Ulewanie u niemowląt gorsze niż kolka?

Kolki od urodzenia do przynajmniej 3 miesiąca, odparzenia, wyrzynające się ząbki, atopowe zapalenia skóry, ból, rozdrażnienie i płacz Twojego dziecka – jestem mamą szczęściarą, bo nie znam tego. Nie wiem jakim cudem, ale mój synek był spokojnym dzieckiem przesypiającym noce na mleku z piersi, a o pierwszych i kolejnych ząbkach dowiadywałam się dopiero na bilansach u pediatry, bo działo się to wszystko bezobjawowo. Ale byłoby zbyt pięknie. Mieliśmy inny uporczywy problem od pierwszych dni, a konkretnie – intensywne ulewanie pokarmu. Czasami tak silne, że musieliśmy prawie reanimować malucha, bo dwukrotnie zakrztusił się mlekiem podczas jego ulania. I w takich momentach, wolałabym już te kolki przez kilka miesięcy przecierpieć, bo na to się nie umiera, a na zakrztuszenie owszem można. Czy jest jakiś sposób na ulewanie u niemowląt?

Ulewanie u niemowląt to nie wymiotowanie

Co to faktycznie jest ulewanie pokarmu i z jakiego powodu pojawia się u niektórych maluchów?

Ulewanie u niemowląt wynika z niedojrzałości fizjologicznej zwieracza znajdującego się pomiędzy przełykiem, a żołądkiem tzw. zwieracza przełyku. Podobnie, jak gardło i nos, które są rozmieszczone u małego dziecka bardzo blisko siebie, może się zdarzyć, że podczas ulewania, mleko wylatuje nie tylko ustami, ale również noskiem, co wygląda dość przerażająco, a równie często się zdarza. Na szczęście samo ulewanie jest dla niemowlaka bezbolesne i przemija wraz z dojrzałością układu pokarmowego, zwykle ok. 6 m-ca życia.

ulewanie u niemowląt

Najczęstszym powodem ulewania mleka z piersi, bądź z butelki, jest łapczywe ssanie pokarmu wraz z połykaniem powietrza i zła pozycja podczas karmienia – zbyt nisko główka dziecka.

Inne źródła ulewania to nietolerancja pokarmowa, zwana też alergią na białka mleka, czy refluks żołądkowy, który zdiagnozować powinien pediatra. Czasami zdarza się ono również podczas nawału pokarmu u mamy przy karmieniu piersią, bądź w przypadku zbyt dużych i obfitych karmień w dłuższych przerwach.

Ulewany pokarm malucha to mleko, które wraca z przełyku do ust, albo po dłuższym czasie po karmieniu, z żołądka i wtedy jest ono kwaśne i drażniące przełyk. Przeważnie każdy maluch ulewa trochę po karmieniu, po odbiciu. Ale niestety zdarza się, jak w przypadku naszego syna, ulewanie dużej ilości mleka strumieniem na odległość.

Ulewanie u niemowląt. Skuteczne rady od mamy

W związku z dużą częstotliwością i ulewaniem naszego dziecka po każdym wypiciu mleka, sytuacje te były na bieżąco konsultowane z lekarzem pediatrą. Wdrażaliśmy jego rady i pomysły w nasze życie, ale niestety w większości były one nieskuteczne, albo nawet niebezpieczne.

Więc może zacznę od tego, czego nie polecam i co może bardziej zaszkodzić niż pomóczagęszczanie mleka mieszanką typu Nutriton, bądź innym zagęszczaczem (mączka chleba świętojańskiego, kleik ryżowy). W naszym przypadku, zagęszczone mleko wróciło do gardła i noska dziecka i tam się zablokowało, maluch nie był w stanie sam tego odkrztusić. Dla nas była to bardzo niebezpieczna sytuacja i odkrztuszanie dziecka, poklepując go w plecki, na naszych kolanach głową w dół, kiedy już tracił oddech i robił się siny, nic przyjemnego.

Po takim doświadczeniu, przeczekaliśmy ten ciężki okres kilku miesięcy na mleku z piersi i od 3 m-ca mleku z butelki, bez zagęszczaczy, bez kleików i bez kaszek do picia.

