Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka to częsta przypadłość w pierwszych tygodniach życia. Kiedy jest ona częścią fizjologii, a kiedy powinna niepokoić? W artykule odpowiadamy na podstawowe pytania.

Ulewanie u noworodka: jest się czym martwić?

Trudno znaleźć niemowlaka, któremu nigdy się nie ulało. Powrót pokarmu i wydalenie go na zewnątrz jest typowe dla małych dzieci i mija z wiekiem. Wszystko ze względu na nie do końca rozwinięty układ pokarmowy, a zwłaszcza pracę mięśnia zwieracza przełyku, która jest jeszcze prowizoryczna i dopiero z czasem cały proces trawienia dojrzewa.

Za ulewanie odpowiedzialne jest również połykanie powietrza w trakcie ssania. Niemowlęta, które jedzą wyjątkowo szybko, łapczywie (podczas połykania słychać głośne przełykanie), częściej ulewają.

Ponadto ulewanie jest również problemem dzieci przekarmianych, które przyjmują zbyt dużo pokarmu. Może być także symptomem alergii.

ulewanie u noworodkaJak wygląda ulewanie u noworodka?

Ulewanie zazwyczaj nie jest obfite, dziecku cofa się pokarm w ilości jednej-dwóch łyżeczek, najczęściej w kilka-kilkanaście minut po karmieniu. Zazwyczaj nie jest to same mleko, ale śluz i ślina, które w charakterystyczny sposób pachną kwaśnym mlekiem i tak wyglądają lub przypominają nadtrawiony twarożek.

Kiedy ulewanie się kończy?

Większość dzieci przestaje ulewać do trzeciego miesiąca życia. Tylko niekiedy przypadłość trwa aż przez sześć miesięcy. W nielicznych przypadkach ulewanie obserwuje się po ukończeniu pierwszego roku życia.

Jak często niemowlę ulewa?

W pierwszych tygodniach życia niemowlę może ulewać po każdym posiłku. Zazwyczaj im starsze dziecko, tym zwraca pokarm rzadziej.

Kiedy się niepokoić?

Ulewanie nie jest dla dziecka nieprzyjemne, dlatego niepokój powinno wzbudzić w rodzicu połączenie płaczu z ulewaniem. Należy również zwrócić uwagę na to, czy na skutek ulewania nie dochodzi do zahamowania przybierania na wadze.

Ponadto należy skonsultować się z lekarzem, jeśli dziecko:

 • ulewa bardzo obficie,
 • mleko wypływa jeszcze nieprzetrawione pod wysokim ciśnieniem (wymioty!),
 • dziecko nie przybiera na wadze,
 • często nawracają infekcje ucha, zapalenie oskrzeli,
 • dziecko ma problem ze ssaniem piersi, często odrywa się od piersi, jest marudne w trakcie karmienia.

Powyższe objawy mogą świadczyć o refluksie żołądkowym, przypadłości, która jest dla dziecka bolesna i nieprzyjemna oraz która wymaga interwencji lekarskiej.

Jak unikać ulewania?

 • Zwracaj uwagę na technikę karmienia: trzymaj główkę dziecka nieco wyżej niż resztę ciała.
 • Staraj się karmić częściej, by dziecko przystępując do ssania, nie było bardzo głodne, nie musiało szybko przełykać pokarmu i zachłannie jeść.
 • Postaraj się unikać karmienia płaczącego i niespokojnego niemowlaka.
 • Unikaj podawania piersi jako formy na uspokojenie malca, co może doprowadzić do przekarmiania.
 • Nie karm dziecka na leżąco, co może sprzyjać ulewaniu, ale trzymając niemowlę na rękach, pod kątem 30 stopni.
 • Jeśli mleko szybko wypływa z piersi (tryska), przed karmieniem odciągnij trochę laktatorem, by uniknąć jego szybkiego łykania (wraz z powietrzem).
 • Jeśli karmisz butelką, zwróć uwagę, by dziura w smoczku nie była zbyt duża, by pokarm nie wypływał zbyt szybko.
 • Karmiąc butelką, staraj się tak podawać pokarm, by wypełniał on cały smoczek.
 • Zwracaj uwagę, by po każdym karmieniu dziecku się odbiło. Najlepiej, żeby dziecko odbiło już w trakcie karmienia.
 • Po karmieniu nie przystępuj od razu do zabawy, noś w pozycji pionowej.
 • Po karmieniu od razu nie przewijaj, co mogłoby sprowokować ulewanie.
 • Kładź dziecko do snu na boku.
 • Pod materac od strony główki możesz włożyć książkę, która pozwoli uniknąć wędrówkę pokarmu.

Uwaga, jeśli chcesz szybko pozbyć się plam po ulewaniu, nanieść na zabrudzone miejsca wodę z odrobiną sody.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. zu300 zu300

  Ja przekarmiałam dziecko i to był powód że ulewało, najśmieszniejsze jest jednak to, że gdy to robiłam, to nie miałam pojęcia, że podaję za często pierś…skutek karmienia na żądanie.

  • Sylwia Sylwia

   No właśnie a każą dziecko karmić kiedy chce. Niemowlę chce pierś cały czas. I co wtedy nie dać…

 2. ell29 ell29

  Na szczęście po drugim porodzie trafiłam na świetną położną,która poleciła mi abym małej podawała z mlekiem modyfikowanym probiotyk FF baby.Nie mamy na dzień dzisiejszy problemów z brzuszkiem.

 3. Kasia Kasia

  Mój 7 tygodniowy syn jest karmiony MM i może 2 razy piersią w ciągu dnia i nie ważne co je za każdym razem ulewa, a czasami są to wręcz wymioty bo aż nim potrząsa. Mały je regularnie co 2-2,5 h. W jego wieku wg wskazań powinien jeść ok 120 ml, a młdy przy 80-90 żyga jak szalony więc przy 120 biedny by się chyba zamęczył.

 4. Basia Basia

  Witam serdecznie. Mój maluszek ma kolki i ulewa. Staram się czekać aż mu się odbije po karmieniu. . Niestety trwa to nie raz nawet 1,5 godz. Czy ktos wie jak można przyspieszyć odbijanie się oprócz delikatnego kołysania przód – tyl i poklepywaniu po plackach?