Ulga na dziecko 2014

Rodzice przy rozliczeniu PIT-ów bardzo chętnie korzystają z ulgi na dziecko. Rozliczając jednak 2013 rok, musimy wziąć pod uwagę zmiany, które właśnie weszły w życie. Nie wszyscy będą mogli skorzystać z ulgi. Na zmianach zyskają rodzice co najmniej trójki dzieci.

Jak było dotąd?

Dotąd ulga na dzieci wynosiła 92,67 złotych miesięcznie. Rocznie można było odpisać od podatku 1112,04 złotych. Ulga przysługiwała każdemu, niezależnie od liczby posiadanych dzieci oraz od wysokości dochodu.

Ulga na dziecko 2014

Ulga na dziecko PIT 2014

W 2014 roku wysokość ulgi na dziecko uzależniona jest od liczby dzieci oraz od wysokości dochodów.

  •  jeśli masz jedno dziecko, to, czy możesz skorzystać z ulgi na dziecko, uzależnione jest od uzyskiwanych przez Ciebie dochodów.

Rodzice wychowujący jednego potomka oraz rodzic samotnie wychowujący dziecko, których dochód przekroczy 112 000 zł w skali roku tracą możliwość skorzystania z ulgi na dziecko. Dla związków partnerskich pułap wynosi 56 000 zł.

  • dla rodzin z dwójką dzieci

Nic się nie zmienia. Ulga wynosi tyle samo co w roku ubiegłym, czyli 92,67 zł miesięcznie na dziecko.

  • dla rodzin z trójką i większą liczbą dzieci

Na zmianie prawa skorzysta właśnie ta grupa. Limit ulgi zależny jest od ilości posiadanych dzieci  i wynosi od 92,67 zł do 185,34 zł miesięcznie oraz od 1112,04 zł do 2224, 08 zł rocznie na dziecko.Upraszczając, kwotę wyższą o połowę (1668,12 zł rocznie) można odliczyć na trzecie dziecko, z kolei aż o 100 proc. (2224,08 zł rocznie) – na czwarte i każde kolejne.

Trzeba jednak podkreślić, że pod uwagę nie bierze się liczby dzieci, ale to, na ile z nich przysługuje odpis.  Dlatego, jeśli podatnik ma czworo dzieci, ale tylko jedno uprawnia go do odpisu, należy uwzględnić również kryterium dochodowe. Na potrzeby PIT-u podatnik traktowany jest jak rodzic jednego dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. MartaB

    Dobrze;-) troszke dodatkowej gotówki wpadnie …nadprogramowa kasa zawsze mile widziana ;-)