Polecam, bo sprawdzone przez nas i skuteczne metody, które pomagają rodzicom i dziecku z ulewaniem:

 • Układanie dziecka w pozycji prawie że półsiedzącej do karmienia i ważnespokojne miejsce, bez rozpraszaczy typu hałas, mocne światło, spokojny kącik do karmienia niemowlaka bez pośpiechu.
 • Częstsze, ale krótsze (mniejsze w ilości mleka) karmienia.
 • Układanie do snu w łóżeczku, bądź w wózku na tzw. klinie, czyli podwyższonej poduszce z gąbki i koniecznie na boku – wtedy minimalizujemy możliwość zakrztuszenia się dziecka cofającym się pokarmem.
 • Odbijanie malucha po każdym karmieniu, nawet do 10-15 minut w pozycji pionowej. Jak dziecko odbije i uleje w ten sposób, tym lepiej.

Spokoju i cierpliwości dla rodziców! Ulewanie u niemowląt podobnie jak ząbkowanie, czy kolka, z czasem mija.

Kiedy potrzeba leczenia u specjalisty?

 • Jeśli ulewanie u niemowląt jest na tyle intensywne i obfite, że dziecko więcej zwróci niż zje i przez to nie przybiera odpowiednio na wadze.
 • Kiedy ulewane mleko jest barwy zielonej, bądź brązowej (podejrzenie zwężenia odźwiernika)
 • Kiedy ulewaniu towarzyszy ból brzuszka, gorączka, niepokój, wymioty.

Często ulewanie mylone jest z refluksem, który gdy nie hamuje wzrostu wagi dziecka i nie prowadzi do anemii, również przemija wraz z wiekiem. Innym, cięższym przypadkiem jest wrodzone zwężenie odźwiernika żołądka, które leczone jest już operacyjnie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Marzena – mama to przede wszystkim, ale także kobieta kochająca pisać z sensem i na temat, relaksować się na jodze oraz wędrować po lasach. Copywriter, SEO pozycjoner, korektor, marketingowiec. Współpracowała m.in. przy rozwoju portalu Mamo Pracuj, projektach szkoleniowych oraz wydarzeniach pro kobiecych.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Marta Marta

  Niestety ulewanie zawsze jest bagatelizowane przez pediatrów. Niestety. Często robi się zapalenie przełyku i choroba refluksowa. Zespół Sandifera. Dzieci bardzo cierpią. Dochodzą częste infekcje zapalenia ucha oskrzeli płuc. Często bezdechy. Objawy przypominać mogą padaczkę stąd często błędne diagnozy. I błędne leczenie. Problem bardzo złożony.i niestety mało znany wśród lekarzy.

 2. Marta Marta

  Oboje moich dzieci bardzo intensywnie ulewało, chlust prawie po każdym karmieniu. W obu przypadkach pomogło wyeliminowanie mleka z mojej diety. Polecam popróbować najpierw w tym kierunku, zamiast całkiem rezygnować z karmienia piersią.

 3. Roma Roma

  Chlustanie razem w parze z kolkami do ukończenia 6 miesięcy. .. na szczęście obyło się bez zapalenia oskrzeli czy płuc. Niestety kosztem przybierania. Przyczyna – problem z trawieniem nadmiaru laktozy, dziecko wisiało na piersi non stop. Żadne syropki nie pomagały. Trzeba przeczekać do momentu rozszerzenia diety. Przy tym cały czas siedzieć przy dziecku zwłaszcza leżącym niemowlaku bo nigdy nie wiadomo kiedy cofnie się treść pokarmowa. Jak udzielać pierwszej pomocy w razie zakrztuszenia w jednym palcu, potem przydało się przy okazji metody blw

 4. Kasia Kasia

  Ulewanie, ksztuszenie, jolki, brak snu, spowolnione przybieranie na masie… urocze dolegliwości moich dzieci

 5. Justyna Justyna

  Córka skończyła 5 miesięcy i dopiero dzięki zmianie mleka na bebilon Ar pozbyliśmy się ulewania , które było bardzo silne. Próbowaliśmy wczesniej różnych sposobów, leków i nic nie pomagało.

 6. Joanna Joanna

  Moja córka ulegała i kolki miała masakra byla

 7. Marta Marta

  U nas przeszło dopiero jak synek zaczął chodzić