Upławy po okresie – czy jest się czym niepokoić?

Upławy po okresie to dość powszechny problem. Jednak czy zawsze wskazują na chorobę? Czy jest się czym martwić? A może są objawem fizjologicznym?

Czy to na pewno upławy?

Niektórzy mylnie upławami określają każdą większą wydzielinę z pochwy. Warto jednak zaznaczyć, że upławami jest nadmierna i nieprawidłowa wydzielina, która wskazuje na infekcję intymną. Upławy mają nieodpowiednią konsystencję i przykry zapach.

Można mieć zwiększoną wydzielinę z pochwy i to nie są upławy, ale stan fizjologiczny.

upławy po okresie

Biała wydzielina po okresie

Wiele kobiet po okresie obserwuje białą wydzielinę. Jest to zazwyczaj jak najbardziej objaw fizjologiczny, który wskazuje na zmiany hormonalne i przygotowanie organizmu do owulacji.

Biała i przezroczysta wydzielina jest uznawana za fizjologiczną, naturalną i wskazującą na to, że wszystko jest w normie. Dzięki niej pochwa ma najlepsze warunki do funkcjonowania, jest czysta i nawilżona.

Brązowe upławy po okresie czy zwiększona wydzielina z pochwy?

Najczęściej wydzielina z pochwy po okresie ma kolor brązowy, o większej lub mniejszej intensywności. Może mieć mocniejsze lub słabsze zabarwienie. I w tym wypadku zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju. Jest po prostu wynikiem zmian hormonalnych, które następują po miesiączce. A kolor brązowy to sygnał, że w wydzielinie jest stara krew, która nie została usunięta podczas miesiączki.

Jednak jeśli wydzielina pojawia się często, jest mocno intensywna, warto skonsultować się z lekarzem. Wizyta u ginekologa to zawsze dobry pomysł, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zdrowia.

Upławy po okresie – wszystko z powodu wahań hormonalnych

Wahania hormonalne mają wpływ na wygląd wydzieliny. Decydują o tym, czy jest jej więcej, mniej i jakiego koloru ona jest.

Pojawiające się upławy po okresie, a właściwie wydzielina zazwyczaj wskazują na to, że organizm nie pozbył się całej krwi z jamy macicy – wtedy wydzielina ma brązowy lub lekko czerwony odcień. I jest to stan w pełni naturalny.

Upławy po okresie mogą być spowodowane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Na skutek zwiększenia wydzieliny estrogenu i progesteronu dochodzi też do zwiększenia wydzieliny z pochwy, co może się objawiać jako upławy.

Gdy jednak powodem jest infekcja

Upławy po okresie mogą wskazywać na problem zdrowotny. Dzieje się tak wtedy, kiedy dochodzi do:

bakteryjnego zapalenia pochwy (BV) – wtedy pojawiają się szarawe upławy, towarzyszy im ból, zaczerwienienie i swędzenie,
drożdżakowej infekcji – występuje niekiedy w trakcie miesiączki i po jej ukończeniu. Powoduje swędzenie, pieczenie, produkowana jest gęsta wydzielina, przypominająca twarożek

Upławy po miesiączce i w każdym innym etapie cyklu mogą być spowodowane chorobami przenoszonymi drogą płciową – chlamydią, rzęsistkowicą i rzeżączką.

Kiedy koniecznie do lekarza?

Jeśli masz gorączkę, doświadczasz bólu, swędzenia, pieczenia, bólu podczas oddawania moczu, bólu podczas stosunku, udaj się do lekarza. Nieprzyjemny zapach i kolor wydzieliny, a także jej duża ilość też wymagają konsultacji. Nie bagatelizuj ponadto zaczerwienienia czy obrzęku miejsc intymnych.
Wszelkie niepokojące symptomy konsultuj.

Podsumowując – brązowa wydzielina po miesiączce to zazwyczaj objaw fizjologiczny, wskazuje, że organizm usuwa krew, która nie została wydalona w trakcie miesiączki. Biała wydzielina lub przezroczysta również stanowi normę wskazującą na zbliżające się jajeczkowanie. Wszelka wydzielina, która ma nieprzyjemny zapach, jest jej dużo i ma takie kolory jak szary, żółty, przypomina twarożek, jest zielona – wymaga wizyty u lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*