Uniwersalna szczepionka na grypę?

Skuteczność szczepionek jest dzisiaj oceniana różnie. Szczególnie tych, które stosowane są na szerszą skalę dopiero od kilkunastu lub kilkudziesięciu sezonów. Przykładowo nie brak głosów sceptycznych, które sugerują, że szczepienie przeciw wirusowi grypy jest pozbawione sensu, bo wirus zbyt szybko się mutuje. Grypa jest w stanie zmienić otaczające ją białko tak szybko jak my stroje. Dlatego ciągle jedyną skutecznym sposobem na grypę jest leczenie objawowe, wypoczynek w domu i cierpliwość. Przynajmniej do czasu…aż zapowiedzi badaczy staną się faktem.

iStock_000000866181XSmallNaukowcy, jak podaje BBC News, twierdzą, że zrobili znaczący krok w kierunku stworzenia szczepionki, która będzie chronić przed każdym rodzajem grypy.  Zespół z Imperial College w Londynie publikując swoje wnioski w „Nature Medicine”, jest zdania, że dokonał odkrycia, jak stworzyć uniwersalną szczepionkę przeciwko grypie. Odkrycie koncentruje się na wspólnej części większości wirusów grypy: rdzeniu.

Jest coś jeszcze. Zespół badaczy zanalizował grupy komórek T, które mają decydować o łagodnym przebiegu grypy. Im wyższy poziom komórek T obserwowano u chorego, tym choroba przebiegała łagodniej. Podkreślają, że potrzebują jeszcze pięć lat na stworzenie skutecznej szczepionki przeciw grypie, która będzie się koncentrować na stymulacji odpowiedzi komórek T do skutecznej walki z infekcją.

Dotąd wysoką skuteczność naukowcy uzyskali poprzez podawanie dzieciom sprayu do nosa poprawiającego odpowiedź immunologiczną w walce z zagrożeniem. Niestety ten sam sposób nie jest równie skuteczny u dorosłych. Nowa publikacja zawiera informacje o konkretnych cechach specyficznych grup limfocytów T. Informacja ta będzie przydatna w monitorowaniu odpowiedzi immunologicznej na szczepienie podczas testowania nowych szczepionek przeciwko grypie, które zostały zaprojektowane w celu ochrony przed pandemią, a także sezonowym wirusem grypy.

Jest o co walczyć. Sezonowa grypa zabija w każdym roku od 250 000 do 500 000 osób.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy