannie,
- nie noś obcisłej odzieży,
- nie rób irygacji,
- nie stosuj dezodorantów intymnych.
Komentarze